کد خبر : 13908
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۸

برای ساماندهی وضعیت سگهای ولگرد؛ نشست مشورتی فعالان زیست‌محیطی با مسوولان معاونت خدمات شهری و سازمان مدیریت پسماندها برگزار شد

برای ساماندهی وضعیت سگهای ولگرد؛ نشست مشورتی فعالان زیست‌محیطی با مسوولان معاونت خدمات شهری و سازمان مدیریت پسماندها برگزار شد

هاتف‌خبر – به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت نشست مشورتی مهندس علی مقصودی معاون خدمات شهری و علیرضا حاجی پور رئیس سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت و برخی دیگر از مدیران شهری و فرهام زاهد عضو شورای شهر رشت با فعالان زیست محیطی و حمایت کنندگان حیوانات به منظور ساماندهی وضعیت سگهای ولگرد شهر رشت برگزار شد.

   هاتف‌خبر – به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت نشست مشورتی مهندس علی مقصودی معاون خدمات شهری و علیرضا حاجی پور رئیس سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت و برخی دیگر از مدیران شهری و فرهام زاهد عضو شورای شهر رشت با فعالان زیست محیطی و حمایت کنندگان حیوانات به منظور ساماندهی وضعیت سگهای ولگرد شهر رشت برگزار شد.
در این نشست مهندس مقصودی گفت: قانونگذار در سال ۸۷ تکلیفی را برای این حیوانات در فضای شهری بر عهده ی شهرداریها گذاشته است.


وی با اشاره به اینکه اتفاقی که در زمینه ی سگهای ولگرد در کشور رخ می دهد برخی عیان و برخی پنهان است اما ما قصد پنهانکاری نداریم و در ابتدای راه برنامه ریزی برای این مساله به همین دلیل این جلسه را ترتیب دادیم تا از نظرات مشورتی شما بهره بگیریم.
معاون خدمات شهری شهرداری رشت با اشاره به اینکه شهرداری رشت در سالهای اخیر خود را از این مساله کنار کشید تا بدون داشتن قوانین مشخص در این زمینه دچار دردسر نشود؛ تاکید کرد: با وصف بر این ما در ۱۰ ماهه ی اخیر بر اساس آمار موجود سامانه ی ۱۳۷ شهرداری ۳۹۶ مورد تماس در زمینه ی سگهای ولگرد داشته ایم که این موضوع نشان می دهد طیفی وسیع از شهروندان درگیر این ماجرا هستند.

وی با اشاره به گونه های متفاوت درگیری شهروندان با مساله ی سگهای ولگرد خاطر نشان کرد: نمی شود شهری را تصور نمود که در آن حیوانات کاملا” راحت و بدون دردسر با شهروندان یک شهر زندگی کنند، خواهی نخواهی مساله به وجود می آید.
مهندس مقصودی با خاطر نشان کردن اینکه شهرداریها آلان با چالش در این زمینه روبه رو هستند؛ گفت: ما این جلسه را ترتیب دادیم تا از نظرات کارشناسی گروه های مردم نهاد زیست محیطی در این زمینه در جنبه های مختلف احساسی، اجتماعی، عقلانی و زیست محیطی بهره ببریم و در یک کلام شما به ما بگویید که چه شیوه یی را باید به کار بگیریم. البته به شرط اینکه خود شما روی یک موضوع به اتفاق نظر برسید.


