کد خبر : 12733
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۲

نیاز امروز جامعه‌ی ما پژوهشهای کاربردی است

نیاز امروز جامعه‌ی ما پژوهشهای کاربردی است

هاتف‌خبر – هیجدهمین نشست شورای سیاستگذاری ستاد «هفته‌ی پژوهش و فناوری استان گیلان» با حضور استاندار گیلان، رئیس دانشگاه گیلان و مدیران کل استان در استانداری برگزار شد.

   هاتف‌خبر – هیجدهمین نشست شورای سیاستگذاری ستاد «هفته‌ی پژوهش و فناوری استان گیلان» با حضور استاندار گیلان، رئیس دانشگاه گیلان و مدیران کل استان در استانداری برگزار شد.
دکتر مصطفی سالاری رئیس ستاد هیجدهمین «ستاد هفته‌ی پژوهش و فناوری استان گیلان» در این نشست با تسلیت گفتن به بازماندگان زلزله‌ی اخیر و همدردی با خانواده‌های جان باختگان به اهمیت پژوهش اشاره کرد و گفت: سیاستهای پژوهشی ما در استان گیلان باید متناسب با ظرفیتها، توانمندیها و مزیتهایمان باشد و همچنین تمام برنامه‌ریزیهای ما باید بر این مبنا استوار گردد.
استاندار گیلان ادامه داد: ما باید اولویتهای استان گیلان را مشخص کنیم و با تاکید بر این اولویتها، برنامه‌ریزی بنماییم و همچنین محور به گونه‌یی باشد که تفاوتهای این استان با استانهای دیگر را مدنظر قرار دهیم.


رئیس ستاد هیجدهمین «هفته‌ی پژوهش و فناوری استان گیلان» در ادامه با بیان اینکه استان گیلان به عنوان دومین استانی که بیشترین مراکز تحقیقاتی را در کشور دارد؛ تاکید کرد: راه موفقیت از مجرای پیوند دانشگاه‌ها با مراکز تحقیقاتی می‌گذرد.
استاندار گیلان خاطر نشان کرد: ماحصل کار ما باید در بهبود شرایط زندگی مردم، رفاه، فرهنگ، اقتصاد و … دیده شود و محقق شدن این موضوع هم منوط به پیوند دانشگاه‌ها با مراکز تحقیقاتی و زندگی مرم است.
دکتر سالاری همچنین به مقوله‌ی کارآفرینی و دانشگاه‌هایی که مراحل آموزش و پژوهش را طی کرده‌اند و وارد دانشگاه‌های نسل سوم شدند؛ اشار کرد و یادآور شد: انتظار ما از دانشگاه‌ها صرفاً تولید مقاله و مدرک نیست بلکه عملکرد باید به گونه‌یی باشد که دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها بتوانند از طرق مختلف از جمله شرکتهای دانش‌بنیان، خودشان عامل اشتغالزایی باشند.
وی در پایان صحبتهای خود هم به استفاده دستگاه‌های استان از ظرفیتهای علمی و پژوهشی متخصصان دانشگاهی و پژوهشگران اشاره کرد و گفت: پژوهشهای ما باید به کارآفرینی منجر شود.
دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان و دبیرکل هیجدهمین نشست شورای سیاستگذاری «ستاد هفته‌ی پژوهش و فناوری استان گیلان» هم در آغاز این نشست با ابراز همدردی با خانواده‌های زلزله‌زدگان استان کرمانشاه به ارائه‌ی گزارشی از فعالیت ستاد یاد شده در راستای برگزاری هر چه بهتر برنامه‌های «هفته‌ی پژوهش و فناوری» در استان پرداخت.
دکتر احمد رضی گفت: پژوهش نقشی مهم در توسعه و پیشرفت هر کشور دارد و تنها مدل پذیرفته شده برای توسعه هم مدلی بر مبنای دانایی‌محوری است که اساس آن بر پایه‌ی پژوهش و فناوری بنیان گذاشته شده است.
دبیرکل هیجدهمین نشست شورای سیاستگذاری «ستاد هفته‌ی پژوهش و فناوری استان گیلان» در ادامه با اشاره به اینکه کار آموزش، توزیع دانش و کار پژوهش، تولید دانش و مسبب بهره‌وری است؛ یادآور شد: ترکیب آموزش و پژوهش می‌تواند برای جامعه اثربخش باشد.
رئیس دانشگاه گیلان ادامه داد: نیاز امروز جامعه‌ی ما انجام پژوهشهای کاربردی و مساله‌محور است و پژوهشهای ما باید معطوف به حل مسائل استان گیلان باشد.
وی در ادامه به مزیتهای استان گیلان نیز اشاره کرد و خاطر نشان نمود: استان گیلان با دارا بودن حدود ۲۰ مرکز تحقیقاتی صرفاً دولتی، دو هزار و۱۵۰ عضو هیأت علمی و حدود ۱۲۳ هزار دانشجو یکی از استانهای توانمند از نظر علمی در کشور است.
دکتر احمد رضی به طراحی سامانه‌ی جامع دستاوردهای پژوهشی استان هم اشاره کرد و گفت: درصدد هستیم تا با طراحی این سامانه همه‌ی دستاوردهای پژوهشی استان در آن درج شود و هم دستگاه‌های استان نیازهای پژوهشی خود را در آن ثبت کنند.
دبیرکل هیجدهمین نشست شورای سیاستگذاری «ستاد هفته‌ی پژوهش و فناوری استان گیلان» در انتها هم به برنامه‌های تجلیل از پژوهشگران و فناوران (۴ تا ۱۰ آذر ماه)، جشنواره‌ی شناسایی و توانمندسازی ایده‌های برگزیده(در دهه‌ی فجر)، نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار( ۶ تا ۸ آذر ماه) و جشنواره‌ی دانش‌آموزی(۲۵ تا ۳۰ آذر ماه) اشاره کرد و تاکید نمود: با همت کمیته‌های مختلف امیدوار هستیم بتوانیم برنامه‌های «هفته‌ی پژوهش» را در خور نام و شأن استان گیلان برگزار نماییم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.