کد خبر : 27423
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۰

با قابلیت ضدعفونی در برابر «کروناویروس»؛ دانشگاه گیلان یک دستگاه هوشمند ضدعفونی‌کننده ساخته است

با قابلیت ضدعفونی در برابر «کروناویروس»؛ دانشگاه گیلان یک دستگاه هوشمند ضدعفونی‌کننده ساخته است

هاتف‌خبر – دکتر محمد محمدپور مقدم و دکتر بهمن شریف‌زاده اعضای هیات علمی دانشکده‌ی فنی و مهندسی شرق استان دانشگاه گیلان موفق به بازطراحی و ساخت دستگاه هوشمند و قابل حمل تابش ماورای بنفش در ناحیه با طول‌موج 100 تا 280 نانومتر(UVC) شدند.

هاتف‌خبر – دکتر محمد محمدپور مقدم و دکتر بهمن شریف‌زاده اعضای هیات علمی دانشکده‌ی فنی و مهندسی شرق استان دانشگاه گیلان موفق به بازطراحی و ساخت دستگاه هوشمند و قابل حمل تابش ماورای بنفش در ناحیه با طول‌موج 100 تا 280 نانومتر(UVC) شدند.
به گزارش «هاتف‌خبر» این دستگاه به عنوان یک منبع متداول ضدعفونی‌کننده در مراکز عمومی و بیمارستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اثرگذاری آن بر طیفی وسیع از میکروارگانیسمها(شامل باکتریها، ویروسها و قارچها) مورد تأیید قرار گرفته است.
حساسیت میکروارگانیسمها بر اساس میزان حداقل توان تابش مورد نیاز به ازای واحد سطح (Jouel/m2) مورد ارزیابی قرار گرفته و برای بسیاری گونه‌ها در جداول در دسترس است. ازجمله گونه‌هایی از خانواده‌ی «کرونا ویروس» شامل سارس و مِرس مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند و بر اساس شبیه‌سازیها و دانسته‌های علم زیست‌شناسی و با تقریب قابل‌ قبول و بعضاً افراطی مقادیر این حساسیت برای COVID-19 نیز به‌تقریب برآورد گردیده است.
بر اساس نظر انجمن بین‌المللی ماورای‌بنفش مبتنی بر توصیه‌های WHO و CDC استفاده از تابش UVC می‌تواند پس از جرم‌زدایی و گندزدایی اولیه به‌عنوان یک شیوه‌ی متداول، متداوم و ضدعفونی مستمر به کار برده شود.
به‌واسطه‌ی اثرات ناخواسته و آسیب رساننده به ساختار DNA استفاده از این روش محدود و نیازمند رعایت پروتکلهای مربوط و حفظ امنیت کاربر یا افراد در معرض تابش است. هرچند بر اساس استانداردهای موجود، حد آستانه‌ی ایمنی برای این تابش ثبت گردیده است با این‌حال جلوگیری از قرار گرفتن در معرض تابش دارای اولویت است.


بر اساس میزان حساسیت گونه‌های موردنظر و وسعت فضای موردنظر و با توجه به توان منبع تابش می‌توان به‌تقریب قابل قبولی زمان مناسب تابش‌دهی برای ضدعفونی در حد 90 درصد(D90) و یا 99 درصد(D99) را محاسبه نمود و در برنامه‌های منظم ضدعفونی از آن استفاده کرد. با توجه به افت شدت تابش در فواصل طولانی و بر اساس میزان ذرات معلق و عوامل جذب‌کننده و منحرف‌کننده‌ کاربرد این روش دارای محدودیت شعاع تابش‌دهی است و در اماکن وسیع نیاز به استفاده از چندین دستگاه در نقاط و زوایای مختلف است.
بر اساس مجموعه‌ی این دانسته‌ها نمونه‌یی از سیستم ضدفونی اماکن عمومی و اداری طراحی و اجرا گردید تا با تأمین نیازهای عمومی در کاربردهای پیشین در شرایط کنونی به‌عنوان یک شیوه‌ی مکمل ضدعفونی به‌منظور غیرفعال نمودن گونه‌های موجود در محیط به کار برده شود.
قابلیتهای این دستگاه عبارتند از:
* قابلیت کنترل سیستم طراحی‌شده و مدیریت از طریق اپلیکیشن فارسی موبایل و از طریق Bluetooth
* جلوگیری از هدر رفتگی منابع ناشی از مصرف مایعات فراوان ضدعفونی کننده‌ها و آلودگی محیط زیست
* با توجه به استفاده از سخت‌افزار و نرم‌افزار منبع باز نمونه‌ی ساخته‌شده در مقایسه با نمونه‌های تجاری موجود در بازار؛ بسیار مقرون ‌به‌صرفه است.
* بر اساس مشخصات گونه و محیط موردنظر ارزیابی اولیه‌یی از زمان تابش ارائه می‌دهد.
* قابلیت ثبت زمان تأخیر برای تابش‌دهی دارد.
* قابلیت توقف فرآیند تابش‌دهی در صورت تشخیص حضور افراد در محدوده‌ی عملکرد حسگر حرکتی را دارد.
* می‌توان بر اساس نیاز تعداد لامپها UVC را تغییر داد و یا انواع لامپهای ازون‌ساز(Ozonizer) را به کار برد(به منظور ضدعفونی نواحی که در معرض تابش مستقیم نیستند و نیز طراحی بدنه و پایه سیستم را بازطراحی نمود.
* متحرک بودن و حرکت آسان در مسیر
* قابل استفاده در مسیرهای پرتردد، اداری، اماکن عمومی، محیطهای خانگی و کاری، مساجد، مکانهای مذهبی و ..

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.