کد خبر : 7535
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۷

رسانه‌ها مکلف به رعایت منشور اخلاقی انتخابات هستند

رسانه‌ها مکلف به رعایت منشور اخلاقی انتخابات هستند

هاتف نیوز – مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان با بیان اینکه رسانه‌ها مکلف به رعایت منشور اخلاقی انتخابات هستند، گفت: رسانه‌ها می‌توانند با انعکاس درست گفتمانها و وقایع انتخاباتی به دور از جناح‌بندیها موجب ارتقای سطح بینش سیاسی مردم شوند.

    هاتف نیوز – مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان با بیان اینکه رسانه‌ها مکلف به رعایت منشور اخلاقی انتخابات هستند، گفت: رسانه‌ها می‌توانند با انعکاس درست گفتمانها و وقایع انتخاباتی به دور از جناح‌بندیها موجب ارتقای سطح بینش سیاسی مردم شوند.
بر پایه‌ی گزارش «هاتف‌نیوز» دکتر فیروز فاضلی با اشاره به وظیفه‌ی سنگین رسانه‌ها در زمان انتخابات اظهار کرد: رسانه‌ها به عنوان مهم‌ترین پل ارتباطی مردم و دولت تاثیرگذاری بسیاری بر افکار عمومی دارد.
وی با بیان اینکه رسانه‌ها باید به بیان اهمیت و ضرورت حضور مردم در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی جامعه بپردازند، تصریح کرد: توصیف احزاب و کارکردهای آنان در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، بیان ضرورت حضور مردم در صحنه‌ی انتخابات و تشکیل مجلس شورای اسلامی متعهد و کارآمد از کارکردهای مهم رسانه در انتخابات است.
دکتر فاضلی با اشاره به نقش رسانه در خنثی‌سازی فتنه‌های انتخاباتی اظهار کرد: رسانه‌های دیداری و شنیداری با تشریح ضرورت مقابله با انواع توطئه‌های استکبار جهانی و صهیونسیم بین‌الملل باید توطئه‌های پنهان و آشکار را خنثی و موجب حضور حداکثری در انتخابات شوند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان خواستار پرهیز رسانه‌ها از شخص‌محوری شد و افزود: توصیف احزاب و کارکردهای آن در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و اهمیت انتخابات حول محور برنامه‌یی به جای شخص‌محوری باشد.
وی به حدود مطبوعات در انتخابات اشاره و بیان کرد: باید از نشر مطالب الحادی و مخالف موازین اسلامی و ترویج مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی لطمه وارد کند، پرهیز شود.
فاضلی ایجاد اختلاف بین اقشار جامعه به ویژه از طریق طرح مسائل نژادی و قومی، تشویق افراد و گروهها به ارتکاب اعمالی علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی در داخل یا خارج، افترا به مقامات، نهادها، ارگانها و هریک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند از طریق انتشار عکس و کاریکاتور و سرقت‌های ادبی و نقل مطالب از مطبوعات و احزاب منحرف مخالف اسلام از مواردی است که باید رسانه‌ها بدان توجه ویژه داشته و از چاپ آن پرهیز کنند.
وی به قوانین مطبوعاتی در زمینه‌ی انتخابات اشاره و بیان کرد: نشریات و مطبوعات متعلق به سازمانها، وزارتخانه‌ها، ادارات، نهادها و موسسات حق تبلیغ برای نامزدهای انتخاباتی حتی به صورت درج آگهی ندارند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان با اشاره به ماده‌ی ٦٤ قانون مطبوعات تصریح کرد: مطبوعات و نشریات حق ندارند آگهی یا مطلبی علیه نامزدهای انتخاباتی درج کنند و یا برخلاف واقع مطلبی بنویسند که دال بر انصراف گروه یا اشخاصی از نامزدهای معین باشد و در این صورت نامزدها حق دارند ظرف مدت ١٨ ساعت پاسخ مذبور را داده و نشریه مکلف به چاپ فوری آن طبق قانون مطبوعات است.
وی اضافه کرد: در صورتی که نشریه این جوابیه را منتشر نکند مسوول نشریه می‌بایست با هزینه‌ی شخصی خود پاسخ نامزد انتخاباتی را به نشریه‌یی مشابه ارسال کند تا در اولین نسخه چاپ شود.
دکتر فاضلی خاطرنشان کرد: طبق تبصره‌ی ٢ ماده‌ی ٢٣ قانون مطبوعات پاسخ نامزدهای انتخاباتی در جریان انتخابات باید در اولین شماره درج گردد به شرط آنکه حداقل شش ساعت پیش از زیر چاپ رفتن نشریه، پاسخ به دفتر نشریه تسلیم و رسید دریافت شده باشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.