کد خبر : 16180
تاریخ انتشار : یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰

امروزت را چگونه سپری کردی؟!

امروزت را چگونه سپری کردی؟!

هاتف‌خبر – زهرا کاظمی جلوه‌یی از یکی از آموزه‌های فرهنگ رضوی را با دستمایه قرار دادن حدیثی از امام رضا(ع) که در بحارالانوار آمده است در یادداشتی کوتاه نشان داده است.

   هاتف‌خبر – زهرا کاظمی جلوه‌یی از یکی از آموزه‌های فرهنگ رضوی را با دستمایه قرار دادن حدیثی از امام رضا(ع) که در بحارالانوار آمده است در یادداشتی کوتاه نشان داده است.

قال الرضا علیه السلام: «مَنْ حَاسَبَ نَفْسَهُ رَبِحَ وَ مَنْ غَفَلَ عَنْهَا خَسِرَ»
امام رضا (ع) فرمود: هر که از نفس خویش حساب کشد سود می‌برد و هر که غفلت ورزد زیان می‌بیند. (بحار الانوار/ ج 75، ص 352)
همه‌ی ما در زندگی روزانه‌ی خود کارها و فعالیتهایی انجام می‌دهیم که به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر زندگی افراد پیرامونمان و رفتارهای آینده‌ی ما تاثیر می‌گذارند و به نوعی آنها را شکل می‌دهند. بنابراین نظارت دقیق بر کارهای خود برای انتخاب درست مسیر آینده امری ضروری است که در روایات بسیاری بر آن تاکید شده است. در حقیقت، یکی از مهمترین ویژگیهای آدمی به خصوص انسانهای وارسته “محاسبه‌ی روزانه نفس” است. حسابرسی روزانه اعمال بر اساس دستورات قرآن و تاکید ائمه‌ی معصوم به رفتارهای ما جهت می‌دهد و به ما یادآوری می‌کند که قیامت و روز حسابی در انتظار همه‌ی ماست که غفلت از آن عامل همه‌ی گرفتاریها، گناهان، فساد، بی عدالتی و ظلم در دنیا خواهد بود.


بهترین زمان محاسبه نفس بر طبق روایات، پایان روز و پیش از خوابیدن است. در این هنگام که با خود خلوت می‌کنیم و خودمان را قاضی کارهایمان قرار می‌دهیم، می‌توانیم با دقت کارهایی را که در طول روز انجام داده‌ایم بررسی کنیم تا اگر کار خوبی انجام داده‌ایم، سعی در تقویت آن نماییم و اگر کار نادرستی انجام داده یا لغزشی مرتکب شده‌ایم، از خداوند متعال طلب آمرزش کنیم و در صدد جبران آن برآییم. این خودنظارتی باعث تقویت خصلتهای نیک و فضیلتهای اخلاقی و مانع از رسوخ بدیها در وجود آدمی می‌شود و جامعه انسانی را به آرمانشهری تبدیل می‌کند که درآن همه برای نیکی کردن از همدیگر سبقت می‌گیرند و از دستگیری از برادران دینی خود احساس رضایت می‌کنند.
محاسبه‌ی روزانه‌ی نفس وظیفه‌ی تک تک مومنان به خصوص کسانی است که مقام و مسئولیتی در اختیار دارند و وظیفه‌ی سنگینی بر عهده‌ی آنهاست. مسوولینی که خود را خادم ملت می‌دانند و هر تصمیم آنها بر زندگی عده‌ی زیادی تاثیر می‌گذارند، باید خیر و صلاح مردم را در اولویت کارهای خود قرار دهند و همواره نفس خود مورد محاسبه قرار دهند. فراموشی روز حساب و دل بستن به زیورهای دنیوی عامل اصلی فساد و گناهان بزرگی است که گاه جبران‌ناپذیر هستند و پیامدهایی دارند که تا ابد بر زندگی مردم یک جامعه تاثیر منفی خواهند داشت. به عنوان مثال، یک تصمیم نادرست در حوزه‌ی آموزشی می‌تواند مسیر زندگی میلیونها دانش‌آموز را کاملاً تغییر داده و تحصیلات آینده، شغل، تشکیل زندگی و تربیت فرزندان آنها را با چالشهای فراوانی مواجه کند. بنابراین، توجه به محاسبه‌ی دقیق نفس در شغلهای حساس دولتی و غیردولتی که می‌تواند زندگی یک ملت را دستخوش تغییر کند، دوچندان به نظر می‌رسد.
اگر ما پیرو راستین دین اسلام و فرستادگان الهی هستیم، باید همواره از خود بپرسیم “آیا این کاری که کردم مورد رضایت خداوند است؟”، “آیا به خیر و صلاح بندگان خداوند کاری کردم؟”، “آیا گره از کار نیازمندی گشودم؟”، “آیا از تکرار لغزش گذشته، دوری کردم؟” و به طور کلی “امروزم را چطور سپری کردم؟”. پاسخ صادقانه به این پرسشها می‌تواند بسیاری از مشکلاتی را که در جامعه‌ی امروز تنها به دلیل غفلت از روز حساب و توجیه غیرمنطقی رفتارهای غلط و گاه منتسب کردن آنها به دستورات اسلام مواجه هستیم، حل کند و جامعه ما را در مسیر تعالی و پیشرفت هدایت کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.