کد خبر : 49081
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۱

بزرگترین رویداد خوراک کشور در «شهرباران» برگزار می‌شود

بزرگترین رویداد خوراک کشور در «شهرباران» برگزار می‌شود
بر پایه‌ی گزارشهای رسیدن در گام نخست، «پوستر بزرگترین رویداد خوراک کشور» در رشت با حضور شماری از مقامات و مسوولان رونمایی شده است.

هاتف‌خبر – با حضور برخی از اعضای شورای شهر و شهردار رشت و شماری از مدیران استانی از «پوستر بزرگترین رویداد خوراک کشور» که قرار است ششم و هفتم دیماه امسال همزمان با «هفته‌ی رشت» در این شهر برگزار شود، رونمایی گردید.
به گزارش «هاتف‌خبر» حسین محمدیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان در این نشست با قدردانی از برگزارکنندگان این برنامه اظهار کرد: فضای استان گیلان و شهر رشت به منظور بهره‌برداری از این برند و دیگر ظرفیتها آماده است و تکلیف ما در برنامه‌ی هفتم در موضوع اقتصادی زنجیره‌ی ارزش است. دولت ما را مکلف به معرفی دو زنجیره‌ی ارزش کرده بود که این اقدام انجام شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان با بیان اینکه گیلان نیز توانست دو زنجیره‌ی ارزش معرفی کند، افزود: زنجیره‌ی ارزش محصولات کشاورزی یکی از این دو مورد است چون در گیلان آنقدر ظرفیت و تنوع وجود دارد که ما می‌توانستیم به راحتی بیشتر از دو مورد نیز معرفی کنیم.
وی با اشاره به اینکه دولت در مباحث اقتصادی با مشکلاتی مواجه است، گفت: با برنامه‌ریزیهای انجام شده قصد داریم در هر فصل حداقل ۱۰ مگاپروژه را از طریق سرمایه‌گذار در استان اجرایی کنیم.
محمدیان با تاکید به اینکه فضای تعامل بسیار خوبی در شورای اسلامی و شهرداری رشت مشاهده می‌شود، بیان کرد: یک نمونه از مگاپروژه‌هایی که در دستور کار داریم راه‌اندازی شرکتهای هواپیمایی است تا ان شاءالله در دو یا سه ماه آینده شاهد افزایش پروازها از رشت به دیگر شهرهای کشور باشیم.

از ۳۰ خبرنگار داخلی و خارجی برای پوشش برنامه‌های «هفته‌ی رشت» دعوت می‌شود
دکتر ولی جهانی در این نشست با قدردانی از تلاشهای مجموعه‌ی شورا و شهرداری رشت در راستای حفظ برند «شهر خلاق خوراک یونسکو» اظهار کرد: در کنار پخت غذای بومی محلی در رشت باید به ظروف سنتی نیز توجه شود.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با بیان اینکه قصد داریم به زودی نمایشگاهی از ظروف مربوط به پخت و پز در شهر رشت و استان گیلان برگزار کنیم، افزود: خوراک مربوط به شهرهای دیگر استان گیلان کاملاً شناسایی و شناسنامه دار شده‌اند و برخی از غذاهای فراموش شده را نیز توانستیم احیا کنیم.
وی به برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای مختلف در استان گیلان با محوریت خوراک اشاره کرد و گفت: در «هفته‌ی رشت» ۳۰ خبرنگار داخلی و خارجی در این شهر حاضر شده و نسبت به پوشش این رویداد بزرگ به منظور معرفی هر چه بهتر این برند در سراسر ایران و جهان اقدام می‌کنند.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با اشاره به اینکه «روز رشت» برای ما بسیار دارای اهمیت است، افزود: قصد داریم در روز برگزاری جشنواره که ششم و هفتم دیماه است نسبت به نصب بنر در سراسر شهرهای استان گیلان اقدام کنیم و در کنار پرداختن به عنوان رشت «شهر خلاق خوراک» به برپایی نمایشگاه صنایع دستی استان گیلان نیز اقدام کنیم.

