کد خبر : 49129
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۹

سرقتهای خرد برای تامین معاش افزایش یافته است

سرقتهای خرد برای تامین معاش افزایش یافته است
برای نخستین بار در تهران، بیشترین محکومان و متهمان زندانهای سه‌گانه‌ی تهران، دزدها هستند؛ در‌حالی‌که این جایگاه پیش از این در اختیار محکومان مواد مخدر بود.
هاتف‌خبر –  چندی پیش ابوالفضل نیکوکار سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران اعلام کرده بود که برای نخستین بار در تهران، بیشترین محکومان و متهمان زندانهای سه‌گانه‌ی تهران، دزدها هستند؛ در‌حالی‌که این جایگاه پیش از این در اختیار محکومان مواد مخدر بود.
به گزارش “دیده‌بان ایران” اینک‌سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در پاسخ به اینکه پیشی گرفتن دزدها از متهمان مواد مخدر چه معنایی دارد؟ گفت: «جامعه‌یی که فقر را تجربه کند عوارض، پیامدهایی دارد و زمینه‌ساز بروز و ظهور پدیده‌ها و جرائم اجتماعی است. طبیعتاً در شرایط کنونی وضعیت اقتصاد مردم خوب نیست و کسی نمی‌تواند منکر آن شود. یعنی اگر تحلیل محتوایی از صحبتهای مسوولان، مردم و کارشناسان نماییم، مقوله‌ی مشخص افزایش فقر و کاهش قدرت مردم برای تامین هزینه‌های زندگیشان نمایان می‌شود. متاسفانه هر روز این افزایش را در زمینه‌های مختلف اعم از مسکن، مواد غذایی، بهداشت، درمان و دارو که بر دوش مردم دارد، بار می‌شود را می‌بینیم. در کنار آن افزایش مالیات که از تمام روزنه‌ها بر مردم وارد می‌شود هم بار دیگر بر دوش آنها است.»

سرقتهای خُرد برای تامین معاش روزانه افزایش پیدا کرده است

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: «تعدادی از نیازمندان را در دو سازمان بهزیستی و کمیته‌ی امداد زیر پوشش داریم اما عده‌ی بسیاری قطعاً نیازمند حمایتهای اجتماعی هستند و به هر دلیل یا شناسایی نشده‌اند یا زیر پوشش این سازمانها نمی‌آیند. به خانواده‌های کمتر از پنج نفر که زیر پوشش هستند تقریباً 750 هزار تومان می‌دهیم و به خانواده‌های پنج نفر و بیشتر هم بیش از دو میلیون می‌دهیم. حتی کسانی هم که زیر پوشش سازمانهای حمایتی هستند هم، آنچه دریافت می‌کنند با خط فقر رسمی و غیررسمی فاصله‌یی معنادار دارند. بنا بر آماری که مقامهای قضایی و امنیتی داده‌اند، سرقتهای خُرد برای تامین معاش روزانه افزایش پیدا کرده است.»
موسوی چلک با تاکید بر اینکه وقتی خط فقر گسترش پیدا می‌کند فرصتهای اشتغال کمتر می‌شود و مشاغل خرد دیگر کارآیی لازم را ندارند، افزود: «یکی دیگر از این اتفاقات این است که افزایش جرائم را به همراه می‌آورد. از جمله‌ی این جرائم سرقت است که در بیشتر سالها رتبه‌ی اول پرونده‌های قضایی را به خود اختصاص داده است. آنچه اکنون مطرح شده است مغایر با روند کلی جامعه در پرونده‌های سرقت نیست. ممکن است در تهران جرائم سرقت کمتر از مواد مخدر بوده اما گزارشهایی که سالهای پیش مسوولان می‌دادند حاکی از همین نگرانی بود.»
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی خاطر نشان کرد: «سرقت، به ویژه سرقتهای خرد بیشتر به واسطه تامین معیشت روزانه است. یعنی اگر تحلیلی بر اقلام سرقت شده داشته باشیم گویای همین موضوع است. وقتی فقر گسترش پیدا می‌کند و مردم برای بقا دچار مشکل می‌شوند اگر از راه‌های مشروع نشد، از راه‌های نامشروع برای تامین معاش خود اقدام می‌کنند. پیامبر اشاره می‌کند که فقر و کفر همسایه هستند. طبیعتاً در چنین شرایطی نه تنها پایبندی به قانون، ارزشها و هنجارها موضوعیت پیدا نمی‌کند بلکه اخلاق هم دیگر جایگاهی نخواهد داشت.»

 گستره‌ی فقر آنقدر افزایش پیدا کرده و تامین امنیت مردم هم کار دشواری است
موسوی چلک با بیان اینکه هرچه قدر وضعیت معیشتی سخت‌تر شود، احساس ناامنی هم بیشتر می‌شود، به “دیده‌بان ایران” گفت: «علی دایی را همه می‌شناسند اما در خیابان و در روز روشن گردنبندش را می‌دزدند. خانه‌ی هنرپیشه به سرقت می‌رود و آنها را به قتل می‌رسانند. مردم یک احساس ناامنی بیشتر را دارند تجربه‌ می‌کنند. به کارواش می‌روید، روی کاغذ نوشته‌اند ما مسوول امنیت وسایل شما نیستیم یا به مسجد می‌روید می‌گویند کفشهایتان را همراه خود ببرید. همه‌ی اماکن عمومی این وضعیت را دارند. هشدارهای متعددی هم که پلیس در اینباره می‌دهد، نشان از این دارد که هر کس، خودش باید مراقب اموالش باشد. بیشتر افرادی که دست به سرقت می‌زنند، افرادی هستند که به شدت نیاز مالی دارند؛ حال بعضی سرقت می‌کنند، برخی قاچاق و برخی تن‌فروشی.»
وی در پاسخ به اینکه آیا امنیت مردم در اولویت مسوولان مرتبط قرار دارد یا خیر؟ عنوان کرد: «هیچ جامعه‌یی نیست که خواهان ناامنی باشد؛ چه فردی، چه اجتماعی، چه اقتصادی، سیاسی و… هر کس در هر جامعه‌‎یی که زندگی می‌کند، دوست دارد امنیت در آن جامعه وجود عینی داشته باشد و مردم هم احساس امنیت بیشتر کنند. در مواقعی آنقدر گستره‌ی فقر افزایش پیدا می‌کند که ممکن است اقدامات پیشگیرانه برای کاهش سرقت اثرگذاری پایدار نداشته باشند. بنا بر این اقدامات مربوط به امنیت نمی‌تواند زمینه‌ی کاهش جرائم همچون سرقت را به دنبال داشته باشد. وقتی گستره‌ی فقر افزایش پیدا می‌کند به همان تناسب باید منتظر گستره‌ی بیشتر انواع جرائم از جمله سرقت باشیم که تامین امنیت در همه‌ی زمینه‌ها کاری راحت و آسان نیست.»

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.