کد خبر : 27816
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰

سهل‌انگاری کنید؛ «فیتیله‌پیچ» می‌شوید! کرونا «جان» شما را نشانه رفته است….

سهل‌انگاری کنید؛ «فیتیله‌پیچ» می‌شوید! کرونا «جان» شما را نشانه رفته است….

هاتف‌‌خبر- بسیاری از مردم گمان می‌کنند که با فرا رسیدن فصل گرما مساله‌ی کرونا نیز حل شده و به کناری رفته است. این گمان و تصور چندان با واقعیت جور و هماهنگ نیست چه اینکه آلان بسیاری از مناطق گرم کشورمان در وضعیت قرمز هستند و استان گیلان نیز در بسیاری از شهرها هنوز به

هاتف‌‌خبر- بسیاری از مردم گمان می‌کنند که با فرا رسیدن فصل گرما مساله‌ی کرونا نیز حل شده و به کناری رفته است. این گمان و تصور چندان با واقعیت جور و هماهنگ نیست چه اینکه آلان بسیاری از مناطق گرم کشورمان در وضعیت قرمز هستند و استان گیلان نیز در بسیاری از شهرها هنوز به وضعیت سفید نرسیده است.
بنابر این در چنین شرایطی باید قدری محتاط بود و اصول و مقررات بهداشتی را بیش از پیش مورد توجه قرار داد تا خدای ناکرده گرفتاری برای افراد جامعه به وجود نیاید.
شیوع «ویروس کرونا» که از اسفند ماه ۱۳۹۸ در ایران اعلام شد و همه‌ی رفتارهای اجتماعی افراد جامعه را در تاثیرخود قرار داد با فرا رسیدن تعطیلات نوروزی و رعایت مردم و در خانه‌ماندن آنها قدری فروکش کرد اما این «دیو خفته» دوباره با فعالیتهای اجتماعی شهروندان ما این روزها دارد آرام آرام از خواب بیدار می‌شود و اگر دیر بجنبیم و اصول بهداشتی را رعایت نکنیم قطعاً ما را «فیتیله‌پیچ» می‌کند.
ویروس این بیماری خطرناک که تا پیش از این اعلام شده بود بیشتر سالمندان و افرادی را که دارای مشکلات تنفسی هستند مورد حمله قرار می‌دهد، این روزها و هفته‌ها گویا الگوی ابتلای خود را نیز تغییر داده و کارشناسان از افزایش احتمال ابتلای کودکان، نوجوانان و جوانان سخن به میان می‌آورند.
این روزها باید بدانیم که «غول کرونای خوابیده در شهرمان» با حضور ما در محافل و مجامع گوناگون و ازدیاد رفت و آمدها کوچه، خیابان و بازار قطعاً بیدار خواهد شد و تنها عاملی که می‌تواند ما را در برابر این بلای بزرگ جهانی یاری داده و نجاتبخش باشد، رعایت اصول و موازین بهداشتی است.
آنهایی که تصور می‌کنند رعایت توصیه‌های بهداشتی و عمل به پروتکلهای بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی تنها شعار است و کارساز نخواهد بود باید بدانند که اولویت اصلی و اساسی زندگیشان را که همان سلامت فردی و سپس تضمین سلامت اجتماعی است در بازارهای شهرشان به نرخ بسیار کم فروخته‌اند. نباید نسبت به این بیماری خطرناک عادی شویم و باید با همان حساسیت و وسواس گذشته به این بیماری بیندیشیم و خود و خانواده‌هایمان را از ابتلا به این بیماری دور نگه‌داریم.
اجازه‌ ندهیم عده‌یی افراد بی‌تفاوت و کم توجه به اصول بهداشتی که حتی به سلامت خود نمی‌اندیشند، سلامت ما و دیگران را بی هیچ ملاحظه به مخاطره بیندازند.
گشت و گذاری در شهرهای مختلف به ویژه شهر رشت نشان می‌دهد که رفتارها عادی شده است. خیلیها حتی ماسک نمی‌زنند و کم و بیش حتی دست دادن با هم دارد دوباره باب می‌شود.این روزها در رفتارهای مردم شهرمان بی‌ملاحظه‌گی و بی‌تفاوتی نسبت به «ویروس کرونا» موج می‌زند و می‌شود گفت که این بی‌تفاوتی تا حدود بسیاری به وادی سهل‌انگاریهای ما رسیده است.
نباید فراموش کنیم که استان گیلان دومین استانی بوده که پس از استان قم به دلیل وسعت و گستردگی شیوع «کروناویروس» نامش بر سر زبانها بود و روزها و هفته‌های بسیار سخت و بحرانی را پشت سر گذاشت، این روزهای بحرانی باز هم قابل برگشت است اگر ما رعایت اصول و موازین بهداشتی و اجرای پروتکلهای ایمنی و موضوع فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی نگیریم.

