کد خبر : 10411
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۶:۳۲

«نقش و کارکرد اقوام باستانی گیلان در تاریخ» روانه‌ی بازار کتاب شد

«نقش و کارکرد اقوام باستانی گیلان در تاریخ» روانه‌ی بازار کتاب شد

هاتف نیوز– به گزارش روابط عمومی دانشگاه گیلان به تازگی کتاب ارزشمند «نقش و کارکرد اقوام باستانی گیلان در تاریخ» به همت یک عضو هیات علمی این دانشگاه چاپ و منتشر شده و روانه‌ی بازار کتاب گردیده است.

   هاتف نیوز– به گزارش روابط عمومی دانشگاه گیلان به تازگی کتاب ارزشمند «نقش و کارکرد اقوام باستانی گیلان در تاریخ» به همت یک عضو هیات علمی این دانشگاه چاپ و منتشر شده و روانه‌ی بازار کتاب گردیده است.
کتاب «نقش و کارکرد اقوام باستانی گیلان در تاریخ» تالی ف دکتر حسن کهنسال واجارگاه عضو هیات علمی پژوهشکده‌ی گیلانشناسی و ندا عطایی عمرو آبادی است که «انتشارات بلور» آن را چاپ و منتشر کرده است.
سعید رهسپار رئیس روابط عمومی دانتشگاه گیلان درباره‌ی چاپ و انتشار این کتاب ارزشمند می‌گوید: از نظر سازماندهی، ساختار کتاب یاد شده در چهار فصل تنظیم گردیده است.
در فصل اول قوم بزرگ کاس و نقش آنها در تاریخ گیلان مورد بررسی قرار می‌گیرد، در فصل دوم پراکندگی جغرافیایی قوم آمارد، فرهنگ و کارکرد آنان در بخشهایی بزرگ از سرزمین گیلان و مازندران کنونی بررسی شده است. در فصل سوم وضعیت کادوسی‌ها به عنوان یکی از قدرتمندترین تیره‌های کهن سرزمین گیل، دیلم و تالش مورد تحقیق قرار گرفته است. و آخرین فصل کتاب به نقش اقوام گیل و دیلم به عنوان آخرین اقوام کهن این سرزمین در عهد باستان اختصاص یافته است.
ویراستار این کتاب معتبر را دکتر عباس پناهی برعهده داشته و این کتاب اواخر سال ۱۳۹۵ در شمارگان یکهزار جلد چاپ و منتشر شده است.
……
در جایی خواندیم از تحولات مهم گیلان در دوران ساسانیان، قدرت گرفتن اقوامی است که در تاریخ، در منابع عربی و فارسی به گیلی و دیلمی مشهور شدند. در این دوره از دیگر نامهای اقوام باستانی گیلانی کمتر ذکری به میان می‌آید و در بیشتر گزارشهای تاریخی، از گیلها و دیلمیان (که از اواخر دوره‌ی اشکانی در نواحی جنوبی دریای کاسپین قدرت و اهمیت یافته بودند) سخن به میان آمده است.
پلین نویسنده‌ی قرن اول میلادی بر این باور است که گل‌ها همان کادوسیان هستند.
ژ. دوسنت کروا که در اثر خود به نام تحقیقات تاریخی و جغرافیایی درباره‌ی سرزمین ماد، درباره‌ی کادوسیان اطلاعات باارزشی جمع‌آوری کرده، نوشته که دنیس لو پیریژت از قوم کادوسی با نام گل سخن گفته است.
بارتولد خاورشناس روسی در اثر معروفش «جغرافیای تاریخی ایران» می‌نویسد: «در عهد قدیم سکنه‌ی گیلان را کادوسیان تشکیل می‌دادند. همین قوم یا قسمتی از آن را گیل هم می‌نامیدند.»
سر آرنولد ویلسون در کتاب «خصائل ملی و نژادی ایران» اقوام گلای و کادوسی را از ساکنان نخستین ایران به شمار آورده است. دیگر از نویسندگان گیلها و دیلمیان را از یک ریشه و نژاد دانسته‌اند.
بدینگونه گیلها و دیلمیان را از ساکنان اولیه‌ی گیلان پیش از ورود آریاییان هستند. قراین و شواهد تاریخی بیشتر بیانگر آن است که این دو قوم در پی همزیستی و ادغام تیره‌ها و نژادهای بومی پدید آمده‌اند. گیلها و دیلمیان پس از آنکه آماردها بر اثر حمله‌ی فرهاد اشکانی کوچ اجباریشان به آن سوی البرز رو به ضعف گذاشتند، در گیلان قدرت گرفتند و به نظر می‌رسد آنها فرززندان آماردها هستند. در این بین بیش از گیلها، دیلمیان که پیشتر قدرت آمارد مانع از گسترش قدرتشان شده بود در نواحی جنوبی دریای کاسپین اهمیت و آوازه یافتند و در دوره‌ی ساسانیان تمامی گیلان کنونی و بخشی از سرزمینهای مجاور گیلان، به نامی که خارجیان آنها بر آنان گذاشتند یعنی دیلمان یا دیلمستان خوانده می‌شد.
این کتاب می‌تواند اطلاعاتی مفید در باره‌ی اقوام ساکن گیلان در طول دوره‌های تاریخی به خواننده ارائه کند.

۸۸

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.