کد خبر : 12459
تاریخ انتشار : شنبه ۶ آبان ۱۳۹۶ - ۶:۴۰

شهرداری رشت ۷۳۰ میلیارد بدهی دارد/ کل درآمد سال پیش شهرداری رشت ۳۹۲ میلیارد تومان است / در کنار پیاده‌راه به خیابانهای جایگزین هم نیاز داریم

شهرداری رشت ۷۳۰ میلیارد بدهی دارد/ کل درآمد سال پیش شهرداری رشت ۳۹۲ میلیارد تومان است / در کنار پیاده‌راه به خیابانهای جایگزین هم نیاز داریم

هاتف‌ خبر- نخستین نشست مطبوعاتی دکتر مسعود نصرتی شهردار رشت عصر روز سه‌شنبه‌ی گذشته در تالار گفت‌وگوی شهرداری رشت با حضور دست‌اندرکاران رسانه‌های گروهی استان گیلان برگزار شد.

   هاتف‌خبر– نخستین نشست مطبوعاتی دکتر مسعود نصرتی شهردار رشت عصر روز سه‌شنبه‌ی گذشته در تالار گفت‌وگوی شهرداری رشت با حضور دست‌اندرکاران رسانه‌های گروهی استان گیلان برگزار شد.
در آغاز این نشست فاطمه قدیمی حرفه مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت با خیر مقدم‌گویی به دست‌اندرکاران رسانه‌های گروهی، نسبت تاکید کرد: برای برداشتن گامهایی موثر در زمینه‌ی توسعه‌ی شهری به همراهی دست‌اندرکاران رسانه‌های نیازمندیم.
سپس دکتر مسعود نصرتی شهردار رشت نیز در سخنانی نقس رسانه‌های گروهی را پل ارتباطی بین مردم و مسوولان عنوان کرد و گفت: ما از رسانه‌های گروهی خیلی انتظار داریم تا این ارتباط را هر چه بیشتر بین شهردارای وئ شهروندان برقرار سازید.


وی افزود: برای شروع کار من تقاضا دارام پیمانکاران عزیز که از شهرداری طلبکار هستند تحمل کنند و فرصت بدهند تا ما با مکانیزیم جدید مطالبات خود را وصول کنیم و بتوانیم از پس مطالبات آنها برآییم.
دکتر نصرتی به مساله‌ی زباله‌های رشت نیز اشاره کرد و گفت: برای رفع این مشکل ما دنبال ساخت زباله‌سوز هستیم و قراردادش امضا شده که امیدواریم وزارت کشور ۴۰ میلیارد تومان تخصیص دهد تا با احداث این زباله‌سوز ۶۰۰ تنی ما بتوانیم مساله‌ی زباله‌های شهر رشت را در چند سال‌آینده حل کنیم.
وی با اشاره به اینکه مطمئنا مطالب پرشماری از گذشته وجود دارد که نیاز به توجه مرتفع شدن آنها احساس می‌شود، گفت:
اصحاب رسانه در این نشست پرسشهایی در زمینه‌ی حقوق شهروندی، مشکلات مالی کارمندان شهرداری و معوقات حقوق بیمه و مزایا، توسعه‌نیافتگی متوازن شهر و آسیبهای موجود در محلات کم‌برخوردار، موضوع بازنگری در پیاده‌راه، احیای رودخانه‌ها، میزان بدهیهای شهرداری رشت به پیمانکاران، منابع مالی شهرداری، رانش زباله در سراوان، حمل و نقل عمومی، ساختار ادارای، بهره‌مندی از ظرفیتهای شهر خلاق خوراک‌شناسی یونسکو، مجمع شهرهای راه ابریشم و شهرهای اسلامی، مطالبات اصحاب رسانه، دیوار جداکننده‌ی ایجاد شده در واحد مالی، تصمیمات مستقل در عزل و نصبها، حمایتهای مالی از دو تیم فوتبال رشت، مدیریت نیروی انسانی، استفاده از متخصصین بومی، تالاب عینک و مسائل محیط زیستی، جذب سرمایه‌گذار، کمبود فضای سبز، خط ویژه‌ی اتوبوس، کیفیت آسفالتها و نبودالمانهای ماندگار و جذاب و…مطرح کرده‌اند که هر یک در جای خود محل بحث و بررسی است.


