کد خبر : 12873
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹

نیمی از جمعیت کشور زیر پوشش بیمه ی تامین اجتماعی هستند

نیمی از جمعیت کشور زیر پوشش بیمه ی تامین اجتماعی هستند

هاتف خبر- مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در جمع خبرنگاران گفت: بیش از نیمی از جمعیت کشور، ۷۶ درصد کل بیمه شدگان و ۴۴ درصد سالمندان کشور زیر پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند.

هاتف خبر– مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در جمع خبرنگاران گفت: بیش از نیمی از جمعیت کشور، ۷۶ درصد کل بیمه شدگان و ۴۴ درصد سالمندان کشور زیر پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند.
به گزارش “هاتف خبر” از اداره ی کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، دکتر سیدتقی نوربخش افزود: این سازمان در بخش درمان چهار میلیون خدمت بستری و ۴۰۰ میلیون نیز خدمت سرپایی را خریداری و تولید می کند.
وی با اشاره به اینکه ماهانه به ۲۰۴ هزار تن بیمه ی بیکاری پرداخت می شود، گفت: همچنین در سال ۹۶ ماهانه ششهزار میلیارد تومان پرداختی ما بوده که چهار هزار میلیارد تومان آن برای مستمری، ۲۶۰ میلیارد تومان بیمه ی بیکاری، یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بخش درمان و ۳۰۰ میلیارد تومان نیز دیگر تعهدها پرداخت می کند.
دکتر نوربخش با اشاره به اینکه سازمان تأمین اجتماعی متکی به بودجه ی عمومی نیست، گفت: یکی از راهبردهای اصلی ما این است که ریسکهای موجود به مردم منتقل نشود.
وی با تاکید بر اینکه سازمان تامین اجتماعی بین النسلی است و ورشکستگی در این صندوق معنی ندارد، اظهار نمود: حجم تعهدات دولت باید به میزانی باشد که امکان پرداخت آن فراهم شود.
مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی به نشست غیرعلنی مجلس نیز اشاره کرد و گفت: در این نشست فرصتی فراهم شد تا جلسه‌یی در زمینه ی صندو‌قهای بازنشستگی، راهکارها و پیشنهادهای رفع مشکلات سازمان تأمین اجتماعی مطرح شود.
دکتر نوربخش گفت: علاوه بر این جلسه، نشستهایی با کمیته‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در راستای بررسی ایده‌های مقام معظم رهبری در باره ی تأمین اجتماعی برگزار شده است.
وی ادامه داد: دولت، مجلس و مجمع چتشخیص مصلحت نظام، هر سه در جهت مساعدت و رفع مشکلات صندوقهای بیمه‌یی حرکت می‌کنند.
دکتر نوربخش با اشاره به اینکه در بین کشورهای غرب آسیا، ایران پیشرفته‌ترین نظام تأمین اجتماعی را دارد، گفت: بیمه ی تأمین اجتماعی در ایران سابقه ی ۸۶ ساله دارد که پس از انقلاب نیز توسعه یی قابل قبول یافته است.
مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی سپس تصریح کرد: با توجه به اینکه تأمین اجتماعی سازمانی درآمد ـ هزینه‌یی است به همین دلیل ما تابع نوسانات اقتصادی و فضای کسب و کار و نیز وضعیت نقدینگی هستیم؛ بنابر این با ریسکهایی مواجهیم اما تلاش کرده‌ایم این ریسکها به مردم منتقل نشود.


دکتر نوربخش با اشاره به اینکه از سال ۸۴ شکاف نقدینگی در تأمین اجتماعی ایجاد شده است، افزود: اول اینکه این موضوع سِیر طبیعی هر سازمان بیمه‌یی است؛ بیمه‌ها در ۳۰ سال اول حق بیمه‌ دریافت می‌کنند و پس از ۳۰ سال پرداخت مستمری آغاز می شود بنا بر این پیری در هر صندوق بیمه‌یی طبیعی است، اما متأسفانه در سازمان تأمین اجتماعی با پیری زودرس و غیرطبیعی روبه رو شدیم.
به گفته ی وی ایجاد تعهدات غیرمنطقی و بدون منبع، از جمله دلایل پیری زودرس است؛ به طوری که در کمتر از یک دهه؛ ۱۸ تعهد بدون منبع برای سازمان ایجاد شد. به عنوان نمونه در سال ۸۸ مدیرعامل وقت سازمان هدفمندی یارانه‌ها، نامه‌یی به سازمان تأمین اجتماعی ارسال کرد که از بیش از سه میلیون نفر حق بیمه ی کارفرمایی دریافت نشود و دولت اعتبار آن را از محل هدفمندی یارانه‌ها تأمین کند، اما متأسفانه تاکنون این موضوع محقق نشده و بیش از سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بابت همین موضوع طلبکاریم.
مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه ۲۶ درصد بیمه‌شدگان سازمان، بازنشسته پیش از موعد و سخت و زیان‌آور هستند، گفت: این موضوع قابل توجه و تأمل است و نتیجه اش، این است که بدهی دولت در سال ۸۴ از چهار هزار میلیارد تومان به ۶۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ رسیده است.
دکتر نوربخش تصریح کرد: در این مدت توانستیم تعهدات جدید ایجاد نکنیم و همچنین با توسعه کارگاه‌های کشفی و بازرسی، مدیریت مصارف، مدیریت پرداخت مستمریها با حذف همپوشانی، مدیریت بیمه ی بیکاری و … اقدامات مثبتی انجام دادیم.
وی با اشاره به اینکه دو راهکار برای ادامه راه وجود دارد، تصریح کرد: یا اینکه باید بودجه‌بگیر دولت شویم و یا به سمت مدیریت و تجهیز منابع و مصارف پیش رویم.
دکتر نوربخش درباره ی اولویتهای سازمان تامین اجتماعی در آینده برای کاهش چالشها گفت: در کنار اولویت بازگشت مطالبات از سوی دولت، افزایش پوشش بیمه یی اولویت را مدنظر داریم. به عنوان مثال مشاغل غیر رسمی وجود دارد که باید با مکانیسمهایی زیر پوشش بروند. پیشنهاد داده ایم پوشش بیمه ی همگانی کامل شود. درباره ی مستمری بگیران نیز  باید تغییراتی ایجاد شود که قوانین بیمه یی حفظ شوند. این موارد هم در نگاه مجلس و هم در نگاه دولت هست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.