رعایت دستورالعملهای بهداشتی مهمترین راهکار پیشگیری از ابتلا به

بیماری کرونا است
در همین زمینه سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی استان گیلان در راستای مدیریت «بیماری کرونا» در استان گیلان با تاکید بر اینکه «ویروس کرونا» همچنان در کنار ما هست، بر رعایت موازین بهداشتی و اصول خودمراقبتی برای پیشگیری از این بیماری، تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دکتر آبتین حیدرزاده با اشاره به کم شدن محدودیتها و آزاد شدن مشاغل کسب و کار در مقابله با «ویروس کرونا» اظهار کرد: نباید فراموش کنیم، «کروناویروس» در کنار ما است و آحاد مردم مهمترین رکن در کنترل این بیماری هستند چون که باید با صبر و شکیبایی، خودمراقبتی و رعایت موازین بهداشتی از انتقال این ویروس در جامعه پیشگیری نمایند.
وی با تاکید بر اینکه با رعایت دستورالعملهای بهداشتی می‌توان به زندگی و کار اجتماعی در کنار «کروناویروس» ادامه داد، گفت : فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی(شستن دستها)، استفاده از محلولهای ضد عفونی در صورت عدم دسترسی به آب و صابون و استفاده از ماسک برای حفاظت خود و اطرافیان، محدود کردن سفرهای غیر ضروری درونشهری و برونشهری باید، کماکان رعایت شود.

 

استفاده از ماسک احتمال انتقال «ویروس کرونا» را به شدت کاهش می‌دهد
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی استان گیلان اعلام کرد: فردی که از ماسک استفاده می‌کند احتمال انتقال «بیماری کرونا» را به دیگران به شدت کاهش می‌دهد.
دکتر آبتین حیدرزاده با اشاره به اینکه فردی که از ماسک استفاده می‌کند احتمال انتقال بیماری کرونا به دیگران را به شدت کاهش می‌دهد، تاکید کرد: این مطلب بر خلاف روز‌های اول شیوع «بیماری کرونا» که صرفاً به افراد مشکوک به این بیماری گفته می‌شد از ماسک استفاده نمایند، هست.
وی ادامه داد: هم‌اکنون افراد سالم(تعدادی از افراد به ظاهر سالم می‌توانند ناقل «ویروس کرونا» برای دیگرا باشند) هم باید از ماسک استفاده نمایند.
دکتر حیدرزاده با تاکید بر اینکه البته هیچ الزامی به استفاده از ماسکهای N95 یا جراحی نیست، یادآور شد: افراد می‌توانند از ماسکهای دست‌ساز استفاده کنند.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه رعایت اصول بهداشتی همچنان مورد تاکید است، گفت : گرمای هوا هیچ تاثیری به کاهش بیماری و ضعیف شدن «ویروس کرونا» نداشته و ندارد و اینکه تصور شود با شروع فصل گرما «ویروس کرونا» از بین می‌رود، صحیح نیست.
وی با بیان اینکه برگزاری مراسم‌ شلوغ، کانونی برای انتشار «ویروس کرونا» محسوب می‌شود، تصریح کرد: فاصله‌گذاری اجتماعی باید همواره مورد توجه قرار گیرد و فرهنگ رعایت دستورالعملهای بهداشتی باید همه‌گیر شود. با رعایت بهداشت می‌توان با این ویروس خطرناک مقابله کرد.
دکتر حیدرزاده همچنین یادآور شد: شدت کشندگی بیماری نسبت به قبل کمتر نشده و به علت رعایت موازین بهداشتی از سوی مردم تنها تعداد مبتلایان نسبت به روز‌های اول شیوع این بیماری کمتر مشاهده می‌شود.
به هر حال به نظر می‌رسد که هنوز «ویروس خطرناک کرونا» در کنار ما هست و همچنان دارد آرام و ساکت افراد جامعه‌ی ما را آلوده و مبتلا می‌کند، اگر ما به فکر سلامتی و تندرستی خود، افراد جامعه و جامعه و دیگران هستیم باید دستکم با رعایت اصول بهداشتی و همچنین استفاده از ماسک میزان مخاطرات اجتماعی را کاهش دهیم.
خودمراقبتی بهترین شیوه برای مقابله با «ویروس کرونا» است امروز وظیفه‌ی تک‌تک افراد جامعه این است که ابتدا مراقب خود باشند تا به این «ویروس خطرناک» دچار نشوند و سپس از انتقال آن به دیگران جلوگیری کنند.
باید بدانیم که اگر در این زمینه سهل‌انگاری کنیم دیری نخواهد پایید که دود این آتش خطرناک و سمی به چشم خود، خانواده و نزدیکانمان خواهد رفت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.