کد خبر : 44174
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷

«آب» مردم را به «شمال کشور» می‌کشاند!

«آب» مردم را به «شمال کشور» می‌کشاند!

هاتف‌خبر – کمبود آب یکی از مشکلات اساسی کشور ما هست. هر چند این کمبود تا حدودی در بخشهای شمالی کشور کمتر احساس می‌شود اما مناطق مرکزی و جنوبی کشور سالها است که با کمبود و بحران شدید آب روبه‌رو هستند.

هاتف‌خبر – کمبود آب یکی از مشکلات اساسی کشور ما هست. هر چند این کمبود تا حدودی در بخشهای شمالی کشور کمتر احساس می‌شود اما مناطق مرکزی و جنوبی کشور سالها است که با کمبود و بحران شدید آب روبه‌رو هستند.
در چند دهه‌ی گذشته این مساله به بحرانی بزرگ در کشور تبدیل شده که خطر خشکسالی را با خود به همراه دارد و از طرف دیگر نه ‌تنها تهدیدی جدی در زمینه کاهش میزان آب آشامیدنی محسوب می‌شود، بلکه بسیاری از فعالیتهای وابسته به آب همچون کشاورزی مورد تأثیر هستند.
همانطور که چندی پیش علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور در باره‌ی وضعیت آبی ایران هشدار داد و گفت: «چراغهای قرمز وضعیت تأمین آب کشور روشن شده است.» اما اینبار رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی مطالبی گفته که بسیار قابل تامل هستند.
احد وظیفه گفته که اگرچه کمبود آب به اندازه‌ی کافی معضلی بزرگ است، اما باید توجه داشت که اقداماتی همچون بهره‌برداریهای بیمورد و مداوم از آبهای زیرزمینی، که در جهت جبران کمبود منابع آبی صورت می‌گیرد، از دیگر عواملی است که این بحران را تشدید می‌کند.
رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درباره‌ی همین مساله می‌گوید: «بهره‌برداریهای بی‌حد و حساب از منابع زیرزمینی سبب شده که ذخیره‌ی این آبها نیز افت بسیاری پیدا کند و خیلی از دشتهای آبی کشور به دشتهای ممنوعه تبدیل شوند؛ این بدین معنا است که منابع آبی در این مناطق ته کشیده و قابل بهره‌برداری نیست و زمین در حال فرونشست است.»


این کمبود عمدتاً وابسته به دو عامل است؛ یکی افزایش مصرف و نیاز آبی ما و دیگری کاهش میزان بارندگی و به تبع آن بروز خشکسالیهایی که در کشور پدید آمده است. بارندگیها در ایران از حدود دو تا سه دهه‌ی گذشته، کاهشی چشمگیری داشته و ما از دهه‌ی هفتاد به بعد، هر ساله شاهد کم‌بارشی و خشکسالی در کشور بوده‌ایم. در این بین ممکن است میزان بارندگی در برخی سالها نیز قابل ‌قبول بوده باشد؛ اما باید توجه کرد که جو بارشی حاکم بر کشور ایران محدود و ناچیز است.
احد وظیفه در این باره گفت: در رابطه با عواملی که منجر به کمبود آب می‌شوند، می‌توان به موضوع افزایش جمعیت کشور و گسترش فعالیتهای صنعتی و کشاورزی که مصرف و نیاز به آب زیاد دارند، اشاره کرد. برآیند این عوامل به مرور منجر به کاهش میزان آبِ در دسترس می‌شود.
وی ادامه داد:علل کاهش بارندگی نیز برمی‌گردد به تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی. تغییرات اقلیمی سبب کاهش فرکانس سیستمهای عامل بارندگی یا کاهش تعداد گذر این سیستمها در حین عبور از محدوده‌ی ایران در فصول بارندگی(بهار، پاییز و زمستان) می‌شود. از طرف دیگر با روند افزایشی دما، انتقال رطوبت به سمت خاورمیانه و به‌ویژه کشور ایران کمتر شده است. مجموع این عوامل سبب می‌شود هم بارندگی کمتری دریافت کنیم و هم به دلیل افزایش دما، تبخیر بیشتر داشته باشیم؛ آبی که در دریاچه‌ها، رودها و سدها جمع می‌شوند، با افزایش پتانسیل تبخیر، قابلیت ذخیره‌سازی نخواهند داشت و درصد بیشتری از آن از دست ما فرار می‌کند.
وظیفه گفت: هم‌اکنون بسیاری از استانهای کشور زیر تیغ این تهدید هستند؛ به طور نمونه در بخشهای مرکزی کشور شاهد بودیم که تابستان گذشته، کمبود شدید آب در اصفهان، شکایت و نارضایتی کشاورزان آن منطقه و مناطق مجاور را برانگیخت. استان یزد هم به دلیل فعالیتهای صنعتی با خطر کمبود آب مواجه شد. تابستان امسال نیز با بحران کمبود شدید آب آشامیدنی در همدان مواجه شدیم که مردم برای سیراب‌ شدن از تانکرهای آبی استفاده کردند.
وی ادامه داد: استان تهران و البرز هم بیشتر در تنشهای آبی بوده‌اند؛ همانطور که به تازگی شاهد دریافت پیامکهای اخطار کمبود آب وزارت نیرو بودیم که در متن آن از شهروندان درخواست شده بود در مصرف آب صرفه‌جویی کنند تا کار به مرحله‌ی قطع نرسد.
رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی در ادامه گفت: در بخشهای جنوبی کشور هم می‌توان به استان خوزستان اشاره کرد که در سالهای اخیر کم ‌و بیش با معضل کمبود آب، به ویژه در زمینه‌ی دامداری و تغذیه‌ی دامهای سنگین، دست ‌و پنجه نرم می‌کند. در استان سیستان و بلوچستان هم گزارشهای متعدد از کاهش منابع آبی حکایت دارد. در مناطق شمالی استان سیستان و بلوچستان، کم‌آبی نه‌تنها باعث لطمه به کشاورزی شده، بلکه به ‌قدری اثرگذار بوده که سبب کوچ‌ بخشی از جمعیت این استان به استانهای شمالی کشور شده است.
به هر حال امکان دارد همانگونه که معضل کم ‌آبی در بخشهایی از استان سیستان و بلوچستان سبب جابه‌جایی ساکنان به مناطق پرآب و پربارش در شمال کشور شده است. این فرآیند طبیعی سبب مهاجرت در شرایط نابه‌سامانی اقلیمی(همچون کم‌آبی یا خشکسالی) گسترش یابد و در مناطقی که عمدتاً شغل مردم آن کشاورزی است با کمبود منابع آبی و مختل شدن فعالیت کشاورزی مردم به حرکت به سمت مناطث پرآبتر و منبع درآمد و معیشت بهتر حرکت کنند. چون مردم برای ادامه‌ی فعالیتهای خود نیاز به آب دارند و مهاجرت و جابه‌جایی تنها راه نجات است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.