کد خبر : 5889
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۶

سه عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان در جمع دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفتند

سه عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان در جمع دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفتند

هاتف‌نیوز – پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد نخبگان استان گیلان از موفقیت دکتر فرهاد شیرینی عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان گیلان خبر داد.

    هاتف‌نیوز – پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد نخبگان استان گیلان از موفقیت دکتر فرهاد شیرینی عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان گیلان خبر داد.
گویا دکتر رضا انصاری خلخالی دانشیار گروه مکانیک، دکتر جعفر بی‌آزار استاد گروه ریاضی کاربردی و دکتر فرهاد شیرینی استاد گروه شیمی دانشگاه گیلان در جمع 173 دانشمند از دانشگاهها و مؤسسات پژوهشی کشور در زمره‌ی دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفته‌اند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به تهیه‌ی فهرست کاملی از نخبگان علمی کشور گفت: تاکنون به طور تقریبی 173 دانشمند از دانشگاهها و مؤسسات پژوهشی کشور در زمره‌ی دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفته‌اند.
دکتر محمدجواد دهقانی اظهار کرد: نخبگان علمی مهمترین عامل رشد و توسعه نظامهای علمی هستند، از همین رو شناسایی آنها از اهمیتی به سزا برخوردار است. کشورهای پیشرفته علمی برای جذب نخبگان از سرتاسر دنیا برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری می‌کنند که باعث شده است تا این کشورها به بزرگترین مقصد برای مهاجرت نخبگان علمی دنیا تبدیل شوند.
دهقانی افزود: نخبگان یک درصد برتر دنیا، 14 درصد از کل علم دنیا را تولید می‌کنند و همین گروه 24 درصد از کل استنادهای دنیا را دریافت می‌کنند. پایگاه طلایه‌داران علم آی.اس.آی (http://pesi.isc.gov.ir/) فهرست دانشمندان یک درصد برتر دنیا را فراهم آورده است، هر چند مبتنی بر اصول علم‌سنجی می‌توان تا پژوهشگران 20 درصد برتر دنیا را در زمره‌ی نخبگان برتر علمی دنیا قرار داد. در واقع 20 درصد از محققان برتر دنیا 66 درصد از علم دنیا را تولید کرده و همچنین 85 درصد از استنادهای دنیا را دریافت می‌کنند.
سرپرست ISC گفت: میزان در انتخاب پژوهشگران برتر تعداد استنادهای صورت گرفته به آنها از طرف دیگر پژوهشگران است. بر همین اساس پژوهشگرانی که توانسته‌اند بر اساس تحقیقات خود به بالاترین سطح اعتبار بین‌المللی دست یابند، در دسته‌ی دانشمندان یک درصد و 20 درصد برتر دنیا قرار می‌گیرند. طلایه‌داران علم آی.اس.آی نویسندگان را برحسب دامنه‌ی فعالیت علمی خود در رشته‌های موضوعی 22 گانه قرار می‌دهد. به این منظور تنها فعالیت نویسندگان در ده سال اخیر در محاسبات لحاظ می‌شود. نویسندگان در هر رشته برحسب تعداد استنادهایی که دریافت کرده‌اند، مرتب‌سازی و سپس یک درصد برتر نویسندگان به عنوان نخبگان علمی در نظر گرفته می‌شوند.
وی در ادامه افزود: فهرست فراهم‌آوری شده‌ی طلایه‌داران علم آی.اس.آی بدون اشکال نیست، زیرا هر نویسنده برحسب حرف اول نام و نام کامل خانوادگی هویت بخشی می‌شود. به عنوان مثال، حمید رضا احمدی به صورت HR Ahmadi ثبت می‌شود. یک نام می‌تواند به چندین نفر اطلاق شود و همچنین نام یک فرد می‌تواند با املاهای مختلفی نگارش شده باشد. این دو مساله در طلایه‌داران علم آی.اس.آی به دلیل هزینه فراوان پردازش اطلاعات نادیده گرفته شده است.
دهقانی تصریح کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) بر روی هر نام شناسایی شده در طلایه‌داران علم آی.اس.آی پردازشهای مختلفی را انجام داده است. بدین ترتیب تعداد 173 نفر شناسایی و در نتیجه به طور تقریبی فهرست کاملی از نخبگان علمی کشور را تهیه کرده است. بر این اساس لیست 173 نفره در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفته‌اند.
رئیس مرکز منطقه‌یی اطلاع‌رسانی علوم و فناوری (RICeST) گفت: بر اساس آمار به دست آمده، توزیع دانشمندان در رشته‌های مختلف یکسان نیست. به طوری که 50.8 درصد این دانشمندان متعلق به حوزه‌ی علوم پایه هستند. پس از علوم پایه، علوم پزشکی دارای بیشترین تعداد دانشمند است که شامل 21.4 درصد آنها می‌شود. به لحاظ سهم حاصل از نخبگان، دانشمندان علوم فنی و مهندسی در جایگاه سوم قرار داشته و 21 درصد دانشمندان تاثیرگذار علمی کشور متعلق به این حوزه هستند. علوم کشاورزی 6.4 درصد از نخبگان بین‌المللی کشور را در اختیار دارد و تنها 0.6 درصد از این نخبگان مربوط به حوزه‌ی علوم اجتماعی و انسانی است.
بنیاد نخبگان استان گیلان کسب این موفقیت علمی را به دانشگاهیان و استادان نامبرده تبریک گفت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.