کد خبر : 17001
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵

بیابان زایی ایران در مرحله ی هشدار!

بیابان زایی ایران در مرحله ی هشدار!

   هاتف خبر – عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی می گوید  سالانه یک درصد از خاک ایران به بیابان تبدیل می شود و بیابان زایی در کشور از بیابان زدایی پیشی گرفته است.

   هاتف خبر – عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی می گوید  سالانه یک درصد از خاک ایران به بیابان تبدیل می شود و بیابان زایی در کشور از بیابان زدایی پیشی گرفته است.
به گزارش “هاتف خبر” علی اکبری با یادآوری فرا رسیدن “روز جهانی بیابان زدایی” گسترش بیابان زایی را در شرایط کنونی معضلی بزرگ برای محیط زیست کشور دانست و با هشدار نسبت به پیشی گرفتن بیابان زایی از بیابان زدایی، گفت: بیابان زایی به معنای تخریب زمین بر اثر عوامل اقلیمی و انسانی همچون کاهش نزولات جوی، تبخیر، برداشتهای بی رویه از آبهای زیرزمینی، کاهش پوشش جنگلی و گیاهی، فرسایش خاک، چرای دام و ورود دام به جنگل، تغییر کاربری اراضی و تبدیل جنگل به زمین و فشار بیش از حد به خاک است و این عوامل در کنار هم باعث شده شاهد روند شتابان گسترش ایجاد بیابان در کشور باشیم.

   نماینده ی مجلس شورای اسلانی همچنین به “خانه ملت” گفت: متاسفانه در حال حاضر بیشتر مناطق ایران درگیر این چالش بزرگ زیست محیطی هستند؛ دما در ایران در 15 سال گذشته با دارا بودن اقلیم خشک و نیمه خشک ۰.۶ درجه گرمتر شده و این موضوع عاملی موثر در افزایش بیابان زایی است.

   وی با انتقاد از اینکه رفتار نامناسب مردم با طبیعت به افزایش بیابان زایی دامن زده است، ادامه داد: انسان مهمترین عامل بیابان زایی است؛ در واقع با بهره برداریهای بی رویه از منابع آب زیرزمینی پرداخت حقابه قانونی تالابها و دریاچه ها را با مشکل مواجه کرده و با خشکی تالابها به میزان بیابانهای کشور نیز افزوده شده است.

   این نماینده ی مردم در مجلس دهم با یادآوری پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با بیابان زایی، گفت: برای پیشگیری از افزایش بیابان زایی نیاز است به تعهدات خود عمل کنیم؛ البته بیابان زایی یکی از وظایف مهم وزارت جهاد کشاورزی است و این وزارتخانه مسوولیت کنوانسیون بیابان‌زدایی در کشور و تمامی مسوولیتهای پیشگیری، مقابله با بیابان‌زایی، مقابله با پدیده ریزگردها و آلودگیهای زیست‌محیطی ناشی از بیابان‌زایی را عهده‌دار است.

   وی با تاکید بر اینکه با افزایش آگاهی مردم و آحاد جوامع محلی می توان از گسترش بیابان زایی جلوگیری کرد، افزود: آموزش در پیشگیری از این پدیده موثر است و امیدوارم رسانه های جمعی به ویژه صدا و سیما خطر گسترش و آسیبهای ناشی از بیابان زایی را برای مردم اطلاع رسانی کنند.

  این نماینده ی مردم در مجلس دهم، تخریب جنگل و بیابان زایی را عاملی موثر در گسترش ریزگردها و آلودگی هوا دانست و تصریح کرد: فعالیت جوامع محلی و ذی نفعان در حفاظت از محیط زیست و پوشش جنگلی باید افزایش یابد و نسبت به این موضوع احساس خطر کنند و در مدیریت منابع و بهره برداری اعمال نفوذ کنند و از سویی سازمان جنگل ها و مراتع، حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی نیز باید با کمک گرفتن از نیروی انتظامی و قوه قضائیه دست اندازی به طبیعت و بهره برداری بی رویه از آن را پیگیری کنند البته نقش رسانه ها نیز در این رابطه حائز اهمیت است.

   نماینده ی مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه فرسایش خاک در ایران پنج برابر متوسط جهانی است با یادآوری لایحه ی حفاظت از خاک در کمیسیون کشاورزی، تصریح کرد: متاسفانه زنگ خطر فرسایش خاک در کشور به دلیل کمبود آب و خشکسالیها به صدا درآمده است؛ در لایحه ی حفاظت از خاک که در نوبت بررسی صحن علنی قرار دارد تمهیدات مناسب برای حفاظت و جلوگیری از قاچاق خاک و بهره برداریهای بی رویه اتخاذ شده و انتظار می رود با تبدیل سریعتر آن به قانون دستگاه های متولی وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

  عضو هیات رئیسه ی کمیسیون کشاوزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای حفاظت از خاک و جلوگیری از بیابان زایی خلاء قانونی نداریم بلکه با ضعف مدیریتی مواجه هستیم، تصریح کرد: برای مقابله با پدیده بیابان زایی نیاز است نسبت به کاشت نهال و توسعه ی جنگل، جلوگیری از خشکی تالابها و برداشت بی رویه از آبهای زیرزمینی، تغییر کاربری اراضی و رعایت حقابه تالابها اقدام کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.