کد خبر : 17694
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ - ۰:۴۳

لقبی که شهردار رشت به آیین آغازین نمایش خیابانی دائمی پیاده‌راه این شهر داد

لقبی که شهردار رشت به آیین آغازین نمایش خیابانی دائمی پیاده‌راه این شهر داد

هاتف‌خبر – شهردار رشت در آیین آغازین نمایش خیابانی دائمی رشت با اشاره به اینکه رشت شهر اولین‌ها است و به همین نام باقی خواهد ماند، این آیین را «شروع بزرگ» لقب داد و گفت: با انجام آیین و برنامه‌ی امشب شهر رشت گامی بلند در جهت یک اقدام بزرگ برداشته است.

   هاتف‌خبر – شهردار رشت در آیین آغازین نمایش خیابانی دائمی رشت با اشاره به اینکه رشت شهر اولین‌ها است و به همین نام باقی خواهد ماند، این آیین را «شروع بزرگ» لقب داد و گفت: با انجام آیین و برنامه‌ی امشب شهر رشت گامی بلند در جهت یک اقدام بزرگ برداشته است.
به گزارش «هاتف‌خبر» دکتر مسعود نصرتی در این آیین تاکید نمود: بسیار خوشحال هستم که شرایطی فراهم شد تا شهروندان خوب رشت به این بهانه دور هم جمع شوند و کارهای هنرمندان عزیز و کاربلد شهر خود را به تماشا بنشینند.


وی گفت: در جمع ما هنرمندان بزرگ کشور و استان گیلان حضور دارند که باید از همه‌ی آنها تشکر کنم و به این نکته اشاره نمایم که مدیران شهری تلاش خواهند کرد تا هر ۳۶۵ روز سال شهروندان رشت در پیاده‌راه هستهي مرکزی شهر شاهد اجرای یک نمایش خیابانی با حضور هنرمندان پرتلاش شهر و استان خود باشند.
شهردار رشت گفت: ما در نهم اردیبهشت ماه امسال سنگ‌بنای «شبهای روشن رشت» را گذاشتیم و با انجام «تاتر خیابانی دائمی رشت» این طرح تکمیل می‌شود چون شهروندان می‌توانند از آثار هنری هنرمندان رشته‌های مختلف صنایع دستی. تاتر و موسیقی بهره ببرند.
وی همچنین به کیفیت اجرای نمایشها هم اشاره نمود و گفت: بدون شک هنرمندان شهرمان تلاش می‌کنند اجراهای خوب و باکیفیت داشته باشند و در کنار ۱۷۰ نوع غذای متنوع شهر رشت که برند شهر خلاق را برای آن ثبت کرده است، حالا برند نخستین شهر دارای «نمایش خیابانی دائمی» نیز به نام شهر رشت در کشور ثبت شود.

رشت رسماً نخستین شهر «نمایش خیابانی دائمی» کشور شد
همچنین به گزارش واحد خبر مدیریت اجرایی ارتباط با رسانه‌های شهرداری رشت آیین افتتاح «تاتر خیابانی دائمی شهر رشت» برای نخستین بار در کشور شب چهارشنبه ۲۷ تیرماه با حضور شهردار رشت، برخی از اعضای شورای شهر، هنرمندان سینما و تلویزیون کشور، گیلان و رشت در پیاده‌راه فرهنگی هسته‌ی مرکزی شهر برگزار شد.
بر پایه‌ی این گزارش دکتر مسعود نصرتی با ابراز خرسندی از این برنامه خاطر نشان کرد: از این پس تاتر خیابانی در ۳۶۵ روز سال در شهر رشت اجرا می‌شود و این اقدام بزرگ فرهنگی رویدادسازی خواهد شد.
شهردار رشت طرح «شبهای روشن رشت» را هم فرصتی مناسب برای جذب گردشگران دانست و یادآور شد: اکثر گردشگران وارد شده به استان گیلان در شعاع ۳۰ کیلومتری رشت وارد می‌شوند و با توجه به اینکه شبهای رشت، ترافیک روز را ندارد می‌توان از این ظرفیت برای جذب و ماندگاری گردشگر در این شهر استفاده کرد.
دکتر نصرتی به برگزاری با کیفیت تاتر و نمایش خیابانی در رشت نیز تاکید کرد و گفت: اگر موسیقی و تاتر خیابانی را با کیفیت مطلوب برگزار کنیم، شهر اولین‌ها برای تولید رویداد و جاذب گردشگر شدن خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه برگزاری تاتر خیابانی تنها برای شهروندان رشتی نیست، گفت: باید این برنامه‌ها باکیفیت مطلوب اجرا شوند تا تمام ایران از آوازه‌ی آن با خبر شده و از آن استقبال کنند.
دکتر نصرتی از اجرای ۴۰ برنامه برای ۴۰ هفته‌ی سال خبر داد و افزود: افتتاح تاتر خیابانی دائمی در رشت نقطه‌ی عطفی در تاریخ رشت خواهد بود.
وی برگزاری تاتر خیابانی دائمی را فرصتی مناسب برای اشتغالزایی همراه با ورود گردشگران عنوان کرد و افزود: باید این شرایط را ادامه دهیم و الگویی برای دیگر شهرها باشیم.
شهردار رشت تاکید کرد: وظیفه داریم رشت شهر اولین‌ها باقی بماند و این برنامه‌ها با کیفیتی برگزار شود که در مقیاس ملی و فراملی برند شهر رشت شود.
دکتر نصرتی با اشاره به دغدغه‌های هنرمندان تاتر رشت گفت: بورکراسی اداری را حذف می‌کنیم تا هنرمندان تنها به ارائه‌ی باکیفیت برنامه‌های فرهنگی و هنری خود بپردازند و هیچ نگرانی برای دریافت دستمزد خود نداشته باشند.

