کد خبر : 13769
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸

قولهایی که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به گیلانیان داد/ اختصاص بودجه برای مدیریت پسماندها، احیای تالابها و حمایت از سرمایه‌گذاران

قولهایی که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به گیلانیان داد/ اختصاص بودجه برای مدیریت پسماندها، احیای تالابها و حمایت از سرمایه‌گذاران

هاتف‌خبر- عیسی کلانتری در جریان سفر به استان گیلان به عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور قولهایی را برای رفع بسیاری از مشکلات زیست‌محیطی استان گیلان داد که در صورت اجرایی شدن این وعده‌ها وضعیت زیست‌محیطی شکننده‌ی این استان بهتر خواهد شد.

   هاتف‌خبر– عیسی کلانتری در جریان سفر به استان گیلان به عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور قولهایی را برای رفع بسیاری از مشکلات زیست‌محیطی استان گیلان داد که در صورت اجرایی شدن این وعده‌ها وضعیت زیست‌محیطی شکننده‌ی این استان بهتر خواهد شد.
وی در آیین افتتاح بخشی از پروژه‌های صنعتی استان گیلان به مناسبت فرا رسیدن «دهه‌ی فجر» در شهرک صنعتی سپیدرود رشت گفت: شرایط نوین اطلاع‌رسانی امروز، دولت و حاکمیت را وادار به شفاف بودن کرده است.
عيسي كلانتري در سفر یکروزه به استان گيلان با استاندار گيلان و نماينده‌ی ولي فقيه در استان و امام جمعه‌ی رشت دیدار نمود و چند طرح عمراني و صنعتي را نیز افتتاح كرد.


به گزارش «هاتف‌خبر» از روابط عمومي اداره‌ی کل حفاظت محيط زيست استان گيلان وی مساله‌ی پسماندها را مشکل اساسی شهرهای شمالی کشور توصیف کرد و گفت: معضل پسماندها گیلان و مازندران را خفه کرده است. اگر نمایندگان مردم گیلان و مازندران همت نکنند زندگی مردم این استانها در خطر است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با نماینده‌ی ولی فقیه در استان گیلان به وجود دو میلیون و ۳۰۰ هکتار جنگل در شمال کشور اشاره کرد و گفت: یک ‌میلیون هکتار جنگل مخروبه در شمال کشور داریم و ترمیم آن نیازمند سرمایه‌گذاری است.
وی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال تنها از طریق کشاورزی ظلم به گیلان و مازندران است، خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری زیربنایی در گیلان و مازندران کمتر انجام شده است.
کلانتری به وجود دو دیدگاه درباره‌ی محیط زیست اشاره کرد و افزود: یک گروه اعتقادی به حفاظت از محیط زیست ندارند و گروه دیگر معتقدند نباید به طبیعت دست بزنیم.
معاون رئیس جمهور بیشتر اشتغال استانهای شمالی را غیرمولد دانست و تصریح کرد: گیلان و مازندران دارای هفت میلیون نفر جمعیت و جوانان تحصیلکرده‌ی بسیار هستند که مشکل اشتغال آن تنها با کشاورزی برطرف نمی‌شود.
وی خواستار تجدیدنظر کلی در سیاستهای برنامه‌یی استانهای گیلان و مازندران شد و گفت: اگر صنعت درست و سازگار با محیط زیست در استانهای شمالی ساخته شود، تاثیرگذار است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مسوولان با تصور ۵۰ سال گذشته برنامه‌ها را اجرایی می‌کنند، یادآور شد: این امر مانع توسعه در کشور شده است.
وی گفت: مردم گیلان و مازندران حق حیات دارند، اما معضل پسماندها این استانها را خفه کرده است. اگر نمایندگان مردم گیلان و مازندران همت نکنند زندگی مردم این استانها در خطر است.

کلانتری با اشاره به اینکه شیرابه‌ی پسماندها زندگی ماهیان و آبزیان را به خطر انداخته است، خاطر نشان کرد: رئیس جمهور دو میلیارد دلار اعتبار برای برطرف کردن مشکل پسماندهای استانهای شمالی در نظر گرفته و امیدواریم این بودجه در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه دولت تصمیم دارد تا در مدت سه سال پسماندهای کشور را با اولویت سه استان شمالی ساماندهی کند گفت: مساله‌ی پسماندها در شمال کشور به معضل اصلی زندگی مردم تبدیل شده و جایی در این استانها نیست که با این مشکل مواجه نباشد.
معاون رئیس جمهور رسیدگی به مساله‌ی پسماندهای شمال کشور را اولویت نخست رسیدگی به مسائل زیست محیطی کشور دانست و خاطرنشان کرد: پسماندهای طبیعی و پسماندهای بیمارستانی مشکلات بهداشتی بسیاری برای مردم ایجاد می‌کنند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رسیدگی به موضوع پسماندها، ریزگردها، وضعیت تالابها و آلودگی هوا را چهار اولویت اصلی کشور در زمینه‌ی محیط زیست دانست و ابراز نمود: در کمتر جایی از جهان به اندازه‌ی شمال کشور ما مشکل پسماند وجود دارد.


