کد خبر : 8880
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۲

مطالعه یکی از شاخصه‌های مهم توسعه‌یافتگی جوامع است

مطالعه یکی از شاخصه‌های مهم توسعه‌یافتگی جوامع است

هاتف نیوز– یکی از غرفه‌های پر بازدید نمایشگاه بزرگ کتاب گیلان غرفه‌ی اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان در این نمایشگاه بود که این غرفه میزبان نشست کتابخوان ناشران استانی نیز شد.

   هاتف نیوز– یکی از غرفه‌های پر بازدید نمایشگاه بزرگ کتاب گیلان غرفه‌ی اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان در این نمایشگاه بود که این غرفه میزبان نشست کتابخوان ناشران استانی نیز شد.
زهرا بدن‌آرا؛ سرپرست اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در این نشست خطاب به حاضران گفت: هر کدام از ما در هر جایگاهی که هستیم، متولی ترویج کتاب و فرهنگ کتابخوانی هستیم.
سرپرست اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در جمع ناشران این استان با تاکید بر اینکه مقوله‌ی مطالعه یکی از شاخصه‌های مهم توسعه‌یافتگی جوامع است، افزود: هر کدام از ما در هر جایگاه و فارغ از هر شغل و مسوولیتمان، متولی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی هستیم.
به گزارش روابط عمومی اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان نشست کتابخوان ویژه‌ی ناشران گیلانی عصر روز سه‌شنبه‌ 13مهر ماه امسال در نمایشگاه بزرگ کتاب گیلان با حضور سرپرست اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان، ناشران استانی، علاقه‌مندان به مطالعه و بازدیدکنندگان دوازدهمین نمایشگاه کتاب استان گیلان در بخش جنبی این نمایشگاه برگزار شد.
سرپرست اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در این نشست ویژه با تسلیت ماه محرم و شهادت امام حسین(ع) و یارانش، با اشاره کردن به اهمیت برگزاری نشستهای کتابخوان و تاثیر برگزاری این نشستها در جذب افراد به مطالعه گفت: این نشستها با هدف به اشتراک‌گذاری کتابهای خوانده شده، معرفی منابع و از امرداد سال گذشته آغاز شده و تاکنون در بسیاری از نقاط گیلان و برای قشرهای خاص اجتماعی نیز برگزار گردیده است.
زهرا بدن آرا افزود: از ابتدای سال ۹۵ این نشست تخصصی‌تر برگزار شد و به سه شاخه‌ی تخصصی، عمومی و مدرسه‌یی تقسیم گردید.
وی با بیان اینکه این نشستها در ابتدا در مراکز استان و شهرستانهای ما برگزار می‌شد اما از سال ۹۵ با گستره‌یی بیشتر بر پا می‌شود، اظهار کرد: هم‌اکنون ۱۰۱ کتابخانه‌ی عمومی در استان داریم که پراکندگی آنها به شکلی است که در دورترین نقطه‌ی استان هم کتابخانه‌ی روستایی دایر شده و نشستهای کتابخوان نیز به آن سمت و سو کشیده شده است.
وی اضافه کرد با اشاره به اینکه هم‌اکنون در کوچکترین کتابخانه‌های ما گروههایی تشکیل شدها‌ند که نشستهای کتابخوان را برگزار می‌کنند، مطالعه را یکی از شاخصه‌های مهم توسعه‌یافتگی جوامع دانست
زهرا بدن‌آرا با بیان اینکه همکاران کتابخانه‌یی ما در این مدت زحمات بسیاری با نیت ترویج و ترغیب مردم به مطالعه کشیدند، اهمیت مقوله‌ی کتابخوانی و مطالعه را برای همه به ویژه قشر ناشر انکارناپذیر دانست و بیان کرد: در کتابی که چند وقت پیش مطالعه می‌کردم ذکر شده بود که؛ با توجه به اینکه کشورهای پیشرفته ۲۰ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند اما ۷۰ درصد منابع خواندنی را تولید می‌کنند اما کشورهای در حال توسعه که ۷۰ درصد کشورهای دنیا را تشکیل می‌دهند تنها ۳۰ درصد از منابع خواندنی را تولید می‌کنند که این موضوع باید تلنگری برای ما باشد.
وی با تاکید بر اینکه مقوله‌ی مطالعه یکی از شاخصه‌های مهم توسعه‌یافتگی هر جامعه است، افزود: هر کدام از ما در هر جایگاهی، متولی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی هستیم.
بدن آرا در ادامه به رابطه‌ی تنگاتنگ بین دنیای نشر و مطالعه اشاره نمود و اذعان کرد: از یکسو اگر ناشران کتابهای خوبی را وارد بازار کنند اما مردم علاقه‌مند به مطالعه نباشند و در زمینه‌ی مطالعه از خودشان رغبت نشان ندهند، این موضوع جوابگو نخواهد بود و از طرفی دیگر اگر مردم راغب باشند اما بازار نشر ضعیف باشد باز هم نتیجه نخواهد داد.
وی تصریح کرد: سال گذشته و امسال علاوه بر فعالیتهایی که همکاران ما در نهاد کتابخانه‌های عمومی در کتابخانه‌های ما انجام ‌دادند شامل فعالیتهایی همچن نقد ادبی، پاتوقهای کتاب و… فعالیتهای ویژه‌ی بخش کودک نیز انجام شد تا خود کودکان را آموزش ‌دهیم برای اینکه لذت خواندن را درک و تجربه کند و به معجزه‌ی لذت و همراه بودن کتاب پی ببرند، این سبب می‌شود که والدین هم پایشان به سمت کتابخانه‌ها باز شود و به این سمت کشیده شوند.
بدن‌آرا در ادامه صحبتهای خود با اذعان به وظیفه‌ی ذاتی اداره‌ی کل کتابخانه‌ها در حمایت از ناشران و نویسندگان استانی خاطر نشان کرد: امسال نیز این حمایتها را ادامه خواهیم داد.
وی در ادامه نمایشگاه کتاب را یک اتفاق خوب فرهنگی در استان توصیف کرد که همه‌ی سازمانها و دستگاههای متولی از جمله اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابخانه‌های عمومی، کانون پرورش فکری، ناشران، نویسندگان و…همه اینجا گرد هم می‌آیند برای یک موضوع و آن هم ایجاد علاقه و یاد دادن لذت مطالعه به مردم.
سرپرست اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان سپس با اشاره به اینکه اداره‌ی کل کتابخانه‌های استان امسال با شعار«گیلانی کتابخوان، گیلانی آباد» به دوازدهمین نمایشگاه کتاب آمده است، گفت: امیدوارم دست به دست هم دهیم تا این شعار به واقعیت تبدیل شود. در ادامه‌ی این نشست شش تن از ناشران مطرح استانی به معرفی برخی از مهمترین آثار خود پرداختند.

