کد خبر : 17345
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۴

طرح ملی آمارگیری از گردشگران «بهار 1397» اجرا می‌شود/ بهار ۹۶ در گیلان بیش از ۱۱ میلیون سفر انجام شد

طرح ملی آمارگیری از گردشگران «بهار 1397» اجرا می‌شود/ بهار ۹۶ در گیلان بیش از ۱۱ میلیون سفر انجام شد

هاتف‌خبر – معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان از اجرای طرح ملی آمارگيري از گردشگران «بهار 1397» از 12 تير ماه تا هفتم امرداد ماه همزمان با كشور در استان گیلان خبر داد.

   هاتف‌خبر – معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان از اجرای طرح ملی آمارگيري از گردشگران «بهار 1397» از 12 تير ماه تا هفتم امرداد ماه همزمان با كشور در استان گیلان خبر داد.
به گزارش «هاتف‌خبر» از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، وحید طیفوری هدف از اجرای این طرح را جمع‌آوري آمار و اطلاعات فعاليتهاي گردشگري خانوار در کشور همچون تعداد سفر، مقصد، نوع سفر، هدف سفر، شيوه‌ی سفر، نوع وسيله‌ی مورد استفاده، محل اقامت، نفر شب اقامت، هزينه‌هاي سفر و همچنين ويژگيهاي اجتماعي اعضاي خانوار همچون سن، جنس، وضع سواد، مدرك تحصيلي، وضع فعاليت و اشتغال عنوان کرد و ادامه داد: در اين طرح مأموران آمارگير با مراجعه به خانوارهای نمونه، اطلاعات تفصيلي مورد نظر را در قالب پرسشنامه جمع‌آوري خواهند كرد.
وی در باره‌ی سابقه‌ی اجرای طرح آمارگیری از گردشگران گفت: این طرح پیش از این در سالهاي 1387، 1390 تا 1396 (به جز سال 1394) به وسیله‌ی مركز آمار ايران به اجرا درآمده و نتايج آن که از طریق «سامانه‌ی مرکز آمار ایران» به نشانی amar.org.ir» و همچنین «سامانه‌ی اطلاعات آماری استان گیلان» به نشانیsdi.mpogl.ir» قابل دسترسی است.
طیفوری با بیان اینکه سمينار آموزشي اين طرح روزهاي 9 و 10 تير ماه، براي رده‌های اجرایی برگزار شد، افزود: در این طرح منظور از سفر به طور کلی، به جابه‌جایی اشخاص بین دو موقعیت جغرافیایی، صرفنظر از هدف و مدت آن، گفته می‌شود و کسانی که سفر می‌کنند به عنوان «مسافر» شناخته می‌شوند.


وی تصریح کرد: سفر گردشگری در این طرح به جابه‌جایی و ترک محیط معمول یک فرد و بازگشت مجدد به آن محل گفته می‌شود.
همچنین گردشگری فقط شامل سفرهایی است که مدت زمان آن کمتر از یکسال بوده و با هدفی ب‌هجز انجام کار و دریافت دستمزد انجام شده باشد.
این اهداف شامل گردش و تفریح، دیدار دوستان و بستگان، خرید، درمان و…می‌شود.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان به نتایج طرح ملی گردشگران «بهار سال 1396» اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرین نتایج به دست آمده، استانهای خراسان رضوی، مازندران و تهران بیشترین مقصد سفر در کشور را به خود اختصاص داده‌اند و استان گیلان مقصد ۱۱ میلیون و ۳۶۷ هزار و 656 سفر از سفرها در کل کشور بوده و از این نظر در رتبه‌ی چهارم قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه از این تعداد سفر 28.9 درصد با اقامت شبانه و ۱۲ میلیون و ۷۰۴ هزار و 644 نفر شب اقامت داشته‌اند، ادامه داد: سهم 71.1 درصدی بدون اقامت شبانه نشان می‌دهد بخشی قابل توجه از سفرها در استان گیلان به صورت داخل استانی بوده و از این نظر در کشور در رتبه‌ی نخست قرار دارد که می‌تواند به علت کم بودن مسافت و وجود جاذبه‌های گردشگری و ویژگیهای فرهنگی استان باشد.
طیفوری خاطرنشان کرد: از بین ۲۰ شهرستان مقصد اصلی سفر شهرستانهای تهران و مشهد به ترتیب با پنج میلیون و ۸۰۶ هزار و 190 و چهار میلیون و ۲۴۶هزار و ۴۲۹ سفر و شهرستانهای رشت، بندرانزلی و لاهیجان به ترتیب دو میلیون و ۸۸۳ هزار و 793، یک میلیون و۷۱۲ هزار و ۱8 و یک میلیون و ۳۷ هزار و 918 سفر در رتبه‌های سوم، دهم و نوزدهم کشور قرار گرفته‌اند.
وی اضافه کرد: در این شهرستانها از نظر نفرشب اقامت شهرستانهای رشت با سه میلیون و ۹۴۵ هزار و 898، بندرانزلی با یک میلیون و۶۰۴ هزار و 198 و لاهیجان با یک میلیون و ۳۲۹ هزار و ۷۸۸ نفر شب اقامت در رتبه‌های سوم، دهم و نوزدهم کشور قرار دارند.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در باره‌ی شهرهای برتر مقصد اصلی سفرهای داخلی هم گفت: شهرهای تهران، مشهد، شیراز و اصفهان در رتبه‌های اول تا چهارم قرار دارند و شهرهای رشت، بندر انزلی و لاهیجان هم در رتبه‌های پنجم، یازدهم و شانزدهم قرار داشته‌اند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.