معاون رئیس جمهور لازمه‌ی تحقق وعده‌ی سه ساله دولت در راستای رفع مشکل پسماندهای شمال کشور را تامین منابع مالی دانست و تصریح کرد: دولت منبعی به جز صندوق توسعه‌ی ملی برای رفع مشکل پسماندها ندارد.
رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست با بیان اینکه پیشرفت رسانه و اطلاع‌رسانی سبب شده تا کم‌کاریهای احتمالی غیرقابل انکار باشد گفت: وجود حوزه‌های اطلاع‌رسانی سبب شده است تا مجموعه‌ها بتوانند از حقوقشان دفاع کنند.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه افرادی که به فضاهای اطلاع‌رسانی دسترسی ندارند حقوقشان ضایع می‌شود، خاطر نشان کرد: دولت به‌دلیل عدم دسترسی به حوزه‌های ارتباطی و اطلاع‌رسانی مظلوم واقع شده است.
کلانتری با اعلام اینکه عده‌یی در کشور به‌دنبال تزریق ناامیدی بین مردم هستند، افزود: امروز یکی از وظایف دولت مبارزه با ایجاد ناامیدی در مردم است و «دهه‌ی فجر» هم فرصتی است تا دولت رسایی‌ها و نارسایی‌های موجور را برای مردم تبیین کند.
وی با اعلام اینکه آنهایی که تحریمها را به کشور آوردند امروز به دنبال نابود کردن و سیاه‌نمایی درباره‌ی برجام هستند، عنوان نمود: دولت تلاشهای بسیاری انجام می‌دهد اما اختیاراتش محدود است.
معاون رئیس جمهور با اعلام اینکه کشاورزی ظرفیت محدودی دارد و نمی‌توان تمام بار اشتغال گیلان و مازندران را در این حوزه متمرکز کرد، اظهار نمود: درست است که گیلان و مازندران 600 هزار هکتار زمین کشاورزی دارند اما نمی‌توان ارتزاق مردم را در آن خلاصه کرد.
کلانتری توجه نکردن به اصل توسعه‌ی پایدار را عامل مواجه شدن کشور با حجم عظیمی از جوانان تحصیکرده اما بیکار دانست و گفت: اینکه به‌دلیل تخریب محیط‌ زیست یک پروژه‌ی اشتغالزایی را متوقف کنیم غلط است زیرا هر پروژه مقداری محیط‌ زیست را تخریب می‌کند.


وی با تاکید بر اینکه نباید حق نسلهای آینده را نیز ضایع کرد، گفت: باید هنگام انجام کارها در کشور حقوق و نیازهای نسلهای بعد را هم در نظر داشته باشیم و همچنین کاری کنیم تا گیلان و مازندران علاوه بر کشاورزی در صنعت هم ورود کنند.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران بدانند که سازمان حفاظت محیط‌ زیست از آنان حمایت می‌کند، تصریح کرد: رئیس‌جمهور چهار وظیفه‌ی رسیدگی به مدیریت پسماندها، ریزگردها، آلودگی‌هوا و احیای تالابها را به بنده محول کرده است.
گفتنی است بازديد از وضعيت رودخانه‌ی «زرجوب رشت» و «پناهگاه حیات وحش سلکه»، افتتاح طرح در شهرک صنعتی سفیدرود رشت، افتتاح همزمان ساختمان جدید اداره‌ی حفاظت محیط زیست آستانه‌ی اشرفیه، اداره‌ی پارک ملی بوجاق، تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب بیمارستانهای امیر المومنین رشت، ۳۱ خرداد منجیل و شهید انصاری رودسر و همچنین سامانه‌ی جدید تصفیه‌ی فاضلاب خانگی به روش نصب در محل در روستای مبارک‌آباد از مهمترین برنامه‌های سفر معاون رئیس جمهور به استان گیلان بود.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.