کد خبر : 17362
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵

طرح تنفس تا پایداری جنگلهای شمال کشور ادامه می‌یابد

طرح تنفس تا پایداری جنگلهای شمال کشور ادامه می‌یابد

هاتف‌خبر – معاون سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرد: اجرای طرح تنفس و ممنوعیت برداشت چوب تا پایداری جنگلهای شمال کشور ادامه می‌یابد.

   هاتف‌خبر – معاون سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرد: اجرای طرح تنفس و ممنوعیت برداشت چوب تا پایداری جنگلهای شمال کشور ادامه می‌یابد.
به گزارش «هاتف‌خبر» از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، کارشناسان معتقدند: با توجه به تغییرات اقلیمی، خشکسالیها و بحران شدید آب به ویژه در فلات مرکزی ایران نیاز است که پوشش گیاهی جنگل، مرتع و حتی بیابان را بیش از پیش حفظ کنیم زیرا جنگلها در حفظ ذخایر آب، خاک، اکوسیستم و جلوگیری از سیل تاثیرگذارند.
آنها می‌گویند: با این رویکرد «دولت تدبیر و امید» برای حفظ جنگلهای شمال کشور، طرحهای خروج دام از جنگل، برداشت چوب و طرح تنفس جنگل را پیگیری کرد که با تصویب و اجرای طرح تنفس جنگلهای شمال کشور و خروج قطعی بهره‌برداران برداشت چوب، از اواخر سال 1396 این طرح به طور قطعی عملیاتی شده است.
در این زمینه عباسعلی نوبخت معاون امور جنگلهای سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری درباره‌ی انتقاد برخیها مبنی بر تاثیر اجرای طرح تنفس جنگل و افزایش قاچاق چوب و کمبود چوب صنایع گفت: پوشش گیاهی جنگل و مرتعداری دو کارکرد 80 درصد تجاری و 20 درصدی غیرتجاری است. بنا بر این منتقدان طرح تنفس جنگل مجموعه‌یی از بهره‌برداران، مجریان طرحهای جنگلداری، اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در رشته‌ی مهندسی جنگل و بهره‌برداری هستند.


وی اظهار کرد: هم‌اکنون دو میلیون و 40 هزار هکتار وسعت جنگلهای شمال کشور با احتساب تاج پوشش بیش از 10 درصد است که علاوه بر ذخایر آبی و جلوگیری از فرسایش خاک در تولید اکسیژن نیز نقش موثر دارند.
وی با بیان اینکه عملکرد سالانه‌ی ذخیره‌ی آب جنگلهای پراکنده 300 مترمکعب و جنگلهای متراکم و کیفی ما دو هزار و 500 مترمکعب است، اظهار نمود: اگر متوسط ذخایر آب جنگلها را یکهزار و500 مترمکعب محاسبه کنیم، نشان می‌دهد که جنگلهای شمال کشور قادرند سالانه سه میلیارد و شش میلیون مترمکعب آب ذخیره کنند.
به گفته‌ی معاون امور جنگلهای سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، کارکرد غیرتجاری جنگلها حفظ ذخایر آب، اکوسیستم و تولید اکسیژن است.
وی آب ذخیره شده‌ی جنگلها را تصفیه شده دانست و تصریح کرد: این حجم آب برعکس آب سدها نه تنها تبخیر نمی‌شود بلکه حجم آن بیشتر از آب پشت سد کارون است.
این مقام مسوول در سازمان جنگلها گفت: هر هکتار جنگل در سال دو هزار و 500 کیلوگرم اکسیژن در کشور تولید می‌کند، در حالی که از نگاه تجاری قیمت هر کیلوگرم اکسیژن در بازار دو هزار و 500 تومان است.
وی با اشاره به اینکه با وجود مشکلات اقلیمی فعلی و شرایط بحرانی آب بهره‌برداری از جنگلهای شمال کشور مفهومی ندارد، گفت: در سال 95 نزدیک 550 هزار مترمکعب از جنگلهای شمال کشور برداشت چوب داشته‌ایم درحالی که میزان مصرف مواد اولیه‌ی مورد نیاز صنایع مرتبط سلولزی و چوبی ما حدود شش میلیون مترمکعب در سال است.
نوبخت افزود: در واقع با برداشت چوب از جنگلهای شمال کشور تنها 10 درصد نیاز چوبی صنایع ما تامین می‌شد که با حذف آن، این میزان نیاز از محل زراعت چوب و حتی واردات قابل تامین است.
وی اضافه کرد: هم‌اکنون حدود 220 هزار هکتار زراعت چوب درکشور داریم که بر اساس قانون توسعه‌ی برنامه‌ی ششم 75 هزار هکتار دیگر باید به آن اضافه شود که از این بخش می‌توان نیاز مصرف داخلی را تامین کرد.
وی با تاکید بر اینکه باید مردم از عرصه‌های منابع طبیعی، فضای سبز، پارک شهری و حتی معابر حفاظت کنند، گفت: کارکرد غیرتجاری جنگلهای کشور برای مردم بیش از 20 درصد است که باید در حفظ و بازسازی آن کوشید.
نوبخت ادامه داد: در طرح تنفس جنگل قرار بود درختان شکسته و افتاده از جنگل خارج شوند که البته این مهم به تشخیص کارشناسان سازمان جنگلها برمی‌گردد به شکلی که اگر درختان شکسته به صورت تجمعی در عرصه‌ی جنگل باشند، از این محل خارج شوند و این موضوع ارتباطی به درختان افتاده و شکسته به طور پراکنده در جنگل ندارد.
معاون امور جنگلها اظهار نمود: برای اجرای طرح تنفس جنگلهای شمال کشور، در اسفندماه 1396 نزدیک 110 فقره قراردادهای بهره‌برداری 54 مجری متوقف شد، اما یکسری تعهدات بین سازمان جنگلها و مجریان در حال محاسبه است تا بدهکاری یا طلبکاری تعیین تکلیف شود.