در ادامه شهردار رشت با قدردانی از حضور فعال دست‌اندرکاران رسانه‌های، اظهار نمود: مباحث مطرح شده‌ی شما قابل رویت است و می‌توان با یکروز دور زدن در شهر رشت تا اندازه‌یی به این مسائل پی برد اما مرتفع کردن این مشکلات انبوه شده نیاز به زمان و عزم و همت همگی شهروندان دارد.
مسعود نصرتی افزود: امروز تلاش می‌کنم ذهنها را به سمت اشتراکات موجود هدایت کنم تا در آینده بتوانیم کارها راخوب به پیش ببریم. طبیعتاً کسی انتظار ندارد من در حضور ۲۰ روزه‌ فعالیت خود در شهرداری رشت پاسخگوی تمام این مسائل باشم اما بیان این مسائل، بیان واقعیهایی است که باید در آینده روی آنها کار شود، تحقیق گردد . مرتفع شود.
وی تصریح کرد: اگر بخواهیم به موفقیتها و آسیبهای گذشته بپردازیم وقت برای آینده کم می‌آوریم. بنا بر این از آلان باید با هم به آینده فکر کنیم و با هم کارها را یکی یکی به پیش ببریم. در هیچ جای دنیا شهردار به تنهایی نمی‌تواند کارها را پیش ببرد.
وی ادامه داد: شهرداری رشت آلان ۷۳۰ میلیارد تومان بدهی دارد و سال گذشته بودجه‌ی محقق شده‌ی نقد و غیرنقد آن ۳۹۲ میلیارد تومان بوده است که این مبلغ برای شهری مانند رشت قطعاً کافی نیست.
شهردار رشت ادامه داد: امروز صاحب شهری هستیم که تالاب عینک و دو رودخانه‌اش به معضل محیط زیست محیطی در شهر تبدیل شده استکه بایستی فکری اساسی برای آن بشود.
وی ادامه داد: اگر حساب شهرداری به خاطر ۳۰ میلیارد تومان بدهی به وسیله‌ی تامین اجتماعی مسدود می‌شود، چرا باید دقایقی پس از آن در کانالهای خبری این مساله منعکس گردد؟


