کد خبر : 13351
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۱

چگونه بیان کردن صدای اعتراض؛ مساله این است!

چگونه بیان کردن صدای اعتراض؛ مساله این است!

    هاتف – سیدحسین ضیابری سیدین – در چندین روز گذشته تجمعاتی اعتراضی در شهر رشت و برخی از شهرهای دیگر استان گیلان همچون لاهیجان برگزار شد که در برخی مواقع با حضور افرادی که به لباس شخصی موسوم هستند و مقابله ی آنها با معترضان به ویژه در رشت کار به خشونت و

    هاتف – سیدحسین ضیابری سیدین – در چندین روز گذشته تجمعاتی اعتراضی در شهر رشت و برخی از شهرهای دیگر استان گیلان همچون لاهیجان برگزار شد که در برخی مواقع با حضور افرادی که به لباس شخصی موسوم هستند و مقابله ی آنها با معترضان به ویژه در رشت کار به خشونت و درگیری نیز کشیده شد.
آنچه که معترضان در تجمعات خود خواستار آن بودند تاکید بر اینکه بایستی صدای اعتراضی آنها شنیده شود و به انبوه مسائلی که در طول سالهای گذشته موجب رنجش و تکدر خاطرشان شده است؛ پاسخگویی لازم از طرف حاکمیت و دولت صورت پذیرد همچنین ساز و کاری مشخص و قانومند برای عملیاتی کردن روشهای قانونی اعتراضات مسالمت آمیز در جامعه به کار گرفته شود تا معترضان و کسانی که مورد آسیبهای اجتماعی، اقتصادی، قضایی، سیاسی و… قرار گرفته اند بتوانند در بستر قانونی مطالباتشان را دنبال کنند.
از دیگر سو گروه های مقابل هم هر گونه تجمع اعتراضی را در روزهای گذشته غیرقانونی دانسته و مقامات استان هم اعلام نموده اند که باید برای برپایی تجمعات مردمی مجوزهای لازم دریافت گردد اما تا این لحظه مجوزی برای هیچ تجمع اعتراضی در استان صادر نشده است.
با این همه هنوز مشکل قانونی نحوه و ساز و کار بیان مسالمت آمیز و عاری از خشونت اعتراض مندان موردی است که هیچیک از این گروه ها از چگونگی آن آگاهی لازم نداشته و شیوه ی اجرای آن را تجربه نکرده اند و همین موضوع سبب شده تا با وجود به رسمت شناختن حق اعتراض برای شهروندان در قانون اساسی، این روزها ساز و کار اجرایی آن در هاله یی از ابهام باشد و سبب شود تا در برخی از مواقع تجمعات معترضان با پرخاشگری، خشونت و درگیری همراه گردد.

با وجود همه ی اینها استاندار گیلان در آیین “روز رشت” فرهنگ غنی و اصیل گیلان را می ستاید و به عنوان نماینده ی عالی دولت در استان گیلان عنوان می کند که حتی شیوه های اعتراض شهروندان و به ویژه جوانان گیلان و رشت متمدنانه است.
در این بین صدا و سیما هم تلاشی به خرج ‌نمی دهد تا با انعکاس و بازتاب سخنان و دیدگاه های معترضان و فراهم کردن فرصت بیان نقطه نظرات گوناگون اجتماعی، خارج از بازتاب دیدگاه های رسمی حرکت کند و عملا” طیفی از جامعه که احساس می کنند حقی از آنها و یا دیگر شهروندان تضییع شده تریبون لازم، رسمی و قانونی برای بیان مشکلات خود نمی بینند؛ اینها و خیلی عوامل و مسائل دیگر سبب شده تا معترضان خواسته هایشان را در کف و بستر خیابان جست وجو کنند.
می شود به این رخدادها از زوایای مختلف نگریست. فرقی هم نمی کند که نگاه ما به عنوان ناظر چه باشد؛ نگاه ناظران هر چه باشد از اصل ماجرا که بسیاری از قشرهای اجتماعی از ناملایمات موجود نگران و دلخور هستند، چیزی کم ‌نمی کند.
اما نوع برخورد با این تجمعات اعتراضی می تواند سبب جلوگیری از دامنه ی خسارتها شود. اینکه صدای معترضان شنیده شود؛ اینکه حق آنها به رسمیت شناخته شود، اینکه صف آنها با صف اغتشاشگران جدا دانسته شود و اینکه با آنها با خشونت رفتار نشود.
فعال بودن رسانه های دیداری، شنیداری، مکتوب و مجازی در زمینه ی بازتاب این اعتراضها نه تنها نباید تهدید و آسیب تلقی شود بلکه باید از این ابزارهای رسمی برای آوردن قطار اعتراضات در ریل قانون، مورد بهره برداری قرار گیرد.
شاید یکی از دلایل اصلی بروز انفجار اجتماعی نبودن رسانه های قوی، دارای پشتوانه ی مردمی و مستقل باشد که امیدواریم؛ در سالهای پیش رو شاهد ظهور و بروز رسانه های قوی و حرفه یی در استان برای بازتاب بیطرفانه ی مسائل و مشکلات اجتماعی فارغ از وابستگیهای جناحی، گروهی، مشکلات اقتصادی و بده و بستانهای رایج باشیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.