انتشارات حق‌شناس و اشتراک کتاب ژنتیک
دکتر منصور مرزبان از انتشارات حق‌شناس کتاب «ژنتیک» که از پژوهشها و تحقیقات وی است را برای حاضران به اشتراک گذاشت.
وی با بیان اینکه در آخرین اخبار اعلام شده که جایزه‌ی نوین پزشکی به یک زیست‌شناس ژاپنی تعلق گرفته است، گفت: این امر نشان می‌دهد که ژنتیک در همه‌ی زمینه‌ها وارد شده است.
مرزبان با بیان خاطراتی از اینکه وقتی کار عملی مشاوره‌ی ژنتیک را در استان آغاز کردم، خواستم که کار انتشار این علم را که رشته‌ی تحصیلی من است به طور جدی دنبال کنم، افزود: کتاب ژنتیک را یک استاد هندی به زبان بسیار شیوا و آسان نوشته و من نیز سعی کردم در ترجمه و تالیف آن نیز همان شیوایی را رعایت کنم که لطمه‌یی به متن اصلی کتاب نرسد.
وی در ادامه ژنتیک را علمی دانست که همه‌ی انسانها به آن نیاز دارند و اظهار کرد: درصدد هستم در کتابهای بعدی خود به تاریخ علم ژنتیک و زوایای آن بپردازم.

سرطان و راه‌های مبارزه با آن از انتشارات دهسرا
اکبر دهسرا که خود را فرهنگی و از نویسندگان کتابهای تیزهوشان معرفی کرد با معرفی کتاب «سرطان و راههای مبارزه با آن» از انتشارات دهسرا در این نشست، گفت: این کتاب با ۲۳۲ صفحه، که آخر کتاب با عکسهای رنگی مزین شده در سال ۹۵ چاپ شده است و دارای شش فصل بوده که هر فصل خود دارای زیرمجموعه‌هایی متعدد است.
وی افزود: دانش سرطان‌شناسی شاخه‌یی از علم پزشکی است که گزارشهای علمی از آمار این بیماری حاکی از افزایش سرطان از قرن بیستم دارد.
دهسرا مصرف دخانیات، صنعتی شدن روش زندگی، کم تحرکی و… را از علتهای مهم بروز این بیماری عنوان کرد.

