کد خبر : 14492
تاریخ انتشار : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱

کتابخانه ی مرکزی رشت برای اداره ی کل کتابخانه های عمومی گیلان جنبه ی حیثیتی دارد

کتابخانه ی مرکزی رشت برای اداره ی کل کتابخانه های عمومی گیلان جنبه ی حیثیتی دارد

هاتف خبر – دکتر هادی نوری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان صبح روز پنجشنبه سوم اسفند ماه امسال با همراهی معاونان، مسوولان ستادی و مهندسان این اداده ی کل از روند ساخت پروژه ی کتابخانه ی مرکزی رشت بازدید کرد.

   هاتف خبر – دکتر هادی نوری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان صبح روز پنجشنبه سوم اسفند ماه امسال با همراهی معاونان، مسوولان ستادی و مهندسان این اداده ی کل از روند ساخت پروژه ی کتابخانه ی مرکزی رشت بازدید کرد.
به گزارش “هاتف خبر” از روابط عمومی اداره ی کل کتابخانه های عمومی گیلان، دکتر هادی نوری در این بازدید با بیان اینکه شهرستان رشت با وجود برخورداری از وضعیت مناسب در شاخصهای کیفی کتابخوانی اما در زمینه ی فضای فیزیکی مطالعه با دشواریهای بسیار مواجه است گفت: ساخت دو پروژه ی کتابخانه در مسکن مهر رشت و اردجان رضوانشهر در سازمان برنامه و بودجه تصویب شده و این تصمیم  کمکی برای جبران کم بودن فیزیکی فضای مطالعه ی در استان گیلان است.


مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان با بیان اینکه گیلان از نظر سرانه ی مطالعه، همواره در رده های بالای کشور قرار دارد، گفت: گیلان از نظر سرانه ی فضای کتابخانه یی در رده های پایین کشوری است و این زیبنده ی مردم فرهیخته گیلان نیست.
نوری میانگین فضای مطالعه در کشور را دو متر مربع برای هر ۱۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: این میران در جهان هشت مترمربع است و متأسفانه در استان گیلان 1.21 متر برای هر ۱۰۰ نفر  بوده که نشان می دهد استان گیلان چقدر از میانگین کشوری در این زمینه عقب است.
وی با بیان این که انقلاب ایران یک انقلاب فرهنگی بود پس هر قدر پول برای فرهنگ جامعه خرج شود در حقیقت سرمایه گذاری است نه هزینه، بر ضرورت توجه به بخشهای فرهنگ، کتابخوانی و کتابخانه های استان گیلان تاکید کرد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان همچنین کتابخانه ی مرکزی رشت را بزرگترین کتابخانه ی عمومی شمال کشور عنوان‌کرد که آبروی فرهنگی استان گیلان محسوب می شود.


نوری گفت: با توجه به مساحت هفت هزار و ۶۵۰ مترمربعی کتابخانه ی مرکزی رشت، تکمیل این پروژه ی بزرگ در بهبود سرانه ی فضای مطالعه ی کتابخانه‌های عمومی گیلان تاثیرگذار خواهد بود.
وی همچنین افزود: از اظهارنظرهای شتابزده و غیرکارشناسی در زمینه ی این پروژه ی بزرگ باید اجتناب شود.
مدیر کل کتابخانه های استان گیلان همچنین با بیان اینکه این پروژه برای اداره ی کل کتابخانه های عمومی گیلان جنبه ی حیثیتی دارد، عنوان کرد: با وجود اینکه این اداره ی کل فقط بهره بردار پروژه ی یادشده است، با جدیت پیگیر بودجه ی مربوط به کتابخانه ی مرکزی رشت هستیم.
دکتر نوری اتمام این پروژه را مستلزم عزم جدی و جمعی همه ی مسوولان استانی و کشوری دانست و خواهان پرهیز از اظهارنظرهای شتابزده و غیرکارشناسی برخی مدیران غیر مرتبط شد.
گفتنی است کتابخانه ی مرکزی رشت ظرفیت نگهداری یک میلیون جلد کتاب و امکان مطالعه ی همزمان چند هزار نفر را دارد.

   مطالعات ساخت کتابخانه ی مرکزی رشت در سال ۱۳۸۰ و عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۸۳ آغاز شد که به گفته ی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تاکنون ۴۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای اتمام آن نیازمند ۱۵ میلیارد تومان اعتبار است.

شایان گفتن است که تکمیل پروژه ی کتابخانه ی مرکزی رشت جزو مصوبات سفر استانی رئیس جمهوری و هیأت دولت به استان گیلان نیر هست.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان را در این بازدید، زهرا بدن آرا معاون امور کتابخانه ها و همکاریها، مجتبی رمضانی معاون اداری و مالی و همچنین مسوولان ستادی و کترشناسان اداره ی کل کتابخانه های عمومی صبح روز پنجشنبه سوم اسفند همراهی می کردند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.