کد خبر : 12903
تاریخ انتشار : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶

گزارشي از جزییات سطح‌بندی ۱۲۰ دانشگاه دولتی کشور؛«دانشگاه گیلان» کجای این سطح‌بندی است؟

گزارشي از جزییات سطح‌بندی ۱۲۰ دانشگاه دولتی کشور؛«دانشگاه گیلان» کجای این سطح‌بندی است؟

   هاتف‌خبر – وزارت علوم چندی پیش نتایج سطح‌بندی ۱۲۰ دانشگاه دولتی کشور را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد که بر اساس سطح‌بندی صورت گرفته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی nولتی علاوه بر مشخص شدن محوریت فعالیتشان، به چهار سطح «بین‌المللی»، «ملی»، «منطقه‌یی» و «محلی» تقسیم‌بندی شده‌اند. اسفند ماه ۱۳۹۴ بود که برای نخستین بار اجرای

   هاتف‌خبر – وزارت علوم چندی پیش نتایج سطح‌بندی ۱۲۰ دانشگاه دولتی کشور را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد که بر اساس سطح‌بندی صورت گرفته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی nولتی علاوه بر مشخص شدن محوریت فعالیتشان، به چهار سطح «بین‌المللی»، «ملی»، «منطقه‌یی» و «محلی» تقسیم‌بندی شده‌اند.
اسفند ماه ۱۳۹۴ بود که برای نخستین بار اجرای برنامه‌ی آمایش آموزش عالی(طرح آمایش) وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی کلید خورد.
سطح‌بندی موسسات و مراکز آموزش عالی یکی از بندهای مهم این برنامه بود که بر اساس آن همه‌ی موسسات غیرانتفاعی سطح‌بندی شدند و در این سطح‌بندی ظرفیت بیش از ۳۵۰ موسسه صفر شد و در ادامه‌ی اجرای این برنامه فاز آزمایشی سطح‌بندی دانشگاه‌های دولتی هم سال گذشته برای حدود ۶۰ مرکز اجرایی شد و فاز نهایی آن در سطح وسیعتر برای ۱۲۰ دانشگاه انجام گردید و نتایج نهایی آن چندی پیش به این مراکز ابلاغ شد.

به منظور انجام سطح‌بندی دانشگاه‌های دولتی نظام سطح‌بندی با عنوان «یونی‌رنک» در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعریف شد که براساس آن دانشگاه‌ها بر مبنای اسناد بالادستی و برنامه‌ی ششم توسعه مورد ارزیابی قرار گرفته و به چهار سطح (بین‌المللی، منطقه‌یی، ملی و محلی) تقسیم شدند.
در سطح‌بندی انجام شده دانشگاه‌ها در سطح بین‌المللی از این جهت که محور فعالیت آنها در مرزهای دانش و توسعه‌ی علمی و فناوری، در سطح ملی از این جهت که برای توسعه‌ی علم و پژوهش و رفع نیازهای ملی، دانشگاه‌های منطقه‌یی از این جهت که رفع نیازهای منطقه‌یی و حل و مشکلات ملی و مراکز دانشگاه‌های محلی از این جهت که در رفع نیازهای محلی و اولویت‌بخشی به نیازهای محلی فعالیت دارند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند و در نهایت دانشگاه‌ها در چهار سطح و در دو دسته‌ی جامع و تخصصی سطح‌بندی شدند.
بر پایه‌یاین سطح‌بندی در سطح ۱ به ترتیب دانشگاه‌های «اصفهان»، «تبریز»، «تربیت مدرس»،‌ «تهران»، «شهید بهشتی» و «شیراز» و «فردوسی مشهد» در دسته ‌ی دانشگاههای جامع و دانشگاه‌های «صنعتی اصفهان»، «امیر کبیر»،‌ «خواجه نصیرالدین طوسی»، «شریف علامه طباطبایی» و «علم صنعت ایران» در دسته‌ی دانشگاه‌های تخصصی در سطح بین‌المللی قرار گرفتند.

در سطح 2 دانشگاه‌های «ارومیه»، «الزهرا»، «بوعلی سینا»، «بیرجند»، «خوارزمی»،‌ «رازی کرمانشاه»، «زنجان» و «سیستان و بلوچستان»، «شهید چمران»، «اهواز»، «کاشان»، «گیلان»، «مازنداران»، «یزد» و دانشگاه‌های «سهند تبریز»، «صنعتی بابل»، «شاهرود»، «صنعتی شیراز»، «علوم پایه زنجان»، «علوم کشاورزی و «منابع طبیعی گرگان» و «هنر» در دسته دانشگاه‌های تخصصی در سطح ملی قرار گرفتند. همچنین در سطح منطقه‌یی دانشگاه‌های «اراک»،‌ «ایلام»، «بجنورد»، «بین‌المللی امام خمینی»، «حکیم سبزواری»، «خلیج فارس»،‌ «دامغان»، «زابل»، «شهر کرد»، «شهید مدنی»، «قم»، «کردستان»، «گلستان»، «لرستان»، «ولی عصر(عج) رفسنجان»، «هرمزگان» و «یاسوج» در دسته‌ی جامع و دانشگاه‌های «تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته»، «دریانوردی و علوم دریایی چابهاز»، «کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان»، «علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری»، «علوم و فنون دریایی خرمشهر»، «هنرستان تبریز» و «هنر اصفهان» در دسته‌ی دانشگاه‌های تخصصی سطح ملی معرفی شدند.

در این سطح‌بندی در سطح محلی نیز که «دانشگاه‌های آیت‌الله بروجردی»، «تربت حیدریه»، «جهرم»، «حضرت معصومه (س)»، «مراغه» و «ملایر» در دسته‌ی دانشگاه‌های جامع و دانشگاه «صنعتی اراک»، «صنعتی ارومیه»، «صنعتی بیرجند»، «صنعتی جندی‌شاپور دزفول»، «صنعتی خاتم‌انبیا بهبهان»، «صنعتی قم»، «صنعتی کرمانشاه»، «فنی و مهندسی گلپایگان»، «مهندسی فناوریهای قوچان» و «هنر شیراز» در دسته‌ی دانشگاه‌های تخصصی در سطح محلی قرار گرفتند.
بر اساس ابلاغیه‌ی وزارت علوم دیگر موسسات و مراکز آموزش عالی که اسامی آنها در نظام رتبه‌بندی اعلام شده لحاظ نشده است در سطح چهار ارزیابی می‌‌شوند. همچنین در آینده‌یی نزدیک شناسنامه هر یک از موسسات سطح‌بندی شده برای اطلاع از وضعیت موجود و دستیابی به مسیرها به سطح بالا مستقیما به موسسه‌ی مربوطه اعلام خواهد و در نهایت موسساتی که به هر دلیل در دیگر مراکز دانشگاهی ادغام شوند، مشمول سطح‌بندی همان دانشگاه قرار می‌گیرند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.