کد خبر : 14249
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴

احتمال بازگشت ایران به لیست سیاه پولشویی بین المللی

احتمال بازگشت ایران به لیست سیاه پولشویی بین المللی

 هاتف خبر – یک نماینده ی مجلس با اشاره به احتمال بازگشت ایران به لیست سیاه پولشویی بین المللی، گفت: ختلاف ایران و سازمان بین المللی مبارزه با پولشویی در تعاریف مصادیق FATF است.

   هاتف خبر – یک نماینده ی مجلس با اشاره به احتمال بازگشت ایران به لیست سیاه پولشویی بین المللی، گفت: ختلاف ایران و سازمان بین المللی مبارزه با پولشویی در تعاریف مصادیق FATF است.
محمدمهدی مفتح در گفت‌وگو با “خانه ملت” با اشاره به احتمال بازگشت ایران به لیست سیاه FATF به دلیل تصویب نکردن برخی قوانین اظهار  نمود: برای روابط بین بانکها، نظامی مبتنی بر FATF در نظر گرفته شده است که همه ی کشورها به این نظام پایبند هستند.

   سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این نظام مالی پروتکل بین المللی نیست، گفت: FATF پروتکل بین المللی به معنای سازمان ملل نیست اما بانکهای بزرگ به این نظام بانکی می پردازند به همین جهت بانکهای ما نیز برای ارتباط و مواجه پولی و بانکی به کشورهای دیگر باید این پروتکل را بپذیرند.

   وی با اشاره به اینکه در عین حال ایران اصول خود را در روابط مالی دارد، ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی ایران در زمینه ی شفافسازی مالی و عدم همکاری مالی با برخی گروه ها از جمله گروه های تروریستی اصولی دارد که هرگز از اصول خود عبور نمی کند.

   مفتح گفت: ایران قوانینی در زمینه ی عدم همکاری و عدم کمک مالی به گروه های تروریستی دارد و با پولشویی مبارزه و مقابله می کند، بنابر این ما نیز مانند سازمان FATF با کمک به تروریست و پولشویی مخالفت می کنیم اما اختلاف نظر ما با آنها در تعریف مفاهیم است.

   وی با تاکید بر اینکه ایران کلیت مفاهیم مرتبط با FATF قبول دارد، اظهار کرد: قدرتهای بزرگ از جمله آمریکا این مفاهیم را به نفع خود مصادره کرده اند و گروه های مقاومت را تروریست می دانند و هر کشوری که از این گروه ها حمایت کنند را در لیست حامیان تروریست قرار می دهند.

   عضوهیات رئیسه ی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی سپس تاکید کرد: این در حالی است که ما اعتقاد داریم تروریست رژیم اشغالگر قدس است که زمینهای مردم مسلمان فلسطین را اشغال کرده اند و اعتقاد داریم که باید از گروه مقاومت که در برابر ظالم ایستادگی می کنند تقدیر کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.