کد خبر : 27429
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۰

از اول تیر ماه امسال؛ در گیلان «هر خانه، یک پایگاه سلامت» می‌‌شود

از اول تیر ماه امسال؛ در گیلان «هر خانه، یک پایگاه سلامت» می‌‌شود

هاتف‌خبر – سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی استان گیلان به منظور اجتماعی کردن سلامت، از اجرای طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» از اول تیر ماه امسال در استان‌ خبر داد.

هاتف‌خبر – سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی استان گیلان به منظور اجتماعی کردن سلامت، از اجرای طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» از اول تیر ماه امسال در استان‌ خبر داد.
به گزارش «مفدا گیلان» دکتر آبتین حیدرزاده در نشستی که به منظور هماهنگی اجرای طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» در تالار اجلاس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد، با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان زیرساختهایی مناسب برای اجرای طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» دارد، گفت: با استفاده از تجارب حاصله در استانهای پایلوت، امیدواریم این طرح با موفقیت در استان گیلان اجرا شود.
وی در ادامه با تشریح این طرح تصریح کرد: از هر خانوار یک فرد انتخاب می‌شود و به عنوان نماینده‌ی آن خانوار، در سه بعد پیشگیری، درمان و کمکهای اولیه و بازتوانی مورد آموزش قرار می‌گیرد.
دکترحیدرزاده هدف اصلی از اجرای این طرح را مشارکت مردم در سلامت خود عنوان کرد و گفت: مطالعات در جهان نشان می‌دهد که مشارکت مردم، سلامت آنها را بیشتر تضمین می‌کند و آگاهی آنها در زمینه‌ی سلامت برای مراقبت از خود نیز، موثر خواهد بود.


سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اینکه اجرای طرح «هر خانه یک، پایگاه سلامت» با ارتقای سلامت، از بار بیماریها، هزینه‌ی اضافی و رفت و آمد بیهوده به مراکز درمانی می‌کاهد، افزود: یکی از ضروریترین و اصولیترین کارهایی که کشور ما تجربه‌یی خوب نیز دارد، بهداشت برای همه، به وسیله‌ی خود مردم است و نقش مشارکتهای اجتماعی در بهبود سلامت افراد جامعه، بسیار حایز اهمیت است.
وی در ادامه هدف کلی اجرای این طرح را اجتماعی‌سازی سلامت در جهت مشارکت ساختارمند و فعال فرد، خانواده، جامعه و جلب مشارکت بین‌بخشی در تامین، حفظ و ارتقای سلامت مردم و جامعه دانست و اظهار کرد: تغییر نگرش سفیران سلامت، پیشبرد اهداف از طریق آموزشهای چهره به چهره و فضای مجازی، استفاده از افراد با ظرفیت پذیرش بهتر و ارائه‌ی مطالب به زبان همه ‌فهم برای شهروندان، از جمله نکاتی است که دراجرای طرح ملی «هر خانه یک پایگاه سلامت» می‌تواند مفید و مثمر ثمر باشد.
دکتر حیدرزاده با اشاره به اینکه، تمام روستاهای دارای خانه‌ی بهداشت، به عنوان شبکه‌ی گسترده‌ی سلامت در کشور محسوب می‌شوند، تصریح کرد: با توجه به تغییرات در نوع بیماریها و سطح سواد مردم و همچنین ورود به عصر اطلاعات و ضریب نفوذ اینترنت همه‌ی این موارد می‌توانند به عنوان یک فرصت مد نظر قرار گیرند.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان یادآور شد: به همین علت پرونده‌ی الکترونیکی پزشکی خانواده، نظام ارجاع و بازنگری بسته‌های خدمت از اولویتهای مهم بخش سلامت است و همواره تاکید می‌شود در کنار این اقدامات، دیدگاه «هر خانه یک پایگاه سلامت» می‌تواند، نقطه‌ی عطف برای اجتماعی‌سازی سلامت باشد.
شایان گفتن است نشست هماهنگی اجرای طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» با حضور دکتر آبتین حیدرزاده سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، معاونان فنی و اجرایی، مدیران واحدهای ستادی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در تالار کنفرانس این معاونت برگزار شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.