کد خبر : 15581
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱

«روشهای تحقیق در زبانشناسی» در دانشگاه گیلان ترجمه و چاپ شد

«روشهای تحقیق در زبانشناسی» در دانشگاه گیلان ترجمه  و چاپ شد

هاتف‌خبر – ترجمه‌ی کتاب «روشهای تحقیق در زبانشناسی» به وسیله‌ی یک عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان به چاپ رسید.

   هاتف‌خبر – ترجمه‌ی کتاب «روشهای تحقیق در زبانشناسی» به وسیله‌ی یک عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان به چاپ رسید.
به گزارش «هاتف‌خبر» کتاب «روشهای تحقیق در زبانشناسی» را دکتر مریم سادات فیاضی عضو هیأت علمی پژوهشکده‌ی گیلانشناسی ترجمه نموده و به همت اداره‌ی چاپ و انتشارات دانشگاه گیلان منتشر شده است.
«روشهای تحقیق در زبانشناسی» کتابی است راهنما شامل تقریباً همه‌ی مفاهیم کلیدی، اصول بنیادین و روشهای متداول در پژوهشهای زبانشناختی.
هم از این رو است که کتاب می‌تواند منبعی جامع و کامل باشد برای پژوهشگرانی که به دنبال مقدماتِ زبانشناسی و مباحث نظری و عملی در این زمینه هستند.


کتاب دربردارنده‌ی موضوعاتی همچون طرح پرسشهای تحقیق، آمیختن روشهای کمّی و کیفی، طراحی تحقیق کمّی(همچون پرسشنامه، آزمون کای­ دو، و آزمون تی)، تحلیل پیکره‌یی، طراحی تحقیق کیفی(تحلیل انتقادی گفتمان، قوم‌نگاری مردمشناختی، گروه‌های مصاحبه و کانون، تحلیلهای چندوجهی و روایت‌پژوهشی است.
هر فصل با ارائه‌ی تصویری کلی از مفاهیم کلیدی آغاز می‌شود و در ادامه‌ی مجموعه مثالهایی متنوع از پژوهشهای اخیر آن حوزه معرفی می‌شود. پایان‌بندی هر فصل پیشنهادهایی است برای مطالعه‌ی بیشتر در آن حوزه.
یکی از ویژگیهای برجسته‌ی این کتاب پایبندی نویسندگان فصلهای مختلف کتاب است به پیروی از الگویی که احتمالاً لیتوسلیتی در اختیارشان قرار داده و به همین دلیل علی‌رغم نویسندگان متفاوت، کتاب از نثر و ساختاری تقریباً همسان برخوردار است. نویسنده‌ی کتاب لیا لیتوسلیتی، خود استاد زبانشناسی دانشگاه سیتی در لندن، نویسنده‌ی دو کتاب استفاده از گروه‌های کانون در تحقیق (۲۰۰۳) و جنسیت و زبان در نظریه و عمل (۲۰۰۶) است. همکاران او در این کتاب استادانی از دانشگاه‌های غرب انگستان، لَنکِستِر، آستن، لندن، برمنگهام، ناتینگهام، کوئین‌مری و راسکین (کمبریج) هستند.
هنگام مطالعه‌ی کتاب دو نکته را باید به خاطر داشت. نخست اینکه هیچکس با خواندن کتاب روشهای تحقیق پژوهشگر نمی‌شود؛ و دوم اما، هیچ پژوهشگری و نیز هیچکسی که خیال پژوهشگر شدن در سر داشته باشد، از کتاب روش تحقیق بی‌نیاز نیست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.