باید عایدات این عنوان در سفره‌های مردم نمایان شود
محمدحسین واثق کارگرنیا هم با بیان اینکه برند رشت «شهر خلاق خوراک یونسکو» با تلاش مجموعه‌یی از مدیران شهرداری و علاقه‌مندان به رشت و اعضای شورای چهارم به ثمر رسیده است، اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم در یکی از روزهای مربوط به «هفته‌ی رشت» در سال جدید در راستای ارج نهادن به زحمات همه‌ی دست‌اندرکاران که در ثبت «برند رشت شهر خلاق خوراک یونسکو» در آن سالها تلاش کردند آیینی در خور برگزار شود.
رئیس شورای اسلامی شهر رشت با تاکید بر اینکه در اجرای برنامه‌های «هفته‌ی رشت» باید از مشارکت آحاد مردم به ویژه افرادی که در این زمینه فعالیت دارند استفاده شود، افزود: باید عایدات این عنوان در سفره‌های مردم نمایان شود چون متأسفانه ظرفیتها و عناوین فراوانی در اختیار داریم که عایدات آن هنوز محقق نشده است.
وی با اشاره به اینکه برخی از شهرها برای ایجاد ظرفیتهای اینچنینی دائماً در تلاش هستند، افزود: گذرهای تاریخی و کاروانسراهایی که در شهر رشت وجود دارند نیز ظرفیت بسیار خوبی هستند که در گذشته از جذابیت بسیاری برخوردار بوده و متأسفانه در سالهای اخیر به دلیل برخی از تغییر و تحولاتی که در آنها رقم خورده است از حالت تاریخی خارج شده‌اند و متاسفانه این پتانسیلها در حال از دست رفتن هستند.
کارگرنیا به خانه‌ی ابریشمی و عمارت حاج میرزا خلیل رفیع اشاره کرد و گفت: خانه‌ی ابریشمی یک بنای بسیار زیبای تاریخی است که اخیراً نیز تقاضا کردیم این ساختمان تاریخی به شهرداری واگذار شود و اینها جاذبه‌های تاریخی شهر رشت و نشاندهنده‌ی پیشینه‌ی غنی شهر است که باید مورد توجه قرار بگیرند.
وی با اشاره به قدمت مسجد حاج صمدخان نیز افزود: درهای این مسجد تنها در زمان برگزاری نماز باز است و این در حالی است که باید از چنین ظرفیتهای تاریخی برای جذب و ماندگاری گردشگر و همچنین کسب درآمد و اشتغالزایی استفاده کنیم.
رئیس شورای اسلامی شهر رشت سپس گفت: حرم مطهر حضرت فاطمه‌ی اخری(س) نیز یکی دیگر از این ظرفیتها است، که این حرم مطهر می‌تواند به قطب گردشگری مذهبی تبدیل شود و امیدواریم این موارد تسریع شوند.
کارگرنیا سپس با بیان اینکه در زمینه‌ی پروژه‌ی «گیل لند» نیز مباحث دست و پاگیر برایمان مشکل‌ساز است، افزود: کمیسیون ماده‌ی ۵ پس از گذشت سالها موافقتی را در این باره داشته است و پس از آن در زمان پنجسال موافقتهای اولیه برای اجرای پروژه‌ی «گیل‌لند» که می‌تواند یکی از زیر ساختهای ما در توسعه‌ی هر چه بیشتر مقوله‌ی گردشگری باشد را شاهد هستیم و ان‌شاءالله با رفع موانع اداری شاهد توسعه‌ی دیگر زیرساختهای گردشگری در رشت باشیم.

گنجینه‌ی خوراک رشت به جا مانده از نیاکان ما است
رئیس کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت نیز در این نشست با قدردانی از تلاشهای مجموعه‌ی شهرداری رشت، اداره‌ی کل میراث فرهنگی گیلان و دیگر دست‌اندرکاران در زمینه‌ی برندسازی رشت به عنوان «شهر خلاق خوراک یونسکو» اظهار کرد: رشت در تمامی حوزه‌ها حرفهای بسیاری برای گفتن دارد اما باید به اقدامات خود سرعت ببخشیم.
علیرضا تاج شهرستانی با بیان اینکه گنجینه‌یی در زمینه‌ی خوراک از نیاکان به ما به ارث رسیده است، افزود: ما نتوانسته‌ایم مهارت خودمان را در زمینه‌ی خوراک به نسلهای آینده بالاخص دختران این شهر و دیار انتقال دهیم و تصور می‌کنم دختران امروزی تمایل چندانی به این موضوع ندارند در حالی که باید پخت غذاهای بومی رشت سینه به سینه به نسلهای آینده منتقل شود.
وی با تاکید بر اینکه باید با برنامه‌ریزیهای صحیح فضای مناسب به منظور آشنایی هر چه بیشتر گردشگران با غذاهای رشت مهیا شود، تصریح کرد: باید مجموعه‌یی مشخص نسبت به ارائه‌ی غذاهای بومی به گردشگران بپردازد و بسته‌یی کامل برای معرفی به گردشگران مهیا باشد.

امیدواریم بهره‌ی اقتصادی برند «شهر خلاق خوراک یونسکو» نصیب شهروندان شود
شهردار رشت نیز در این نشست با اشاره به عنوان «شهر خلاق خوراک یونسکو» برای شهر رشت، اظهار کرد: تمام برنامه ریزیهای شورا و شهرداری و اداره‌ی کل میراث فرهنگی بر این اساس است که بتوانیم از ظرفیتهای خوراک این شهر کهن و با پیشینه‌ی غنی، استفاده کنیم.
رحیم شوقی به برگزاری رویداد بزرگ خوراک رشت در کشور در دیماه امسال اشاره کرد و گفت: با تلاشهای انجام شده قصد داریم در «هفته‌ی رشت» امسال این برند به بهترین نحو معرفی شود و ان‌شاءالله عایدات اقتصادی آن شامل حال شهر و شهروندان بشود.
گفتنی است در این نشست از «پوستر بزرگترین رویداد خوراک کشور» که در دیماه امسال و همزمان با «هفته‌ی رشت» برگزار می‌شود رونمایی شد و از جمعی از فعالاین گردشگری رشت نیز تجلیل گردید.
گفتنی است همچنین با اهدای لوح یادبود، رحیم شوقی شهردار رشت از تلاشهای سیده مریم افضلی خبرنگار «فارس» در استان گیلان در ارتباط با پوشش خبرهای مدیریت شهری رشت تجلیل شد.
منبع: فارس

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.