کد خبر : 16237
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۹:۱۹

آیا شوراها و شهرداریها زیر نظر وزارت مسکن خواهند بود؟!

آیا شوراها و شهرداریها زیر نظر وزارت مسکن خواهند بود؟!

هاتف خبر – سخنگوی کمیسیون اصلاح ساختار دولت در مجلس گفت: تا سه ماه آینده بررسی طرحها و لوایح به پایان می‌رسد و تکلیف ادغام یا تفکیک وزارتخانه‌ها نیز مشخص می‌شود.

   هاتف خبر – سخنگوی کمیسیون اصلاح ساختار دولت در مجلس گفت: تا سه ماه آینده بررسی طرحها و لوایح به پایان می‌رسد و تکلیف ادغام یا تفکیک وزارتخانه‌ها نیز مشخص می‌شود.
به گزارش “هاتف خبر” قاسم میرزایی نیکو درباره ی موضوع اصلاح ساختار دولت گفت: دولت لایحه یی مبنی بر تفکیک دو وزارتخانه ی “راه و شهرسازی” و “صنعت، معدن و تجارت” ارائه کرده که به کمیسیون نیز واصل شده و بر این اساس، وزارت راه از مسکن و شهرسازی و وزارت صنعت از بازرگانی تفکیک می شود.

سخنگوی کمیسیون مشترک اصلاح ساختار دولت در مجلس به “خانه ملت” گفت: به دلیل اینکه به تدریج تعداد طرحها و لوایح افزوده شده و امکان بررسی آنها در کمیسیونهای مربوطه هم نبود، هیات رئیسه ی مجلس تصمیم گرفت کمیسیونی مشترک در این زمینه ایجاد شود. طرح کمیسیون ویژه را نمایندگان به هیات رئیسه ی مجلس داده و به تصویب اعضای هیات رئیسه نیز رسیده است.

   این نماینده ی مجلس افزود: کمیسیون مشترک اصلاح ساختار دولت در مجلس با 22 عضو تشکیل شد و آقای الیاس حضرتی به عنوان رئیس این کمیسیون انتخاب گردید.

نماینده ی مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این کمیسیون تاکنون چند جلسه تشکیل داده است، ادامه داد: در این جلسات نظرات دولت، نمایندگان و کسانی که در موضوع اصلاح ساختار دولت حرف دارند و صاحب نظر هستند، جمع آوری شد، دیدگاه و نظرات آقای عسگری آزاد، جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور استخدامی و اداری و همچنین کارشناسان مرکز پژوهش‎های قوه ی مقننه نیز در جلسات مختلف به اعضا منتقل شد.

وی افزود: در یکی از این جلسات، کارشناسان مرکز پژوهشهای مجلس گزارشی از وضعیت تعداد وزارتخانه های کشورهای مختلف ارائه کردند. بر اساس این گزارش کشور سوئیس هفت وزارتخانه، هند 39 و فرانسه و آمریکا نیز 15 وزارتخانه دارند. بنا بر این تعداد وزارتخانه ها در کشورهای مختلف دنیا چندان اهمیت نداشته بلکه عملکرد آنها مهم بوده است.

این نماینده ی مجلس با تاکید بر اینکه با بررسی لایحه ی دولت به این نتیجه رسیدیم که کار کارشناسی درباره ی این لایحه صورت نگرفته است، بیان کرد: از سال 1319 تاکنون هفت بار وزارتخانه ی صنعت، معدن و تجارت از هم جدا و در هم ادغام شده‌اند که این مساله جای تامل دارد.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس با بیان اینکه اعضای کمیسیون به دنبال برگزاری نشستی در این زمینه با رئیس جمهور هستند، گفت: در جلسه ی اخیر که با حضور رئیس مجلس برگزار شد، مقرر گردید در کنار تفکیک این دو وزارتخانه دیگر موارد مانند تشکیل وزارتخانه انرژی را نیز بررسی کنیم.

   میرزایی نیکو در توضیح تشکیل وزارت انرژی، خاطر نشان کرد: پیشنهاد شده تا بخش آب از زیر مجموعه ی وزارت نیرو خارج گردد و وزارتخانه یی به نام”آب، منابع طبیعی و محیط زیست” تشکیل گردد، هگچنین بخش برق وزارت نیرو  نیز در زیر مجموعه ی وزارت انرژی گنجانده شود.

وی افزود: در این جلسات موضوع عمران روستایی و همچنین موضوع تفکیک وظایف شهرداریها نیز مطرح شد که برای مثال مجموعه هایی همچون شوراها و شهرداریها که آلان زیرمجموعه ی وزارت کشور هستند در ذیل وزارت مسکن و شهرسازی فعالیت کنند. در چند جلسه یی که برگزار شد، به این نتیجه رسیدیم که تعادل را رعایت کرده و نکات قوت هر دو طرح و لایحه را بررسی و جمعبندی کنیم.

نماینده ی مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: دکتر لاریجانی در جلسه ی اخیر کمیسیون تاکید داشتند که کار تطبیقی در این زمینه انجام شود و همچنین علاوه بر تفکیک این دو وزارتخانه دیگر موارد نیز ارزیابی شود، همچنین از گزارشهای مرکز پژوهشهی مجلس نیز در تصمیم گیری نهایی استفاده شود.

   میرزایی نیکو در پاسخ به این پرسش که بررسی این طرحها و لوایح چه میزان زمان می برد، تصریح کرد: تا سه ماه آینده بررسی طرحها و لوایح به پایان می‌رسد و ما در این زمینه به جمعبندی می‌رسیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.