کد خبر : 11082
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۲

همه آنچه در نخستین نشست علنی شورای پنجم رشت رخ داد

همه آنچه در نخستین نشست علنی شورای پنجم رشت رخ داد

          عکس از سایت دیار میرزا درخواست ریاست شورای پنجم رشت از مردم و مسوولان؛ حق انتخاب شهردار به وسیله‌ی شورا را به رسمیت بشناسید هاتف – رئیس شورای شهر رشت از مردم و مسوولان خواست تا حق انتخاب شهردار آینده‌ی رشت را به وسیله‌ی شورای شهر به رسمیت بشناسند و

 

 

 

 

 

عکس از سایت دیار میرزا

درخواست ریاست شورای پنجم رشت از مردم و مسوولان؛
حق انتخاب شهردار به وسیله‌ی شورا را به رسمیت بشناسید
هاتف – رئیس شورای شهر رشت از مردم و مسوولان خواست تا حق انتخاب شهردار آینده‌ی رشت را به وسیله‌ی شورای شهر به رسمیت بشناسند و با مدارا به این قضیه بنگرند، تا شورای شهر بتواند در جو آرامش به این موضوع پرداخته و در جهت توسعه و پیشرفت رشت گام بردارد.
نخستین نشست علنی شورای شهر رشت که سومین نشست رسمی این شورا بود، عصر روز دوشنبه ششم شهریور ماه ۹۶(امروز) در عمارت تاریخی این شورا با سخنان سیدامیرحسین علوی ریاست شورای شهر رشت برگزار شد.
رئیس شورای شهر رشت از حضور افراد با تجربه در شورا اظهار امیدواری کرد و گفت: همچنین باید از نیرو و توان جوانان متخصص بهره ببریم و با همکاری هم خودمان را آماده کنیم تا کارهای بزرگ در شهر رقم بخورد.
وی از تلاش همگان برای توسعه‌ی شهر رشت قدردانی کرد و گفت: از پیمانکاران که معوقاتی دارند و از پرسنل زحمتکش که نتوانستیم به خوبی به آنها بپردازیم به دلیل صبر و حوصله‌یی که کردند سپاسگزاریم و امیدواریم فرصتی داده شود تا در آینده با برنامه‌ریزی مشکلات را پشت سر بگذاریم.
وی تاکید کرد: در انتخاب شهردار رشت از مشورت ارزشمند همه‌ی بزرگان و دلسوزان شهر استفاده می‌کنیم اما به شورای شهر رشت حق بدهید که حق انتخاب شهردار را برای خود محفوظ بدارد و امیدوارم در این زمینه از اعمال موضوعاتی که به هیچوجه برازنده‌ی شهر نیست، پرهیز شود.

رضا رسولی:
به فرآیند انتخاب شهردار باید سرعت بدهیم
رضا رسولی نخستین نطق پیش از دستور نشست علنی شورای شهر رشت را به نام خود رقم زد.
او در سخنانی با قدردانی از اعتماد مردم به این مجموعه، همراهی دست‌اندرکاران رسانه‌های گروهی را با اعضای شورا خواستار شد و گفت: امیدوارم نظام‌نامه‌ی نطقهای پیش از دستور شورا تهیه و تدوین شود تا نطقهای پیش از دستور اعضا در جهتی خاص و با محورهای مشخص برای توسعه‌ی شهر ابراز گردد.
وی گفت: مردم در گام اول شاید دارند جواب اعتماد خود به شورا را می‌گیرند و آن اینکه همکارانم سخت در تلاشند تا در جلسات فشرده فرآیند انتخاب شهردار را تسریع ببخشند و برگزاری دو جلسه در هفته در روزهای دوشنبه و چهارشنبه نشان از این عزم جدی دارد.
رضا رسولی با اشاره به اینکه سه ماه پایانی فعالیت شورای چهارم، شهر بدون شهردار بود تاکید کرد: به همین دلیل لازم است تا فرآیند انتخاب شهردار جدید سرعت داده شود.
این عضو شورا گفت: در طول چهار روز ۳۲ کاندیدای تصدی شهرداری رشت مصاحبه شدند و با رزومه، ویژگیها و برنامه‌های آنها آشنا شدیم که دستور کار انجام غربالگری در جلسات آینده و رسیدن به نقطه‌ی نهایی بوده تا نمایندگان مردم در شورا این کار سخت و دشوار را به انجام برسانند.

