کد خبر : 27688
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۹

چرا رشت به عنوان «پایلوت شهر دوستدار کودک» انتخاب شد؟/ آیا رشت می‌تواند برندی دیگر برای خود دست و پا کند؟!

چرا رشت به عنوان «پایلوت شهر دوستدار کودک» انتخاب شد؟/ آیا رشت می‌تواند برندی دیگر برای خود دست و پا کند؟!

هاتف‌خبر – در اخبرها آمده بود که «شهر رشت به عنوان یکی از شهرهای منتخب برای پایلوت شهر دوستدار کودک انتخاب شده است.»

هاتف‌خبر – در اخبرها آمده بود که «شهر رشت به عنوان یکی از شهرهای منتخب برای پایلوت شهر دوستدار کودک انتخاب شده است.»
گویا پس از بررسی نتایج ارزیابی شهرهای متقاضی پایلوت «شهر دوستدار کودک»، شهر رشت و ۱۱ شهر دیگر کشور به عنوان شهرهای منتخب برای پایلوت «شهر دوستدار کودک» انتخاب شدند.
به گزارش «هاتف‌خبر» از واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت، پیرو نشست کمیته‌ی ملی هماهنگی «شهر دوستدار کودک» روز سیزدهم خرداد ماه ۱۳۹۹ در وزارت کشور و در چارچوب همکاریهای مشترک این وزارتخانه با یونیسف برای اجرای ابتکار جهانی «شهرهای دوستدار کودک» در ایران، شهر رشت به عنوان یکی از شهرهای منتخب برای پایلوت «شهر دوستدار کودک» انتخاب گردیده است.
شهر رشت اقدامات لازم را با هماهنگی کمیته‌ی ملی «شهر دوستدار کودک» مستقر در مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور و در قالب زمانبندی توافق شده، انجام خواهد داد.
«شـهر دوسـتدار کـودک» شـهر یـا اجتماع محلی است که در آن نظرهـا، نیازها، اولویتها و حقـوق کودک، بخشی جدایی‌ناپذیـر از سیاستها، برنامه‌هـا و تصمیمات عمومی باشد. چشم‌انداز ابتکار «شهر دوستدار کودک» به وسیله‌ی یونیسف این است که «همه‌ی کودکان و جوانان بایـد بتواننـد ازکودکی و جوانی خـود لذت ببرند و از طریـق احقـاق برابر حقـوق خود در شهر و اجتماع محلیشان، تواناییهای بالقوه‌ی خود را به طور کامل به فعل درآورند.»
این ابتکار با حمایت دولتهای ملی و محلی، سازمانهای مردم‌نهاد، بخش خصوصی، رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و با همکاری یونیسف، بیش از ۳۰ میلیون کودک را در سه هزار شهر و جامعه‌ی محلی در بیش از چهل کشورزیرپوشش قرار داده است.
شایان گفتن است که دریافت نشان و برند «شهر دوستدار کودک» یونیسف زمانی صورت می‌گیرد که شهر مورد نظر چرخه‌ی «شهر دوستدار کودک» را به صورت موفقیت‌آمیز تکمیل کرده باشد.
در مرحله‌ی پایلوت، شهرها به عنوان «شهر دوستدار کودک» به‌رسمیت شناخته نشده و نشان یا عنوان رسمی دریافت نمی‌کنند.


گفتنی است شهرهای اوز، بندرعباس، تبریز، تهران، سمنان، شیراز، کرمان، گرگان، مشهد، همدان و یزد از دیگر شهرهای منتخب برای پایلوت «شهر دوستدار کودک» هستند.
در شهر رشت تاکنون مجموعه اقداماتی صورت پذیرفتهخ که منجر به پایلوت قرار دادن این شهر به عنوان «شهر دوستدار کودک» گردیده است.
چندی پیش بود که بررسی و تایید ضوابط الزام ساختمانها و فضاهای عمومی به ساختن «اتاق مادر و کودک» در شورای اجرایی «شهر دوستدار کودک رشت» انجام شد.
پس از بررسی و تایید ضوابط الزام ساختمانها و فضاهای عمومی به ایجاد «اتاق مادر و کودک» در شورای اجرایی «شهر دوستدار کودک رشت» این مصوبه نیازمند تصویب در کمیسیون ماده‌ی ۵ بود.
در این نشست در زمینه‌ی اولویت ساخت و تجهیز «اتاق مادر و کودک» با توجه به الزامات مربوطه و طرح در کمیسیون ماده‌ی ۵ برای اجرا در پروژه‌های با مقیاس شهری و ساختمانهای عمومی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
ساخت این اتاق در فضاهای عمومی پرتردد همچون فرودگاه، ترمینال، ایستگاه راه‌آهن، تراموا، مراکز خرید، فضاهای بهداشتی و درمانی، همچنین بوستانهای شهری، مرکز تفریحی و گردشگری به عنوان الزام در ضوابط ساخت پس از تصویب کمیسیون ماده‌ی ۵ اجباری خواهد شد.
در نشستی که به همین منظور در معاونت معماری و شهرسازی شهرداری رشت برگزار شد درباره‌ی مناسب‌سازی، ایجاد رمپ در بوستانها و فضای شهری برای سهولت تردد با کالسکه برای مادران و کودکان نوپا و ارزیابی ایجاد بوستانهای موضوعی(تم پارک) بوستان هوشمند مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
پیگیری پروژه‌ی «خانه‌ی کودک» نیز در ارتباط با بازآفرینی شهری از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود.
در پایان مقرر شد شرح خدمات برنامه عملیاتی «شهر دوستدار کودک» در اسرع وقت تهیه و در نشست آینده‌ی شورای اجرایی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
شایان گفتن است که پیش از این نشست جلسااتی منظم و با برنامه با مدیریت دکتر رضا ویسی معاون معماری و شهرسازی شهرداری رشت برگزار شده و موضوعات مربوط به «شهر دوستدار کودک» در آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
همچنین کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و و ورزشی شورای اسلامی شهر رشت نیز پیگیر اجرای این موضوع بوده و جای امیدواری وجود دارد که با مجموعه اقداماتی که از این پس به طور مشخص و منظم صورت می‌پذیرد رشت بتوان برندی دیگر را برای خود حفظ کند. برندی که اینبار با عنوان «شهر دوستدار کودک» برای این شهر رقم خواهد خورد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.