کد خبر : 13212
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۷

اتفاقی نادر در اطلاع‌رسانیهای رسمی گیلان!

اتفاقی نادر در اطلاع‌رسانیهای رسمی گیلان!

هاتف‌خبر – در طول سالیان گذشته هر جا که پای دستگیری یک مقام دولتی به میان می‌آمد، اطلاع‌رسانیهای رسمی بیشتر به سمتی پیش می‌رفت که اصل خبر را هیچکس متوجه نمی‌ِشد. نحوه‌ی خبررسانی و ارائه‌ی اطلاعات خواننده‌ی خبر را دچار ابهام می‌کرد و او را به سمت پذیرش شایعات پیش می‌برد.

   هاتف‌خبر – در طول سالیان گذشته هر جا که پای دستگیری یک مقام دولتی به میان می‌آمد، اطلاع‌رسانیهای رسمی بیشتر به سمتی پیش می‌رفت که اصل خبر را هیچکس متوجه نمی‌ِشد. نحوه‌ی خبررسانی و ارائه‌ی اطلاعات خواننده‌ی خبر را دچار ابهام می‌کرد و او را به سمت پذیرش شایعات پیش می‌برد.
در جریان خبری که از دستگیری یک مقام ارشد دولتی در استان به نقل از دادستان مرکز استان گیلان منتشر شد، ما شاهد اتفاقی نادر و کمیاب در زمینه‌ی خبررسرانی در گیلان بودیم و در عرض ۲۴ ساعت نام و عنوان مدیر دستگیر شده افشا شد و روشنگریهای بسیاری نیز چه به وسیله‌ی مقامات و مسوولان و چه به وسیله‌ی رسانه‌های گروهی انجام گردید. اتفاقی میمون و مبارک که قطعاً اگر در آینده با قدت و حساسیت بیشتر دنبال شود، می‌تواند از زمینه‌های بروز فساد اداری و گسترش دامنه‌ی شایعات جلوگیری نیز بنماید.
اینکه یک مقام دولتی بتواند از رانت حفاظت از نام و عنوان خود در زمان بروز یک تخلف استفاده کند، حاشیه‌یی امن به او می‌بخشد که به راحتی دنبال فساد اداری برود و یا احیاناً روی اعمال خلاف قانون خود به دور از چشم رسانه‌ها و مردم سرپوش بگذارد.
اما اینبار ظرف ۲۴ ساعت به طور رسمی مشخص و اعلام شد که مدیر دستگیر شده رضا علیزاده مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و حتی استاندار گیلان با معاونان خود برای بررسی موضوع به این اداره‌ی کل رفت و بسیاری از مقامات دولتی و نظارتی هم در این زمینه اظهارنظر کردند.
ماجرا هم به سرعت برای مردم تشریح شد و از زوایای مختلف مورد بحث و بررسی رسانه‌ها نیز قرار گرفت. حتی نقشه‌ی کسانی که می‌خواستند با پر و بال دادن به خبر این دستگیری از آب گل آلود ماهی بگیرند، نقش بر آب شد.


