کد خبر : 12128
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۷:۵۵

صنایع غذایی گیلان افتخار ایران است

صنایع غذایی گیلان افتخار ایران است

هاتف‌خبر – دکتر غلامرضا اصغری رئیس سازمان غذا و داروی کشور هفته‌ی گذشته در نشست «روز جهانی غذا» در دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به توانمندیهای این استان در تولید محصولات غذایی باکیفیت، از صنایع غذایی گیلان به عنوان افتخار کشور یاد کرد.

   هاتف‌خبر – دکتر غلامرضا اصغری رئیس سازمان غذا و داروی کشور هفته‌ی گذشته در نشست «روز جهانی غذا» در دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به توانمندیهای این استان در تولید محصولات غذایی باکیفیت، از صنایع غذایی گیلان به عنوان افتخار کشور یاد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب‌دا)، دکتر غلامرضا اصغری در نشست «روز جهانی غذا» در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سخنانی با بیان اینکه خوشبختانه تولید محصولات غذایی وضعیت خوبی در کشور دارد، اظهار نمود: در این زمینه تولیدکنندگان مواد غذایی کمک بسیاری برای توسعه‌ی اقتصادی کشور کردند و از آنها می‌توان به عنوان مدیرانی نام برد که خلق ثروت می‌کنند.
وی سازمان غذا و دارو را به عنوان متولی غذا و دارو، فراهم‌کننده‌ی تسهیلات و ملزومات پزشکی، آرایشی و بهداشتی در کشور معرفی کرد و یادآور شد: غذا نسبت به همه‌ی موارد ذکر شده اولویت دارد چون اعتقاد ما این است که پیشگیری مقدم بر درمان خواهد بود.
دکتر اصغری ارتقای کیفیت مواد غذایی را مهم دانست و اظهار کرد: سعی ما این است که با تقویت این مهم، پیشرفتی در زمینه‌ی صنایع غذایی کشور ایجاد شود و توانمندسازی و مستقل کردن استانها در این زمینه از سیاستهای جدید سازمان غذا و داروی کشور محسوب می‌شود و به همین دلیل تمام اختیارات این سازمان به استانها تفویض خواهد شد.
رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه‌ی سخنانش با اشاره به توانمندیهای گیلان در تولید محصولات غذایی باکیفیت، گفت: در حال حاضر، عزم ملی برای حمایت از صنایع غذایی در ایران وجود دارد و در این زمینه گیلان از افتخارات کشور محسوب می‌شود.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه سخنانش پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و یادآور شد: تغذیه‌ی مناسب و درست و تحرک کافی در پیشگیری از بیماریها نقشی مهم دارد و توجه مردم به این مهم ضروری است.
وی با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در تنویر افکار عمومی نیز گفت: رسانه‌ها برای ارتقای سطح آگاهی مردم درباره‌ی سبک زندگی سالم و استفاده از غذاهای سالم نقشی تاثیرگذار و اساسی دارند.
وی همچنین در نشست با دست‌اندرکاران رسانه‌های گروهی در این روز گفت: تلفیق محصولات تراریخته با غیرتراریخته بسیار خطرناک است.
رئیس سازمان غذا و داروی کشور با اشاره به نگرانیهای موجود درباره‌ی مصرف محصولات کشاورزی تراریخته در کشور، تأکید کرد: با نظارت جهاد کشاورزی، تاکنون هیچ بذر تراریخته در کشور کشت نشده است.
به گزارش «وب‌دا» دکترغلامرضا اصغری در نشست خبری که به مناسبت «روز جهانی غذا» در دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد، اظهار کرد: سبک زندگی ناسالم، تغذیه‌ی نامناسب، بدخوری، پرخوری و بی‌تحرکی در جامعه، سبب شده است تا شاهد افزایش روزافزون ابتلا به بیماریهای غیرواگیردار باشیم.
وی با تأکید بر ضرورت استفاده از مواد غذایی باکیفیت و همچنین تغذیه‌ی مناسب تاکید کرد: «روز جهانی غذا» تلاشی برای فرهنگسازی در زمینه‌ی تهیه‌ی مواد غذایی باکیفیت، مصرف مواد مغذی و کم کالری و درست خوردن است تا تعادلی بین جمعیت دارای سوء تغذیه و جمعیت دارای چاقی برقرار شود.
رئیس سازمان غذا و دارو درباره‌ی نگرانیهای موجود جامعه نسبت به مصرف محصولات کشاورزی تراریخته تصریح کرد: محصولات تراریخته در کنار مزایای زیاد خود از جمله پرمحصول و مقاوم بودن در برابر آفت، نگرانیهای به حق در زمینه‌ی مصرف آنها دارند که نمی توان از آن چشمپوشی کرد.
دکتر اصغری با بیان اینکه پروتکلهای جهانی در راستای تأیید سلامت محصولات تراریخته در سراسر جهان وجود دارد، گفت: بر اساس این پروتکلها آزمایشهایی انجام می‌شود که سالم بودن محصولات را تأیید کرده و در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهد.
وی با تأکید بر اینکه مصرف‌کننده باید از تراریخته بودن هر محصول اطلاع پیدا کند، اظهار کرد: در تمام جهان و همچنین در کشور ما، محصولات تراریخته دارای نشانی مشخص است.
رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: هم‌اکنون تنها محصولات تراریخته‌ی مورد استفاده در کشور، سویا و ذرت هستند.
دکتر اصغری همچنین با بیان اینکه تاکنون اجازه‌ی کشت بذر تراریخته به دلیل برهم زدن الگوی ژنی محصولات کشوری موجود در کشور داده نشده است، تصریح کرد: با نظارت سازمان جهاد کشاورزی، تاکنون هیچ بذر تراریخته‌یی در کشور کشت نشده است.
گفتنی اینکه 16 اکتبر برابر با 24 مهر ماه به عنوان «روز جهانی غذا» نامگذاری شده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.