کد خبر : 16403
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۷

تبلیغ داعشی برای فیلم ضد داعشی!

تبلیغ داعشی برای فیلم ضد داعشی!

«کامبیز نوروزی» حقوقدان و کارشناس رسانه، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «تبلیغ داعشی برای دیدن فیلم ضد داعش» نوشت: چرا با فرهنگ داعشی برای فیلم “به وقت شام” تبلیغ می کنند؟ آنطور که در فیلمهای منتشر شده دیده می شود ، عده ای ملبس به لباسهای داعشی ، با قطار فشگن بر شانه و تفنگ

«کامبیز نوروزی» حقوقدان و کارشناس رسانه، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «تبلیغ داعشی برای دیدن فیلم ضد داعش» نوشت: چرا با فرهنگ داعشی برای فیلم “به وقت شام” تبلیغ می کنند؟ آنطور که در فیلمهای منتشر شده دیده می شود ، عده ای ملبس به لباسهای داعشی ، با قطار فشگن بر شانه و تفنگ به دست وارد مجتمع کوروش می شوند و با سر و صدا و عربده مردم را می تارانند و تهدید می کنند و… که چه؟ مثلاً تبلیغ فیلم ”به وقت شام ” است .

 آقای حاتمی کیا در سخنرانی در یکی از سالنهای مجتمع کوروش مدعی شده است در جریان نبوده و اظهار تأسف کرده است اگر این کار موجب ترس و نگرانی مردم شده است. ایشان نامه ای هم منتشر کرده و پوزش خواسته است. این خیلی خوب. ولی چه کسانی مرتکب چنین وحشت آفرینی پرمخاطره شده اند؟

می خواهند با ترساندن مردم از آدمهای خونریز و آدمکش، فیلمشان را تبلیغ کنند. می خواهند مثلاً مردم را بترسانند که ببینید اینها داعش اند و بیخ گوش شما. در واقع با توحش، به مردم بگویند داعش توحش و مرگ دارد. این فقط یک بی سلیقگی نیست. نمی شود فقط به حساب بی ذوقی گذاشت. کسی که بن مایه ذهن و تفکرش از جنس تفکر داعش باشد می تواند چنین مثلاً تبلیغی را ابتکار و اجرا کند. همین مقدار عرض کنم در این مثلاً تبلیغ وحشت آور و خطرناک که موجب ترسیدن مردم شده است اگر بر اثر ترس به کسی کمترین آسیبی وارد می شد ، عوامل ، اعم از طراحان و مجریان، به موجب ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی ، ترساننده حسب تعاریف جنایات عمدی و غیر عمدی مسئول است*.
جان و روح و روان مردم که نباید بازیچه تبلیغ و تجارت شود. از حقوق و قانون گذشته، این کار یک بی اخلاقی محض و نابخشودنی بود.
سازمان سینمایی حتماً باید در این موضوع تحقیق کرده و درچارچوب اختیتارت قانون خود ، عوامل این تبلیغ غیر اخلاقی را، که مروّج فرهنگ خشونت عریان است و جان و روان مردم حاضر در صحنه را جداً به خطر انداخته است، از برخورد قانونی بی نصیب نگذارد. بماند که توجیه حقوقی برای مداخله مراجع قضایی در این موضوع نیز وجود دارد.*ماده ۴۹۹ )هرگاه کسی دیگری را بترساند و آن شخص در اثر ترس بی اختیار فرار کند یا بدون اختیار حرکتی از او سر بزند که موجب ایراد صدمه بر خودش یا دیگری گردد، ترساننده حسب تعاریف جنایات عمدی و غیر عمدی مسئول است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.