کد خبر : 16488
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰:۵۹

سال تحویل در جوار حرم رضوی/همچون «کعبه» همه‌ی زائران از هر قوم و نژاد، متحد و همدل

سال تحویل در جوار حرم رضوی/همچون «کعبه» همه‌ی زائران از هر قوم و نژاد، متحد و همدل

هاتف‌خبر – نوشته‌ی «ز.ک.» زیارت حرم امام رئوفی که کسی دست خالی از آستان مقدسش بازنمی‌گردد، همیشه برایم خاطره‌انگیز است و وقتی آن لحظات زیبا را در ذهنم مرور می‌کنم بی‌اختیار اشک از دیدگانم سرازیر می‌شود.

   هاتف‌خبر – نوشته‌ی «ز.ک.» زیارت حرم امام رئوفی که کسی دست خالی از آستان مقدسش بازنمی‌گردد، همیشه برایم خاطره‌انگیز است و وقتی آن لحظات زیبا را در ذهنم مرور می‌کنم بی‌اختیار اشک از دیدگانم سرازیر می‌شود.
17 سالم بود که برای سومین بار به همراه خانواده‌ام عازم شهر مقدس مشهد شدم. سبک زندگی خانواده‌ام اینطور است که معمولاً برای سفر برنامه‌ریزی نمی‌کنند و یکباره تصمیم می‌گیرند بار سفر را ببندند و در مدت زمان کمتر از دو ساعت همه‌چیز را آماده می‌کنند و مهیای سفر می‌شوند! آن سال پدرم تصمیم گرفته بود به منزل یکی از دوستانش در شهرکرد برویم و سپس به همراه خانواده‌ی آنها به اصفهان سفر کنیم.
عصر روز بیست‌وهشتم اسفند ماه بود و مشغول تماشای یکی از برنامه‌های تلویزیونی بودیم که حرم رضوی و موج عظیم مردمی را مشتاقانه عازم حرم می‌شدند، را نشان می‌داد. وقتی چشم مادرم به گنبد طلای حرم افتاد، با صدای آهسته گفت: ای کاش امسال لحظه‌ی سال تحویل در جوار حرم رضوی بودیم؛ دلم هوای حرم را کرده است. پدرم با شنیدن این حرف، لبخندی زد و گفت: خوب بلند شو و چمدان‌هایمان را آماده کن تا راه بیفتیم! مادرم که شوکه شده بود، خواست چیزی بگوید ولی پدر حرفش را قطع کرد و ادامه داد: فردا صبح زود حرکت می‌کنیم تا قبل از سال تحویل به حرم برسیم.


ساعت چهار صبح روز بیست و نهم اسفند بود که عازم مشهد مقدس شدیم. طبق معمول من مسئول خواندن نقشه و پیدا کردن نزدیکترین مسیر بین شهرهای مختلف بودم؛ خواهرم خاطرات بامزه‌ی خود را تعریف می‌کرد تا پدر خستگی را حس نکند و مادر هم تابلوهای جاده را می‌خواند.
بالاخره غروب همان روز پس طی حدود 1400 کیلومتر با دیدن تابلوی «به شهر مشهد مقدس خوش آمدید» خستگی از تن همه‌ی ما در رفت و اشک شوق در چشمانمان حلقه زد. چند ساعتی تا لحظه‌ی تحویل سال باقی نمانده بود و تقریباً در همه‌ی جاده‌ها ترافیک بسیار سنگین بود. تصمیم گرفتیم مستقیم به سمت حرم برویم. زمان به تندی سپری می‌شد ولی حرکت ماشینها بیش از اندازه کند بود. خیل عظیم جمعیت پیاده به سمت حرم حرکت می‌کردند تا پیش از لحظه‌ی تحویل سال خود را به آستان مقدس رضوی برسانند. تصمیم گرفتیم ماشین را در نزدیکترین پارکینگ پارک کنیم و پیاده راهی حرم شویم. شوق همراه با استرس همه‌ی وجودم را فرا گرفته بود. دلم می‌خواست دعای تحویل سال را در بهترین نقطه‌ی کشورم در جوار حرم ثامن‌الائمه بخوانم و به همین دلیل تمام مسیر را صلوات می‌فرستادم تا زودتر به حرم برسیم. پاهایم قوت گرفته بود و تندتر از همیشه راه می‌رفتم. بالاخره گنبد طلا را دیدم و دست به سینه ایستادم و سلام دادم. حدوداً به 500 متری باب‌الجواد(ع) رسیدیم ولی جمعیت آنقدر زیاد بود که نمی‌شد جلوتر رفت. مردم در حال نماز خواندن، دعا و نیایش بودند. دیگر چیزی به لحظه‌ی تحویل سال باقی نمانده بود. صفحه نمایش بزرگی در خیابان نصب کرده بودند که از آن صلوات خاصه‌ی امام رضا(ع) پخش می‌شد. همه رو به قبله ایستاده و منتظر اعلام لحظه‌ی تحویل سال بودند. دیدن این صحنه‌ی باشکوه مرا یاد لحظات اقامه‌ی نماز در مکه می‌انداخت که همه‌ی زائرین کعبه، از هر قوم و نژاد، متحد و یک‌شکل دور کعبه حلقه می‌زدند و به نماز می‌ایستادند. و من چقدر احساس خوشبختی می‌کردم که هر دو صحنه را از نزدیک لمس کرده و قطره‌ای از دریای پهناور جمعیتی شده بودم که خالصانه دل از تعلقات دنیوی بریده و زیباترین لحظات را در کنار هم تجربه می‌کردند.
نوای دلنشین «یا مقلب القلوب و الابصار» همه‌ی فضای حرم را پر کرده بود و زائرین یکصدا دعای تحویل سال را زمزمه می‌کردند. مگر می‌شد در این لحظه‌ی ناب چشم به گنبد طلا دوخت و از ته دل اشک نریخت؟ مگر می‌شود خدای مهربان در چنین لحظه‌ای صدایت را نشنود و حاجت دلت را ندهد؟ مگر ‌می‌شود ضامن آهو اشک دیدگانت را ببیند و تو را دست خالی از حرمش بازگرداند؟
بهترین دعایی که در آن لحظه می‌توانستم بکنم «تعجیل در ظهور مهدی موعود(عج)» بود که همه‌ی شیعیان انتظار او را می‌کشند تا جهان را از عدالت الهی پر کند.
بالاخره لحظه‌ی تحویل سال اعلام شد و صدای صلوات جمعیت به آسمان برخاست. لحظاتی که تجربه می‌کردم با کلمات قابل توصیف نیست؛ احساس سبکبالی داشتم و از خدا خواستم یاری‌ام کند که بتوانم بنده‌ی خوبی باشم و عهدی را که در جوار کعبه با او بسته‌ام، هرگز نقض نکنم…

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.