عاقل‌منش؛ رئیس کمسیون فرهنگی – اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت:
برگزاری تاتر خیابانی دائمی در رشت مایه‌ی غرور است
محمدحسن عاقل‌منش؛ رئیس کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت در این آیین با تبریک «دهه‌ی کرامت» و گرامیداشت یاد و خاطره هنرمندان فقید گیلانی از جمله هدیه میرمعنوی اظهار کرد: برگزاری تاتر خیابانی دائمی در رشت مایه‌ی غرور و افتخار ما است و امیدواریم این حرکت خوب فرهنگی ادامه نیز بیابد.
وی از همه‌ی هنرمندانی که با اجرای برنامه‌های خود شادی و نشاط را به مردم هدیه می‌دهند قدردانی کرد و گفت: زبان هنر بهترین زبان برای انتقال مفاهیم حقوق شهروندی و مسائل و موضوعات اجتماعی است.

فاطمه شیرزاد؛ سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت
تاتر بیش از ۱۰۰ سال است که در رشت و گیلان قدمت دارد
فاطمه شیرزاد؛ سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت هم در این برنامه تبریک گفتن فرا رسیدن «دهه‌ی کرامت» با اشاره به اینکه تاتر در گیلان و رشت قدمت بیش از ۱۰۰ سال دارد، اظهار کرد: امیدواریم شاهد اتفاقات خوب در زمینه‌ی فرهنگ و هنر در شهرمان باشیم.
وی سپس مطرح نمود: از دکتر فاضلی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان نیز انتظار داشتیم در جمع ما حاضر می‌شدند و با ما در این برنامه و دیگر برنامه‌های مدیریت شهری همراه می‌گردیدند.

سامان خلیلیان؛ مدیر کانون تاتر خیابانی کشور:
بسیاری از شهرها به فضای فرهنگی رشت غبطه می‌خورند
سامان خلیلیان مدیر کانون تاتر خیابانی کشور نیز در این برنامه برگزاری تاتر خیابانی دائمی در رشت را اتفاقی بزرگ برای شهر رشت دانست و افزود: کانون تخصصی تاتر خیابانی کشور در کنار هنرمندان گیلانی است و از هیچ حمایتی نسبت به آنها دریغ نمی‌کنیم.
مدیر کانون تاتر خیابانی کشور با اشاره به اینکه تاکنون تاتر خیابانی به صورت مستمر و دائمی در کشور اجرا نشده است، گفت: شهرداری رشت اقدام فرهنگی بسیار بزرگ انجام داده و باید از مسوولان و مدیران شهری رشت تشکر کرد.
وی همچنین اذعان نمود: بسیاری از شهرها و کشور به این فضای فرهنگی در رشت غبطه می‌خورند و من امیدواریم اتفاقات فرهنگی بزرگتری نیز در رشت رخ دهد.


گفتنی است در ادامه‌ی این برنامه پروانه معصومی، مرجانه گلچین و کامبیز کاشفی هنرمندان سینما و تلویزیون کشور در سخنانی کوتاه برگزاری تاتر خیابانی دائمی در رشت را اتفاقی بزرگ قلمداد کردند و خواستار تداوم این اقدام فرهنگی شدند.
سپس تندیس تاتر خیابانی دائمی رشت به پروانه معصومی، مرجان گلچین و کامبیز کاشفی اهدا شد و همچنین به برخی از هنرمندان برجسته‌ی گیلان لوح زرین اهدا گردید.
در پایان هم نمایش خیابانی «رمز وای فای شما چنده؟» به وسیله‌ی هنرمندان رشتی اجرا شد.
حضور بسیاری از هنرمندان نام‌آشنای گیلان همچون انوش نصر ماسوله، رضا میرمعنوی، حبیب پورسیفی و… نیز از دیگر ویژگیهای این برنامه بود که این هنرمندان بزرگ لوح زرین خود را از شهردار رشت دریافت کردند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.