جشن آبانگان خجسته و گرامی.
۳٫۸ درصد مشترکان گاز کشور، مصرف‌کنندگان گاز طبیعی گیلان هستند

۳٫۸ درصد مشترکان گاز کشور، مصرف‌کنندگان گاز طبیعی گیلان هستند

هاتف‌خبر – مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در برنامه‌ی «گفتگوی ویژه خبری شبکه استانی باران» گفت: همه‌ی شهرها و دو هزار و ۱۱۷ روستای استان گیلان از گاز طبیعی برخوردار هستند.
به گزارش «هاتف‌خبر» از روابط شرکت گاز استان گیلان، عیسی جمال نیکویی با اعلام این مطلب تاکید کرد که در تلاشیم تا ۳۴ روستای سخت‌گذر و کوهستانی دیگر استان را به شبکه‌ی گاز متصل کنیم.
وی با اشاره به بیشتر بودن درصد برخورداری گاز در گیلان نسبت به متوسط کشوری، اظهار کرد: هم‌اکنون ۹۹٫۹ درصد خانوارهای شهری و ۹۶٫۸ درصد خانوارهای روستایی استان دارای گاز هستند که میزان کشوری آن در بخش شهری ۹۷٫۶ و در بخش روستایی ۸۵ درصد است.
جمال نیکویی در باره‌ی مقاومسازی و پایداری شبکه‌های گاز برای مواجهه‌ی مناسب با فصل سرما بیان کرد: این شرکت هر ساله در فصل گرم سال بر اساس برنامه‌ریزی، همه‌ی ایستگاه‌ها و تاسیسات گاز را مورد تعمیرات اساسی قرار می‌دهد تا احتمال افت فشار گاز در فصل سرما به حداقل برسد.
مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان سپس افزود: علاوه بر تعمیرات مستمر، این شرکت با اتصال خطوط تغذیه و توزیع شهرها به یکدیگر(رینگ کردن) موجب افزایش ضریب پایداری جریان گاز در استان شده است.


وی در ادامه از مصرف ۷٫۵ میلیارد مترمکعب گاز به وسیله‌ی مشترکان گیلانی در سال گذشته نیز خبر داد و گفت: نیروگاه‌های گیلان با ۳۸ درصد در رده‌ی اول مصرف گاز در استان قرار دارند و پس از آن بخش خانگی با ۳۴ درصد، صنایع استان با ۱۰ درصد، ایستگاه‌های CNG با پنج درصد و دیگر بخشها با ۱۳ درصد قرار دارند.
نیکویی درباره‌ی مصرف گاز استان گیلان در مقایسه با مصرف گاز کشور، بیان کرد: ۳٫۸ درصد از کل مشترکان گاز کشور، مصرف‌کنندگان گاز طبیعی استان گیلان هستند که این تعداد، مصرف‌کننده حدود ۳٫۲ درصد از مجموع گاز کشور است.
مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با بیان اهمیت استانداردسازی خانه‌ها برای نگهداشتن گرما و جلوگیری از هدر رفتن انرژی گفت: رعایت کردن مبحث ۱۹ مجموعه‌ی مقررات ملی ساختمان به وسیله‌ی سازندگان می‌تواند تا حد بسیاری سبب کاهش مصرف گاز شود.
وی با اشاره به ناترازی تولید و مصرف گاز طبیعی در کشور اظهار کرد: شرکت گاز برای مقابله با این مشکل برنامه‌هایی مختلف همچون جایگزینی بخاریهای فرسوده با بخاریهای جدید با راندمان بالا، استفاده از کنتورهای هوشمند و اصلاح و بهینه‌سازی رایگان موتورخانه‌های واحدهای مسکونی و تجاری را در دستور کار خود دارد.
جمال نیکویی در پایان با تاکید بر سرویس دوره‌یی وسایل گازسوز، از همه‌ی مشترکان و مصرف‌کنندگان گاز طبیعی درخواست کرد تا به صورت مستمر سلامت دستگاه‌های گازسوز، شیر و شیلنگ گاز و مجرای دودکش را مورد بررسی قرار دهند.

پاسخی بگذارید