کد خبر : 16685
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷

از بیشتر شاخصهای اقتصادی سال اول برنامه ی ششم عقب مانده ایم

از بیشتر شاخصهای اقتصادی سال اول برنامه ی ششم عقب مانده ایم

   هاتف خبر – رئیس فراکسیون نظارت بر برنامه های توسعه یی کشور مجلس با ارزیابی عملکرد سال اول برنامه ی ششم گفت: ۶۵ حکم برنامه نیازمند تصویب آیین نامه است.

   هاتف خبر – رئیس فراکسیون نظارت بر برنامه های توسعه یی کشور مجلس با ارزیابی عملکرد سال اول برنامه ی ششم گفت: ۶۵ حکم برنامه نیازمند تصویب آیین نامه است.
به گ ارش “هاتف خبر” محمد خدابخشی در حاشیه ی نشست علنی امروز (چهارشنبه دوم خرداد) مجلس شورای اسلامی در توضیح ارزیابی اجرای برنامه ی ششم توسعه در سال نخست (1396) گفت: تمام اقداماتی که در مجلس، دولت و ارکان حاکمیت انجام گرفته برای رسیدن کشور به توسعه است.پس برای نوشتن برنامه های توسعه در مرحله ی اول متغیرهای کلان اقتصادی تخمین زده شده، هدفگذاری و تعادلها در نظر گرفته می شود و در مرحله ی نهایی برنامه ها برای دستگاه های مختلف تعریف می شود تا فرآیند توسعه طی شود.

این نماینده ی مجلس شورای به گزارش “خانه ملت” در توضیح تغییرات متغیرهای کلان اقتصادی در سال 1396 گفت: طبق برنامه ی ششم توسعه باید شاهد رشد هشت درصدی در سال نخست برنامه می بودیم، اما بر اساس عملکرد 9 ماهه ی سال 96 و طبق برآورد بانک مرکزی، رشد اقتصادی 3.4 درصد بوده است که با 3 ماه آخر سال حداکثر به 4 درصد می رسد.

خدابخشی ادامه داد: بر اساس تشکیل سرمایه ی ناخالص که همان رشد سرمایه گذاری بخش عمومی و خصوصی را شامل می‌شود، طبق هدفگذاری به 21.4 درصد باید می رسیدیم، اما طبق عملکرد 9 ماهه ی سال 96 تنها 1.4 درصد در این بخش افزایش داشته ایم. در زمینه ی میزان تورم نیز برای سال نخست اجرای برنامه ی ششم توسعه به طور میانگین 8.3 درصد در نظر گرفته شده، اما عملکرد 12 ماهه ی سال 96 نشان از نرخ تورم 9.6 درصد دارد.

این نماینده ی مردم در مجلس دهم درباره ی  میزان بیکاری یادآور شد: با توجه به اقداماتی که دولت برای کاهش بیکاری طبق برنامه ی ششم توسعه می بایست انجام دهد، هر سال شاهد کاهش 0.8 درصدی به میزان ایجاد حداقل یک میلیون شغل خالص در سال است اما در سال گذشته شاهد 0.3 درصد کاهش نرخ بیکاری بوده ایم.

وی افزود: در بخش صادرات غیرنفتی طبق برنامه ی ششم توسعه به میزان 2.7 درصد می بایست رشد داشته باشیم، اما طبق عملکرد 9 ماهه تنها 11.2 درصد رشد صورت گرفته است. در زمینه ی واردات کالا نیز 16.9 درصد برای رشد هدفگذاری شده بود، اما تنها شاهد رشد 19 درصدی در این بخش هستیم.

این نماینده ی مردم در مجلس شورای اسلامی در توضیح دیگر بخشها نیز گفت: در بخش کشاورزی طبق برنامه ششم توسعه باید به رشد 8 درصد در سال نخست دست پیدا می کردیم، اما طبق عملکرد 9 ماهه شاهد رشد 4.1 درصد هستیم. همچنین در بخش نفت می بایست به رشد 8 درصدی دست پیدا می کردیم که در سال 96 تنها 1.3 درصد رشد صورت گرفته است.

همچنین وی ادامه داد: در بخش صنعت و معدن می بایست رشد 9.3 درصد و 8.8 درصد محقق می شد، اما در سال 96 تنها به رشد 4.6 درصد رسیده ایم. در بخش خدمات نیز علی رغم برنامه ی مصوب به رشد 7.1 درصد دست یافته ایم.

خدابخشی یادآور شد: فراکسیون نظارت بر برنامه های توسعه یی کشور پیگیر تصویب آیین نامه ها برای اجرا احکام مصوب است. همچنین مکاتباتی با وزرا و دستگاه های مختلف انجام گرفته که تنها برخی از آنها پاسخ فراکسیون را داده اند.

رئیس فراکسیون نظارت بر برنامه های توسعه یی کشور مجلس تصریح کرد: هیات رئیسه ی مجلس نیز این موضوع را در دستور کار مجلس قرار داده زیرا عدم نظارت کافی بر برنامه های به علت عدم تحقق اهداف و برنامه ها در دوره های گذشته است، بنابراین در تلاشیم تا این نواقص رفع شود، از این رو در نشست آینده گزارشی درباره ی تهیه ی داشبورد نظارتی برای نظارت بر دستگاه های اجرایی از طریق دیوان محاسبات را توضیح خواهیم داد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.