کد خبر : 13950
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۷:۲۸

٧٦ ميليون سفر در بهار ١٣٩٥ در كشور انجام گرفته است/ گیلان و رشت جزو مقاصد بیشترین سفرها بوده‌اند

٧٦ ميليون سفر در بهار ١٣٩٥ در كشور انجام گرفته است/ گیلان و رشت جزو مقاصد بیشترین سفرها بوده‌اند

هاتف‌خبر – اگر می‌خواهید وضعیت گیلان را در کشور در زمینه‌ی سفرهایی که انجام می‌شود دریابید گزارش «مرکز آمار ایران» را که به تازگی منتشر شده است، بخوانید.

   هاتف‌خبر – اگر می‌خواهید وضعیت گیلان را در کشور در زمینه‌ی سفرهایی که انجام می‌شود دریابید گزارش «مرکز آمار ایران» را که به تازگی منتشر شده است، بخوانید.
بر پایه‌ی این گزارش در فصل بهار سال ١٣٩٥، حدود ٥٧ درصد خانوارهاي كشور كه معادل ۱۳ میلیوین و ۶۵۳ هزار و ٥٨٨ خانوار مي‌‌شود، حداقل يك سفر داشته‌اند كه نسبت به بهار ١٣٩٣ به ميزان ١,٥٨ درصد افزايش داشته است.
طبق اعلام روابط عمومي مركزآمار ايران، طرح آمارگيري از گردشگران ملي يكي از طرحهاي مركز آمار ايران است كه با هدف تهيه‌ی آمار و اطلاعات مربوط به سفرهاي گردشگري خانوارهاي كشور، براي بررسيهاي اقتصادي و تصميم‌گيري مديران و برنامه‌ريزان در بخش گردشگري، به وسیله‌ی مركز آمار ايران به اجرا در مي‌آيد.
در اين طرح با مراجعه به خانوارهاي نمونه، اطلاعاتي در باره‌ی ويژگيهاي سفر از جمله تعداد سفر، نوع سفر(با اقامت شبانه و بدون اقامت شبانه)، هدف اصلي سفر، شيوه‌ی سفر، نوع اقامتگاه گردشگران، نوع وسيله‌ی نقليه مورد استفاده، تعداد شب اقامت و هزينه‌هاي سفر و همچنین اطلاعاتی در باره‌ی ويژگيهاي اجتماعي اعضاي خانوار همچون سن، ‌جنس، وضع سواد و وضع اشتغال جمع‌آوري مي‌شود.


نتايج اين طرح آماري فصل بهار سال ١٣٩٥ نشان مي‌دهد که:
 در فصل بهار سال ١٣٩٥، حدود ٥٧ درصد خانوارهاي كشور كه معادل ۱۳ میلیون و ۶۵۳ هزار و ٥٨٨ خانوار، حداقل يك سفر داشته‌اند كه نسبت به بهار ١٣٩٣ به ميزان ١,٥٨ درصد افزايش داشته است.
 در بهار سال ١٣٩٥، همچنین ۷۶ میلیون و۱۰۰ هزار و چهار سفر انجام شدهكه نسبت به بهار ١٣٩٣ به ميزان ٧,٦٣ درصد افزايش داشته است.
 تعداد سفرهای داخلی فصل بهار ۷۵ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۵۰ سفر بوده که ٥٢ درصد از سفرهای داخلی فصل بهار، با اقامت شبانه و ٤٨ درصد بدون اقامت شبانه بوده است.
 بيشترين سفرهاي با اقامت شبانه‌ی فصل بهار در سال ١٣٩٥ با هدف ديدار دوستان و بستگان (٥٨ درصد) و سپس با هدفهاي گردش و تفريح (٢٥ درصد) و زيارت (٨ درصد) انجام پذيرفته است. سفرهاي با اهداف یاد شده در مجموع ٩١ درصد از سفرها را تشكيل داده است. حدود ٩ درصد از سفرها در فصل بهار با اهدافي همچون درمان، آموزش، خريد و کسب و کار انجام شده است.
 در فصل بهار سال ١٣٩٥ حدود ٣٥ درصد از سفرهاي بدون اقامت شبانه با هدف گردش و تفريح، ٢٩ درصد با هدف ديدار دوستان و بستگان، ١٧ درصد با هدف درمان و شش درصد با هدف زیارت انجام شده است. ١٣ درصد سفرهای بدون اقامت شبانه، با اهدافی همچون آموزش، خريد و کسب و کار انجام گردیده است.
 اقامتگاه اصلي مورد استفاده در سفرهاي داخلي با اقامت شبانه‌ی خانوارها در فصل بهار سال ١٣٩٥، خانه‌ی بستگان و آشنايان با ٧٢ درصد، ويلا و آپارتمان اجاره‌یي و ویلا و آپارتمان شخصی هر يك با هفت درصد، اقامتگاه عمومی و اقامتگاه سازمانی هر یک با چهار درصد و چادر و کمپ شخصی و دیگر اقامتگاه‌ها هر يك با سه درصد بوده است.
 ۱۰ استان خراسان رضوي، مازندران، گيلان، تهران، فارس، اصفهان، خوزستان، كرمانشاه، آذربايجان شرقي و كرمان مقصد بيشترين سفرهاي با اقامت شبانه در فصل بهار ١٣٩٥ بوده‌اند.
 ۱۰ استان گيلان، قزوين، فارس، اصفهان، خوزستان، كرمانشاه، تهران، آذربايجان شرقي، گلستان و كرمان مقصد بيشترين سفرهاي بدون اقامت شبانه در بهار ١٣٩٥ بوده‌اند.
 ۱۰ شهرستان مهم گردشگرپذیر کشور در بهار سال ١٣٩٥ شامل تهران، مشهد، رشت، شيراز، قزوين، اصفهان، قم، كرمانشاه، تبريز و لاهيجان بوده است که داراي بيشترين تعداد سفر بوده‌اند. توجه به اين نكته ضروري است كه الگوي گردشگري از نظر نوع سفر، در اين شهرستانها با هم متفاوت است. عمده سفر‌ها در شهرستانهاي مشهد، تهران، شيراز، اصفهان و قم از نوع سفرهاي با اقامت شبانه و عمده سفرها در شهرستانهاي رشت، قزوین، كرمانشاه، تبريز و لاهيجان از نوع سفرهاي بدون اقامت شبانه بوده است.
درپايان خاطر نشان مي‌سازد نتايج تفصيلي این طرح در قالب نشريه در دست چاپ و انتشار است، كاربران هم مي‌توانند از طريق سايت مركز آمارايران به نشانی: www.amar.org.ir و يا از طريق واحد اطلاع‌رساني به آن دسترسي پیدا کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.