وی درباره‌ی موضوع قاچاق در اجرای این طرح گفت: پیش از اجرای این طرح نیز دارای نقاط بحرانی قاچاق چوب بودیم که تحت پوشش یگان حفاظت سازمان جنگلها قرار داشته و دارد و اکنون طبق ماده‌ی 42 و 48 قانون متخلفان برای قطع و حمل غیرمجاز درختان جنگلها در صورت مشاهده‌ی هرگونه برداشت چوب یا قاچاق برخورد قانونی می‌شود.
وی گفت: هرچند که برای سال 1397 تاکنون 58 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار دولت برای حفاظت فیزیکی و بیولوژیکی جنگلهای شمال کشور در نظر گرفته است که در قالب برشهای استانی بین چهار اداره‌ی کل شمال کشور و به نوعی مجریان طرحهای جنگلداری تخصیص می‌یابد.
نوبخت، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را متولی پوشش گیاهی و حفاظت جنگلها دانست و اظهار نمود: بر اساس قانون برنامه در کنار خاتمه‌ی طرحهای بهره‌برداری، باید طرحهای جایگزین با کمک دانشگاه‌ها، افراد پیشکسوت، شورای عالی جنگل، معاونت جنگل، موسسه‌ی تحقیقات و سازمان حفاظت محیط زیست تا پایان سال سوم آماده و ارائه شود که هم‌اکنون در حال تکمیل دستورالعمل اجرایی هستیم تا بتوانیم با ردیف پایه‌ی مشخص و بیلان طرح مثبت مدیریت پایدار جنگل را بر مبنای کارکردهایش تدوین کنیم.
وی اضافه کرد: براساس قانون، با خلع ید طرحهای جنگلداری و آماده شدن طرح جایگزین مدیریت پایدار اکوسیستم جنگل، قرارداد حفاظتی جنگلها به صورت مقطعی بسته شده است.
نوبخت با تاکید بر اینکه طرح تنفس تا زمان بهبود وضعیت جنگلها ادامه خواهد یافت، گفت: این طرح طبق قانون برنامه‌ی ششم توسعه به مدت پنجسال عملیاتی می‌شود و در صورت نیاز در برنامه‌ی هفتم توسعه نیز تمدید خواهد شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.