علیرضا حاجی پور هم با اشاره به اینکه تمام دغدغه های فعالان زیست محیطی را در این زمینه درک می کند، گفت: اما باید به مردم هم حق داد که نگران باشند.
رئیس سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت گفت: برخی از شهروندان اصولا” از سگها می ترسند و برخیها هم آن را کثیف و نجس می دانند بنا بر این جمع آوری، عقیم سازی، واکسیناسیون و واگذاری آن به افراد برای نگهداری باید در دستور کار باشد.
وی گفت: خواهش من از حامیان حیوانات است است که واقع بین باشند. در خوشبینانه ترین حالت جمعیت حامی حیوانات چند قلاده از این سگها را می تواند نگهداری کند؟ نمی خواهم بگویم نمی شود این سگها را برای نگهداری به افراد واگذار کرد اما تعداد افرادی که دست به این اقدام بزنند با جمعیت سگها همخوانی ندارد.
وی به مساله ی فرهنگسازی برای رفتار درست با این حیوانات نیز اشاره کرد و گفت: ما کاتالوگها و بروشورهایی برای آشنایی شهروندان با این موضوع فراهم کرده و بسترهای لازم برای حمایت آنها از حیوانات تهیه و همراه بروشورهای آموزش تفکیک زباله از مبدا به خانواده ها داده ایم اما باور بفرمایید کار در این زمینه بسیار دشوار است و ابعاد مختلفی دارد.
حاجی پور گفت: روزی نیست که علاوه بر سامانه ی ۱۳۷ شهرداری خود من یکی و دو تماس در باره ی مسائل و مشکلات این حیوانات نداشته باشم. وی ادامه داد: شیوه نامه یی که وزارت کشور ابلاغ کرده موضوع عقیم سازی، نگهداری و سپس واگذاری را مورد تاکید قرار داده است اما اگر کسی نبود این سگها را بپذیرد ما چکار باید بکنیم؟
پس از این هر یک از فعالان زیست محیطی سخنان خود را در قالب برنامه ریزی روی این موضوع مطرح کردند.
آناهیتا حجازی مسوول شفاخانه ی آناهیتا به موضوع نگهداری سگهای ولگرد در پناهگاه های ویژه تاکید کرد و گفت: به نظر من، هنوز ما باشرایطی که سگها در شهر بدون دردسر زندگی کنند فاصله داریم و در این زمینه فرهنگسازی نیاز است.
شیرین خیراندیش یکی از فعالان زیست محیطی گفت: اگر شهرداری کمک کند می توان در یک بازه ی زمانی مشخص به عقیم سازی، نگهداری، تیمار و رهاسازی آنها با کنترل ویژه اقدام کرد.
پیمان بازدیدی مدیرعامل موسسه ی زیست محیطی سرزمین ایده آل ما هم خاطر نشان کرد: من چند سالی است درگیر این موضوع هستم نه مرکز بهداشت، نه فرمانداری و نه شهرداری یا یک دستگاه دیگر در این زمینه همکاری نمی کنند.
وی گفت: شهر رشت به دلیل اقلیم و جغرافیایی که دارد روستاهای بسیاری دارد و ورود این سگها از روستاهای حاشیه به شهر مشکل را دوچندان کرده است.
وی پیشنهاد داد یک مرکز بزرگ نگهداری با همکاری شهرداری رشت و دهیاریها و بخشداریها باید ایجاد شود که دستکم چند هکتار با امکانات لازم و زمینه را برای نگهداری درازمدت این حیوانات فراهم آورد.


بازدیدی گفت: تا کار به طور جمعی نباشد نتیجه ی کامل نخواهد داد و آسیبها باقی خواهد ماند و در نهایت گرفتاریها را هم به یک فرد نسبت می دهند.
محمد هدایتی عضو موسسه ی سرزمین ایده آل ما هم با تاکید بر اینکه همه ی حیوانات حق حیات دارند از فعالان زیست محیطی خواست تا برای رفع این مشکل از تجربه ی جمعی استفاده کنند.
نوری یکی دیگر از فعالان زیست محیطی بر اجرای طرح ضربتی برای عقیم سازی و سپس نگهداری و تیمار سگهای شهر اشاره کرد و گفت: در جمع آوری سگها باید دقت کرد مسائل اکولوژیکی نیز فراموش نشود. یعنی اگر جمعیت سگها به شدت در شهر کاهش یابد این موضو می تواند تعادل اکولوژیکی را به هم بزند و جمعیت گربه ها مثلا” افزایش پیدا کند. بنا بر این چنین مواردی را هم باید لحاظ کرد.
دکتر پویا طباطبایی یکی از دامپزشکان علاقه مند به این موضوع هم در سخنانی مفصل به بحث کارشناسی در این زمینه پرداخت و در نهایت پیشنهاد داد چون نظرات متنوع و متفاوت است در یک نشست همه ی فعالان زیست محیطی به یک نتیجه ی واحد برسند و در نهایت نظر و سپس طرح خود را به شهرداری ارائه دهند.
چند تن از دیگر فعالان زیست محیطی حاضر در جلسه مختصرا” دیدگاه خود را در این باره مطرح کردند و سپس تصمیم گرفته شد تا در یک جلسه ی دیگر نظرات همه شنیده شود و پس از جمع بندی به شهرداری ارائه گردد.
مهندس مقصودی هم با تاکید بر اینکه این کار با محوریت سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت انجام خواهد شد، گفت: پس از جمع بندی نظرات دوستان تصمیم می گیریم و ان شاءالله بودجه و اعتبار لازم برای عملیاتی کردن طرح را در سال ۹۷ کلید می زنیم.
وی با اشاره به اینکه دغدغه ی همه ی فعالان زیست محیطی را احساس و درک می کند، گفت: اما شهرداری نسبت به اموری که به آن محول می شود مسوول است و باید پاسخگو باشد.
مقصودی گفت: در این زمینه اسناد بالادستی نشان می دهد که شهرداری را متولی و مسوول این موضوع می دانند بنابر این ما هم‌پس از جمع بندی موضوع و نتیجه گیری نهایی ، با قدرت و تمام توان عمل می کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.