به گزارش روابط عمومی اداره‌ی کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان پیرو اخبار منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر بازداشت مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در روز گذشته و در جهت تنویر افکار عموم مردم شریف استان گیلان به اطلاع داد که از سال 1384 و همزمان با سفر دولت نهم به استانها، اعتبارات تملک داراییهای سرمایه‌یی از نوع طرحهای غیرانتفاعی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اختصاص یافته تا با هدف توسعه‌ی گردشگری و ساماندهی سفرهای ارزانقیمت در کشور، زیرساختهایی همچون کمپینگ مشتمل بر نمازخانه، سرویس بهداشتی، کانکس، سکوی نصب چادر مسقف و بعضاً بدون سقف در شهرها و حومه‌ی آنها در سراسر کشور بسازد که در همین راستا احداث 16 پروژه نیز در استان گیلان تعریف شد و در دست اقدام قرار گرفت
لازم به توضیح است که برای اجرایی شدن پروژه‌های مورد نظر مسوولان وقت اداره‌ی کل بدواً در توافقاتی با شهرداریهای مختلف استان عرصه‌ی مورد نیاز را تامین نموده و سپس اجرای پروژه‌ها را از طریق مشاوران و پیمانکاران منتخب فاز به فاز به انجام رساندند که در مجموع با تکمیل زیرساخت پنج پروژه، مابقی آنها به دلیل محدودیت اعتباری و تزریق قطره چکانی بودجه با درصد پیشرفت مختلف باعنوان پروژه‌های ناتمام به دولت فعلی به ارث رسید.
نظر به اینکه با تکمیل زیرساختهای برخی از پروژه‌های احداثی، بهره‌برداری از آنها مستلزم تکمیل و تجهیز بود و سازمان مذکور نیز اعتبارات قانونی مربوط به آنها را در اختیار نداشت، لاجرم حسب تاکیدات مراجع نظارتی، تعیین تکلیف آنها در دستور کار قرار گرفت و به دلیل وجود ابهام حقوقی با مالکین عرصه‌ها، امکان واگذاری مستحدثات اعیانی با قیمت تمام شده به آنان و یا بدون رضایت آنان به غیر، ممکن نبود و از دیگر سو نیز چون سازمان مزبور وظیفه‌ی نگهداری و یا تصدیگری زیرساختهای مذکور را نداشت، اداره‌ی کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان به منظور جلوگیری از اتلاف بیت‌المال و هزینه‌های مصروفه که بعضاً به دلیل دستبرد سارقان، در معرض تضییع و تخریب قرار داشت، اقدام به واگذاری مستحدثات اعیانی به مالکین عرصه‌ها(شهرداریها) بر اساس صورتجلسات تنظیمی به صورت موقت نمود تا ضمن بهره‌برداری از پروژه‌های احداثی در مسیر هدف، نسبت به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام اقدام نمایند.
اگر چه اقدامات صورت گرفته موجبات بهره‌برداری از مستحدثات در راستای هدف(طرحهای زیرساخت غیرانتفاعی) را فراهم نموده و حتی باعث گردیده بود تا برخی از پروژه‌های نیمه تمام نیز به وسیله‌ی شهرداریها در معرض تکمیل قرار گیرد، مع‌الوصف در پی ایراد اخیر سازمان بازرسی گیلان به موضوع واگذاری، اداره‌ی کل اقدام به اعاده‌ی وضعیت (بازپس‌گیری) تمامی واگذاریهای مذکور گردید تا متعاقباً با هماهنگی ستاد سازمان متبوع خود نسبت به تعیین تکلیف نهایی آنها اقدام نماید.
با توجه به ارجاع گزارش سازمان بازرسی به مرجع قضایی در روز گذشته حسب هماهنگی قبلی، رضا علیزاده از ساعت 8:30 در محل شعبه حضور یافت و ضمن پاسخگویی و تشریح فرآیند واگذاری کمپینگ، به تشخیص بازپرس محترم مقارن با پایان وقت اداری ساعت14مقرر می‌شود که وثیقه‌یی به مبلغ10 میلیارد ریال تامین نماید. از آنجایی که در وقت مقرر شده امکان تامین وثیقه‌ی مذکور وجود نداشت متاسفانه به تشخیص مرجع مذکور ایشان تا تودیع وثیقه به صورت موقت بازداشت گردید.
پیرو اتفاقات پیش آمده پیرامون این موضوع و با توجه به اینکه برای18 نفر از دیگر کارکنان اداره‌ی کل مذکور هم به دلیل امضای صورتجلسه واگذاری کمپینگ به شهرداریها اتهام مشابهی مطرح بوده و اتفاق روز گذشته نیز اسباب تشویش و نگرانی کارکنان مورد بحث را پدید آورده است، مصطفی سالاری استاندار گیلان صبح روز یکشنبه در آغازین ساعات کاری در محل اداره‌ی کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان حاضر شد و با تقدیر از زحمات و تلاشهای بیدریغ کارکنان، از آنان خواست تا با همت بیشتری نسبت به اجرای وظایف اداری اقدام نمایند و به شایعات توجهی نکنند.
گفتنی اینکه دیروز استاندار گیلان در این نشست اظهار امیدواری نموده بود که با تدبیر و درایت مسوولان عالی استان به زودی شاهد حل و فصل این مسائل باشیم و به دنبال آن با تامین وثیه رضا علیزاده هم آزاد شد.
اطلاع‌رسانی انجام شده در این زمینه در نوع خود در استان گیلان بینظیر بوده و چنین اقداماتی سبب می‌شود تا از گسترش دامنه‌ی شایعات جلوگیری گردد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.