وی با بیان اینکه رسانه‌ها در شهر رشت و استان گیلان متنوع هستند و با شرایط خاص خود ظاهر می‌شوند، تصریح کرد: برای اشتراکات کار کنیم. رشت دارای ظرفیتهای یک شهر کاملاً جذاب برای تولید ثروت و بهبود اقتصادی و نیز جذب سرمایه‌گذار است، باید تمرکزمان را روی داشته‌ها بگذاریم.
دکتر مسعود نصرتی با بیان اینکه کار فعلی رشت جذب گردشگر برای تولید اشتغال و سرمایه و پویایی است، اضافه کرد: با حمایت همدیگر نتایجی در شهر به وجود خواهد آمد که این شهر مقصد گردشگری شود.
وی با اشاره به مشکلات پیاده‌راه، بیان کرد: عده‌یی انتظار دارند نقاط ضعف پیاده‌راه شناسایی و بازنگری شود. در زمینه‌ی پیاده‌راه زیرساختها باید تکمیل شود تا پروژه را بتوان قضاوت کرد. زمانی که تقدم و تاخر رعایت نشده است بازنگری در کدام حوزه باید صورت بگیرد؟ ما نیاز داریم در کنار پیاده‌راه خیابانهای جایگزین داشته باشیم. نباید خیابانهای همجوار زیر بار ترافیکی مضاعف قرار بگیرند و ترافیک ۱۰ دقیقه‌یی به ۵۰ دقیقه تبدیل شود و همراستا با آن باید حمل و نقل عمومی و ریلی هم دیده می‌شد تا در مرکز شهر پیاده‌راه داشته باشیم.
دکتر نصرتی با اشاره به مشکلات خط ویژه‌ی اتوبوس هم گفت: در طرح جامع حمل و نقل و ترافیک بی آر تی سال ۱۴۰۵ در نظر گرفته شده است. وقتی ۱۰ سال جلوتر پروژه‌یی آغاز می‌شود و ناوگان حمل و نقل عمومی به شرایط راه‌اندازی بی آر تی نرسیده است امروز جوابگو نخواهد بود و این پروژه هم نیاز به بازنگری دارد.
شهردار رشت افزود: در همه جای دنیا پروژه‌ها بازنگری می‌شوند و ارتقا می‌یابند. قرار است شهر به شهروندانش خدمات ارائه بدهد.
وی خاطر نشان کرد: پنجهزار پرونده در مراحل مختلف کمیسیون ماده‌ی ۱۰۰ وجود دارد که باید مطالبات شهرداری دریافت شود تا برای ۷۰۰ هزار شهروند این شهر هزینه شود. کسانی که در شهر کاسبی می‌کنند و حقوق شهروندی را پرداخت نکرده‌اند باید بدانند قرار نیست حقوق تمام شهر نزد پنجهزار نفر باقی بماند.
دکتر مسعود نصرتی با اعلام اینکه امروز قرارداد یک هتل ۵ ستاره نیز امضا شده ااظهار امیدواری کرد: قطعاً سرمایه‌گذار در رشت تحقق می‌یابد و شهر باید بر بستر سرمایه‌گذاران پیش برود. باید زیرساختها را فراهم کنیم تا گردشگران وارد این شهر شود.
شهردار رشت ادامه داد: تشکیلات شهرداری باید پاسخگوی حداقلها باشد. کارخانه‌ی آسفالت باید در چند ماه آینده فروش آسفالت به شهرهای همجوار را هم در برنامه داشته باشد.
مسعود نصرتی با اشاره به روند ثبت تالاب عینک در کنوانسیون رامسر در دهم مهر ماه اظهار نمود: اینها وظایف شهرداری نیست. قرار است برنامه‌ریزی کنیم و به بزرگترین تالاب درونشهری و رودخانه‌های شهری احترام گذاشته شود. شهرداری مدعی و متولی این موضوع نیست اما در جایگاه مدیریت شهری با اقتدار این موضوعات را شروع می‌کند و انتظار اتحاد اجتماعی دارد.
شهردار رشت به نامه‌ی وزارت کشور در زمینه‌ی بازسازی ۱۰۰ دستگاه اتوبوس شهری اشاره کرد و گفت: برای هر دستگاه اتوبوس ۱۰۰ میلیون تومان نیاز است که به همین دلیل به پیگیری نمایندگان مجلس در این زمینه خوشبین هستیم تا بازسازی اتوبوسها نیز به سرعت صورت بگیرد.
وی در ادامه به مسائل «مسکن مهر» پرداخت و به جلسات برگزار شده در زمینه برایرفع مشکلات آن اشاره کرد و گفت: آسفالت، زباله، فضای سبز و رفت و روب برنامه نیست بلکه وظیفه است. باید کارهای اساسی را پیگیری کنیم و زمانی این کار میسر است که از این حداقلها عبور کرده باشیم و به پرسنل و پیمانکاران بدهکار نباشیم. برنامه‌ریزیهایی در این حوزه انجام شده است.

وی ادامه داد : برای شروع کار جدید و پرداخت بدهی ها نیاز به وصول مطالبات است و ارزشمند خواهد بود به احترام ارتقای شهر رشت و رساندن رشت به مقصد گردشگری نیاز به ابزار قانونی برای وصول مطالباتمان نداشته باشیم و همراهی بیشتری ببینیم.
شهردار رشت همچنین به ۱۷ پروژه‌ی سرمایه‌گذاری رشت اشاره کرد و گفت: امروز قرارداد هتل ۵ ستاره در «بوستان ملت» امضا شده است. این شهر صاحب ۳۶ میلیون گردشگر سالانه است و جذابیت و آینده‌ی خوبی در این شهر وجود دارد.
وی در پایان در باره‌ی تداوم نشستهای هم‌اندیشی با دست‌اندرکاران رسانه‌های گروهی گفت: این جلسه به صورت فصلی برگزار خواهد شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.