کد خبر : 9295
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۰

شورای چهارم به «پایان خط» رسید؛ بازی «استیضاح» به پایان نرسید!

شورای چهارم به «پایان خط» رسید؛ بازی «استیضاح» به پایان نرسید!

هاتف‌یوز – اینکه بدانیم چرا برخی از اعضای چهارمین دوره‌ی شورای اسلامی شهر رشت، با وجود نداشتن رای اکثریت برای استیضاح دکتر محمدعلی ثابت‌قدم، شهردار رشت، بر تقاضای خود پافشاری و اصرار می‌ورزند، چندان دشوار نیست.

   هاتف‌یوز – اینکه بدانیم چرا برخی از اعضای چهارمین دوره‌ی شورای اسلامی شهر رشت، با وجود نداشتن رای اکثریت برای استیضاح دکتر محمدعلی ثابت‌قدم، شهردار رشت، بر تقاضای خود پافشاری و اصرار می‌ورزند، چندان دشوار نیست.
مروری گذرا بر کارنامه‌ی چهارمین شورای شهر رشت، چه در مقایسه با سه شورای پیشین و یا حتی بدون مقایسه با عملکرد سه دوره‌ی آن، نشان می‌دهد که این شورا حرفی برای گفتن نداشته و کاری ارزنده هم انجام نداده است.
شورای چهارم شهر رشت چه در زمینه‌های عمرانی، چه در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی، چه در جذب اعتبار و سرمایه‌گذاری و چه در زمینه‌های فرهنگی و… نکاتی قابل تامل و اعتنا در کارنامه‌ی خود ثبت نکرده است.
مرور سخنان مطرح شده در جلسه‌های علنی شورای اسلامی شهر رشت و کمیسیونهای تخصصی آن نیز تاکنون نویددهنده‌ی هیچ برنامه‌ریزی بنیادی و یا عملی برای توسعه‌ی شهر از جنبه‌های گوناگون نبوده و شهر رشت در سالهای اخیر نتوانسته از اعتباراتی غیر از بودجه‌ی شهرداری و یا حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بهره ببرد.
با وجود اینکه به همت شهردار پیشین رشت – خلیلی – و با پیگیری و تلاش شهردار کنونی – دکتر ثابت‌قدم – شهر رشت توانسته عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی را در سازمان فرهنگی – اجتماعی یونسکو از آن خود کند اما این مهم به وسیله شورانشینان چندان جدی گرفته نشده و برای این فرصت تاکنون برنامه‌ریزی صورت نگرفته است.
دریافت این عنوان برای شهر رشت می‌تواند بهترین فرصت بوده و یا باشد تا برنامه‌ریزیهای کارشناسانه‌ و علمی مدیران و سیاستگذاران برای توسعه‌ی پایدار رشت عملی تبیین شود. اما متاسفانه اهمیت این موضوع و فرصت پیش آمده کمتر مورد توجه برنامه‌ریزان و سیاستگذاران شهری قرار گرفته است.
اشکال کار آنجا است که برای برنامه‌ریزی باید علاوه بر دلسوزی و انگیزه‌ی کافی از دانش و آگاهی مناسب نیز برخوردار بود و گرنه فرصتها از پی هم یکی یکی از دست خواهند رفت و نتیجه‌یی عاید شهر و مردمانش نمی‌شود.
روز یکشنبه ۲۶ دیماه امسال دکتر ثابت‌قدم شهردار رشت برای باز سوم تا پای استیضاح پیش رفت اما با وجود فقط شش رای حالا قرار است در نشست یکشنبه‌ی آینده‌ی شورای شهر رشت دوباره از شورانشینان شهرمان رای اعتماد بگیرد.
حالا پرسش اساس این است: «چرا برخی اعضای شورا با وجود اینکه می‌دانند برای به نتیجه رسیدن استیضاح شهردار رای کافی ندارند باز هم به این داستان تکراری ادامه می‌دهند؟!»
در شرایطی که اختلاف نظرهای عمیق و اساسی و برنامه‌های متعدد استیضاح به ناامنی مدیریتی و بی‌ثباتی در مدیریت مجموعه‌ی شهرداری منجر می‌شود، تداوم این روند چه سودی برای طرفین درگیر ماجرا و شهر و مردم رشت خواهد داشت؟!
آیا اگر به واقع شورای شهر رشت برنامه‌های جدی و قابل اعتنا برای شهر رشت دارد، بهتر نیست به جای بازی استیضاح مکرر شهردار، این برنامه‌ها را در دستور کار خود قرار دهد؟!
اینک داستان سومین استیضاح دکتر ثابت‌قدم در حالی تکرار می‌شود که شورای چهارم به پایان راه خود رسیده است. آیا در فرصت اندک باقی مانده، این شورا می‌تواند به نتیجه‌یی موثر و مفید برای شهر رشت با همه‌ی اختلافاتی که بین خود می‌بیند، دست یابد، در حالی که حتی برخی از اعضای همین شورا دکتر ثابت‌قدم را کارنامه‌ی فعالیت شورای چهارم تلقی می‌کنند؟

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.