رمضانپور:
لیست امید ثابت کرد که همپا و همیار همه‌ی اعضای شورا است
احمد رمضانپور نرگسی دومین ناطق پیش از دستور این نشست بود که بر وفاق و همدلی اعضای شورای پنجم تاکید نمود و گفت: این شورا می‌خواهد به دور از کار سیاسی در جهت توسعه و پیشرفت شهر حرکت کند و ما این قضیه را ثابت کردیم و همراهی و همگامی لیست امید با اکثریت شورا این مهم را نشان می‌دهد.
وی گفت: در یک فرآیند دمکراتیک انتخاب هیات رئیسه به دور از هر شائبه در فضایی که رقابتی نبود بلکه رفاقت حاکم بود در فرمانداری رشت ، انجام شد و من امیدوارم هیات رئیسه‌ی محترم در یکسال پیش رو رضایت خدا، خدمت به مردم، صداقت و بیطرفی پیشه کند و کارشورایی را از جناح‌بندی و فراکسیونی دور و برحذر بدارد.
این عضو اصلاح‌طلب شورا همچنین خاطر نشان کرد: مصمم هستیم از جناح‌بندی سیاسی در جهت توسعه‌ی شهر دوری کنیم و لیست امید ثابت کرده که همپا و همیار است و ما برای رفاقت آمده‌ایم.
رمضانپور در ادامه گفت: رساانه‌ها پلی بین اعضای شورا و مردم هستند و امیدوارم امانتداری کنند و در بازتاب نظرات اعضای شورا همراهمان باشند. اگر نقدی هم هست سازنده باشد تا موجب توسعه و رشد گردد. رسانه‌ها می‌توانند مشکلات مردم را به ما بگویند و مصوبات و تصمیمات خوب شورا را با هم به مردم انعکاس دهند
وی تاکید نمود: ما لازم نیست رشت را با شهرهایی همچون اصفهان و تبریز مقایسه کنیم بلکه اگر با شهرهایی مانند گرگان و اردبیل که در ۱۰ سال گذشته رشد و توسعه‌ی فراوانی داشته‌اند نیز مقایسه کنیم بسیاری از مسائل را در می‌یابیم و متوجه عقب‌ماندگی رشت می‌شویم.
این عضو شورا سپس گفت: باید شهرداری انتخاب کنیم که قدرت و توان تعامل با همه‌ی افراد ذی‌نفوذ و سازمانها و دستگاه‌های مختلف داشته باشد و در جهت جذب سرمایه‌گذار در شهر گام بردارد نه اینکه چند میلیارد تومان بدهد تا آبنما ایجاد کند، این کارها را باید به دست سرمایه‌گذاران سپرد.
وی گفت: آنطور که سوابق نشان می‌دهد شورای چهارم سه سرپرست و دو شهردار داشته که آن هم در مقایسه با شورای سوم که شهردارها و سرپرستها بیشتر بودند، غوغا کرده است. اگر بررسی کنیم می‌بینیم شهرهایی به توفیق رسیده‌اند که دستکم شهرداران ۵ تا ۹ ساله یا بیشتر داشته‌اند ما در شورای پنجم امیدواریم شهرداری انتخاب کنیم که تا چهار سال بتواند شهردار باشد.

با اعلام نظر موافق و مخالف؛
بررسی برنامه‌های نامزدهای شهرداری رشت تا چهارشنبه مسکوت ماند
در ادامه‌ی این نشست ریاست شورا با مطرح کردن دستور جلسه‌ به وسیله‌ی فاطمه شیرزاد، به بیان یک تذکر،خواستار نظر موافق و مخالف در این زمینه شد.
علوی گفت: ما پیش از این تصویب کرده بودیم که بررسی پنج نامزد تصدی شهرداری رشت را که اولویت بیشتر دارند در این نشست انجام دهیم اگر در باره‌ی این دستور جلسه یک موافق و یک مخالف صحبت کند، می‌توانیم موضوع را به رای بگذاریم.
فرهام زاهد در مخالفت با این دستور جلسه و رضا رسولی در موافقت با آن صحبت کردند.
زاهد گفت: یکی از مهمترین اتفاقی که این شورا رقم می‌زند، انتخاب شهردار است و نبود هر یک از اعضا یعنی چیزی حدود ۱۰ درصد اعضای شورایی در این فرآیند دخالت داده نمی‌شوند و حالا که دو عضو شورا در جلسه نیستند حدود ۲۰ درصد شورا در جریان انتخاب شهردار قرار نخواهد گرفت.
وی با تاکید بر اینکه مخالف این دستور جلسه نیست اما پیشنهاد می‌کند که این دستور جلسه به روز چهارشنبه موکول شود؛ گفت: اگر بتوانیم با حضور ۱۱ نفر، شهردار را انتخاب کنیم، بهتر است.
رضا رسولی هم به عنوان موافق دستور جلسه بر سرعت بخشیدن به فرآیند انتخاب شهردار تاکید کرد و گفت: همین آلان از بسیاری از شهرهای دیگر عقب‌تر هستیم و هر روز خبرهایی می‌رسد که شهرداران شهرهای کوچک و بزرگ انتخاب شده‌اند.
وی ادامه داد: خواهش من این است که این اقدام را به تعویق نیندازیم و دوستانی هم که نیستند باید بدانند که اولویت کاری آنها حضور در شورا است.
سپس علوی این دستور جلسه را به رای گذاشت و در نهایت بررسی برنامه‌های نامزدهای شهرداری رشت به روز چهارشنبه‌ی این هفته هشتم شهریور ماه موکول شد.

اعضای کمیسیونهای پنجگانه‌ی شورای رشت انتخاب شدند
سپس سیدامیرحسین علوی کمیسیون به کمیسیون پیشنهاد پنج عضو شورا را که در کمیسیونها باید حضور داشته باشند؛ مطرح کرد و در هر مورد ۹ نفر عضو حاضر در این جلسه به اتفاق آرا پیشنهاد ریاست شورا را پذیرفتند و اعضای کمیسیونها به شرح زیر انتخاب شد.
کمیسیون توسعه و عمران: عبداللهی، علوی، حاجی‌پور، زاهد و رسولی
کمیسیون فرهنگی – اجتماعی: عاقل‌منش، علیپور، شیرزاد، زاهد و رمضانپور
کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری: عاقل‌منش، جذب، علیپور، شیرزاد و شکریه
کمیسیون حمل و نقل و ترافیک: عاقل‌منش، جذب، حاجی‌پور، شکریه و رسولی
کمیسیون برنامه و بودجه: عبداللهی، شیرزاد، علوی، زاهد، رمضانپور، رسولی و جذب

نخستین مصوبات شورای پنجم رشت
دستور بعدی جلسه تصمیمگیری در باره‌ی برخی از اعتراضات فرمانداری شهرستان رشت بود و همچنین چند پرونده از جمله هبه‌ی تخلفات ساختمانی اداره‌ی کل بهزیستی، نامگذاری هشت مورد از معابر، کمک شهرداری و … که از شورای چهارم باقیمانده بود؛ بررسی شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.