انتشارات بلور مدخلی بر شاخه‌ی کارکیا را اشتراک گذاشت
حمید بلوری از انتشاراتی «بلور» با معرفی کتاب«مدخلی بر شاخه کارکیا» اظهار کرد: شاهنامه کارکیا در لاهیجان و قرن نهم نوشته شده است که برای ما گیلانیها که از این خطه هستیم بسیار مهم است.
وی افزود: این شاهنامه ۳۵۰ نگاره و تصویر دارد و با توجه به نسخه‌های شاهنامه‌یی که وجود دارد نشان می‌دهد که بیشترین تصویر را این شاهنامه دارا بوده که در ترکیه در دو جلد موجود است.
بلوری تصریح کرد: در جلد اول آن ۲۰۲ تصویر و در جلد دوم آن ۱۰۹ تصویر وجود دارد که ۱۴۰ تصویر نیز بنا بر اتفاقاتی دیگر موجود نیست.
وی با تاکید بر اینکه این کتاب شاهکاری بر هنر و تصویر بومی گیلان است، اظهار کرد: این کتاب به وسیله‌ی علی عباسی که فرزند استاد هوشنگ عباسی که خود از بزرگان گیلانشناسی است، تحقیق و پژوهش شده است.

انتشارات ایلیا و اشتراک کتابی با موضوع تاریخ گیلان
وحید باقری از انتشارات «فرهنگ ایلیا» نیز با معرفی کتاب«تاریخ گیلان از آغاز تا پایان حکومت خان سالار» با مقدمه‌یی از پیشینه‌ی این انتشاراتی، اظهار کرد: انتشارات «فرهنگ ایلیا» از سال ۸۲ تاسیس شد و تا کنون ۵۰۵ عنوان کتاب را به چاپ رسانده است.
وی با بیان اینکه این انتشاراتی فقط در سال ۹۴، توانسته ۴۸ عنوان کتاب را چاپ کند، افزود: از این رو توانست جزو ناشران منتخب کشور معرفی شود.
باقری در ادامه در زمینه‌ی کتاب تاریخ گیلان بیان کرد: از ویژه گیهای این کتاب بسنده نکردن دکتر ناصر عظیمی، مولف آن به یک سند است تا جایی که در همه‌ی عرصه‌ها تحقیق و پژوهش شده و از غار نوشته‌های قدیمی کشف شده، اطلاعات عصر آهن و … استفاده کرده و بر اساس فرضیه و تئوری به نتایج جدیدی رسیده است.

یک فنجان قهوه از انتشارات «سمام»
رویا رئیسی از انتشارات «سمام» نیز در این نشست کتاب «یک فنجان قهوه با تعدادی از مشاهیر» را برای حاضران به اشتراک گذاشت.
وی با بیان اینکه این کتاب بسیار صمیمی و مناسب برای همه‌ی مردم و همه‌ی طیفها است، گفت: این کتاب از یک مجموعه‌ی ۱۲ تایی است که بسیاری از مشاهیر جهان همچون ارسطو و افلاطون و… را با زبانی طنز، جذاب و شیرین برای مردم کوچه و بازار معرفی می‌کند.
رئیسی افزود: در این کتاب زمان برای مخاطب شکسته می‌شود و خواننده خود را با آن مشاهیر رو در رو می‌بیند.
وی بزرگترین ویژگی این دست از کتابها را نوشته شدن آنها به وسیله‌ی متخصصان همان رشته دانست و گفت: با اینکه متخصص همان علم تحریر کتاب را بر عهده داشته اما به زبان ساده، عمومی و بسیار ارزشمند هستند.
رئیسی در ادامه با ابراز امیدواری از اینکه اینگونه کتابها نیز در کتابخانه‌ها موجود باشند، افزود: کتابخانه‌ها باید پرقدرت باشند و از کتابهای ناشرین گیلانی نیز استفاده کنند.

