کد خبر : 15732
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۹:۳۸

اگر بانک مرکزی مشکلی ندارد چرا بدهکاریهایش را نمی پردازد؟!

اگر بانک مرکزی مشکلی ندارد چرا بدهکاریهایش را نمی پردازد؟!

 هاتف خبر –  استاد دانشگاه تهران گفت: دولت به زمین و زمان بدهکار هست. به خیلی از سازمانها بدهکار است؛ شما آگهی کنید تعداد پیمانکارانی که از دولت طلبکار هستند را جویا شوید؛ خواهید دید که چقدر می‌آیند. اگر بانک مرکزی مشکلی ندارد چرا بدهکاریهایش را نمی‌دهد؟

   هاتف خبر –  استاد دانشگاه تهران گفت: دولت به زمین و زمان بدهکار هست. به خیلی از سازمانها بدهکار است؛ شما آگهی کنید تعداد پیمانکارانی که از دولت طلبکار هستند را جویا شوید؛ خواهید دید که چقدر می‌آیند. اگر بانک مرکزی مشکلی ندارد چرا بدهکاریهایش را نمی‌دهد؟
به گزارش “هاتف خبر” دکتر صادق زیباکلام به “ایلنا” در باره ی نوسانات بازار ارز گفت: برخی از دست داشتن دولت پنهان در این نوسانات حرف می‌زنند که من معتقدم اینطور نیست. دولت از افزایش قیمت ارز سود می‌کند، نمی‌خواهم بگویم دولت تعمدا” چنین کاری کرده باشد ولی به هر حال دولت پنهان، نهادهای خاص یا هرچیز دیگری، هیچ نفعی از افزایش قیمت ارز نمی‌برند. این داستان همیشگی افزایش قیمت ارز در دوران احمدی‌نژاد هم بود. بخشی از این افزایش ناشی از نگرانی از خروج آمریکا از برجام است نه تئوریهای پیچیده‌یی که از دست داشتن بن سلمان در این وضعیت خبر می‌دهد.

   این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه قطعا” هستند کسانی که خوششان می‌آید دولت زمینگیر شود، گفت: اما اینکه آیاخودشان شروع‌کننده باشند یا خیر، را شک دارم. پاسخ این سوال که آیا برخی نهادها خوشحال خواهند شد دولت روحانی به بن بست برسد؟ بله خوشحال می‌شوند. ولی آیا آنطور که برخی اصلاح‌طلبان و برخی دولتمردان روحانی می‌گویند اینها پشت نوسانات بازار ارز هستند؟ به نظرم این تحلیلها درست نیست و برعکس؛ فکر می‌کنم خود دولت روحانی بیشترین نفع را از بالا رفتن قیمت ارز می‌برد.

  وی در توضیح این‌مطلب افزود: می‌دانیم دولت دچار کسری بودجه است؛ قرار بود ۲۰ تا ۲۵ میلیارد تومان از یارانه‌ها کسر و به درآمد دولت اضافه شود و یک تعدادی یارانه بگیر حذف شوند. همه می‌دانیم قرار بود بنزین به ۱۴۰۰ تومان برسد و مجلس با هر دوی اینها مخالفت کرد. برخی از ارگانهای نظامی قرار بود بودجه‌شان کاهش پیدا کند و نشد؛ دولت روحانی در سال ۹۷ با کمبود بودجه مواجه است؛ بنابر این چرا نباید قبول کنیم یکی از نفع برندگان اصلی در بالا رفتن قیمت ارز خود دولت است؟

   دکتر زیباکلام ادامه داد: انتقادات بسیاری به تیم اقتصادی دولت وارد است. بنا بر این من زیاد نمی‌توانم انگشت اتهام را به سمت دولت پنهان یا حتی به سمت بن سلمان بگیریم چون فکر می‌کنم درست است بدشان نمی‌آید روحانی زمین بخورد، اما اینکه عامل تمام این ماجرا‌ها اینها باشند را قبول ندارم.

   وی تاکید کرد: سوال من از آقای سیف این است که اگر با همین درآمد ارزی دخل و خرجتان می‌خواند چرا می‌خواستید یارانه ی ۲۵ میلیون نفر را بزنید یا بودجه‌های برخی نهادهای نظامی را کاهش دهید یا بنزین را ۱۴۰۰ کنید؟ من این حرف را نمی‌توانم قبول کنم که دولت مشکل مالی ندارد.

   این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: سال گذشته چیزی حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی بود که تا آخر آبانماه از این مقدار چیزی حدود ۱۰ هزار میلیارد خرج شده بود. در چهار ماه بعدی شاید پنج یا ششهزار میلیارد تومان دیگر خرج شده باشد. این یعنی نصف بودجه در نظر گرفته شده هم تحقق پیدا نکرده است؛ چون دولت پول ندارد. دولت به زمین و زمان بدهکار هست. به خیلی از سازمانها بدهکار است؛ شما آگهی کنید تعداد پیمانکارانی که از دولت طلبکار هستند را جویا شوید؛ خواهید دید که چقدر می‌آیند. اگر بانک مرکزی مشکلی ندارد چرا بدهکاریهایش را نمی‌دهد؟ آقای سیف اگر وضع مالیتان خوب است چرا این همه بدهی دارید؟

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.