کد خبر : 13515
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۵

جامعه‌ی پویا؛ فرصت بیان اندیشه‌ها

جامعه‌ی پویا؛ فرصت بیان اندیشه‌ها

   هاتف‌خبر – سیدحسین ضیابری سیدین – بر پایه‌ی آنچه جامعه‌شناسان از تعریف «جامعه» مطرح می‌کنند، «جامعه» جمعیتی سازمان‌یافته از اشخاصی است که با هم در سرزمینی مشترک سکونت دارند، با همکاری در گروه‌ها نیازهای اجتماعی، ابتدایی و اصلیشان را تامین می‌کنند و با مشارکت در فرهنگی مشترک به عنوان یک واحد اجتماعی متمایز شناخته

   هاتف‌خبر – سیدحسین ضیابری سیدین – بر پایه‌ی آنچه جامعه‌شناسان از تعریف «جامعه» مطرح می‌کنند، «جامعه» جمعیتی سازمان‌یافته از اشخاصی است که با هم در سرزمینی مشترک سکونت دارند، با همکاری در گروه‌ها نیازهای اجتماعی، ابتدایی و اصلیشان را تامین می‌کنند و با مشارکت در فرهنگی مشترک به عنوان یک واحد اجتماعی متمایز شناخته می‌شوند.
اعضای یک جامعه با هم در تعامل پایا، پویا و فرهنگ‌ساختی هستند و با وجود اینکه ممکن است به حرفه‌های گوناگون اشتغال داشته باشند اما در نهایت در کنش و واکنش‌های گوناگون در جهت اهدافی مشخص پیش می‌روند.
جامعه همچون یک موجود زنده فعال، ‌پویا و دارای دوره‌ی تکاملی است و هر چه از دوران تشکیل یک جامعه‌ی مشخص بیشتر بگذرد، با تجارب به دست آمده، می‌تواند به رشد، بلوع و تکامل آن جامعه هم افزوده شود.
در رخدادهای اجتماعی که طیفی از طیفهای مختلف جامعه را در برمی‌گیرد، ممکن است تحلیلها و مطالبی عنوان گردد که با طیف یا گروه دیگر جامعه همخوانی نداشته باشد به همین دلیل باید تلاش شود تا در ارائه‌ی تحلیل از رخدادهای اجتماعی خواسته یا ناخواسته کینه و کدورتهایی بین طیفهای مختلف ایجاد نکند و آتش ذهنیتهای منفی نسبت به طیفهای دیگر که وجودش در هر جامعه غیرغابل‌انکار است، شعله‌ور نگردد.
در جوامعی که از بلوغ سیاسی – اجتماعی قابل توجه برخوردار هستند، آزادی بیان و قلم برای طیفهای مختلف جامعه به بهترین شکل مهیا می‌گردد تا با بیان نقطه‌نظراتشان از فوران ناهماهنگ اندیشه‌های فروخفته، جلوگیری گردد.
در اختیار قرار گرفتن همه‌ی تریبونهای قانونی و رسمی کشور و فرصت ندادن به بروز اندیشه‌های گوناگون جز به سرخوردگی اجتماعی و در نهایت طغیان به چیزی دیگر منتهی نخواهد شد.
باید دانست جامعه‌یی پویا و فعال است که هم فرصت بیان اندیشه‌های متفاوت داشته باشد و هم این اندیشه‌های متفاوت حول منافع ملی مشترک جامعه، متحد گردند.
جدا ساختن و در برابر هم قرار دادن اجرای گوناگون یک جامعه جز به ویرانی و تباهی راه با جایی نخواهد برد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.