«باران تماشا» مجموعه‌ی ترانه‌های گیلکی از انتشارات «سپیدرود»
این مجموعه در پنج جلد به نامهای «سبزاوخان»،«نوروزی‌خوان»،«چانچوبه‌دوش»،«بازارمج» و«دیل‌تنگی»منتشر شده است که همه‌ی ترانه‏های آن پس از پیروزی انقلاب اسلامی سروده شده‌اند.
عبدالرضا رضایی‌نیا درباره‌ی این کتابهای شعر گفت: پنجاه شعر به هم پیوسته در منظومه‌ی نیماییِ «پسر بیشه‌های تمشک» روایتی لطیف از سفر زندگی را زمزمه می‌کنند، در این روایت خاطره‌ها و رؤیاها مرور می‌شوند؛ در تصویر فصلها و آدمهای پیرامون و در گذر شتابناک ایام بر انسان و جهان تأملاتی روشن شکل می‌گیرد، جغرافیای خاک با ملکوت در هم می‌آمیزد و با درنگهای اشراقی پیوند می‌خورد.
این شاعر در بخشی از مقدمه‌ی خود بر این کتاب آورده است: «پسر بیشه‌های تمشک» تکه‌هایی‌است از دیروزهای درخشان؛ که هم از رنگهای جوشان زندگی سرشار است، هم از طعم دلپذیر دقیقه‌های سبز که در پس‌زمینه‌یی از هزارتوهای رازآمیز جان و جهان جاری است، با دلالتِ خورشید سلیس و آسمانی بی‌لک، در خطورِ بی‌انقطاع سنجاقکها و پروانه‌های حیران و ترنم پرشورِ پرندگان و در کنار این‌همه، نوازشِ زخمهایی ناگزیر که هرچه هست ناچیز می‌نماید، در برابر طعم و رنگ و ترانگیِ دقایق ناب تمشک.
گفتنی است در پایان این نشست با قدردانی از ناشرانی که کتابهای خود را به اشتراک گذاشتند، سید سجاد صبری شاعر برجسته‌ی کشوری با خواندن شعری در وصف محرم، حاضران را میهمان سفره‌ی ذوق خود کرد.
گفتنی است همچنین زهرا بدن‌آرا اعلام کرد که همزمان با برپایی دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان؛ کتابخانه‌های عمومی استان به طور رایگان عضو پذیرفته است.
سرپرست اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی گیلان از عضوگیری رایگان کتابخانه‌های عمومی سراسر استان همزمان با برپایی دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان خبر داد.
وی اظهار کرد: نمایشگاه کتاب فرصتی برای ارائه‌ی خدمات فرهنگی به علاقه‌مندان است و از این روز امسال نیز همچون سالهای گذشته شرایطی فراهم آمده بود تا بازدیدکنندگان از دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان بتوانند به صورت رایگان به عضویت کتابخانه‌های عمومی استان گیلان درآیند.
وی افزود: در طول برگزاری نمایشگاه مشاوران و کتابداران در غرفه‌ها حضور داشتند تا خدمات نوین کتابخانه‌ها را به بازدیدکنندگان معرفی کنند.
سرپرست اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان همچنین گفت: اجرای شب شعر عاشورایی، نشست ادبیات کودک با حضور «ناصر کشاورز» شاعر و نویسنده‌ی مطرح در حوزه‌ی کودکان، مرور رمانهای یوسف علیخانی از زبان خود نویسنده‌ی توانای کشور و حضور نویسندگان استانی در کارگاهها و نشستهای مختلف، از جمله برنامه‌های جنبی اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی گیلان در دوازدهمین نمایشگاه کتاب استان بود.
بدن‌آرا افزود: فعالیتهایی هم مخصوص کودکان انجام شد از جمله قصه‌خوانی، برگزاری مسابقات و اجرای برنامه‌های شاد و مفرح برای این دسته از مخاطبان.
وی در ادامه از فراهم آوردن شرایط برای حضور کتابداران و علاقه‌مندان به کتابخوانی از دیگر شهرستانهای استان در نمایشگاه کتاب امسال خبر داد و گفت: امسال اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی گیلان با شعار «گیلانی کتابخوان، گیلان آباد» در دوازدهمین نمایشگاه کتاب استان حضور یافته است.
گفتنی است دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان از ۱۲ تا ۱۷ مهرماه امسال در محل دائمی نمایشگاههای استان واقع در کیلومتر ۵ جاده‌ی رشت – تهران برپا شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.