کد خبر : 8438
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۵

روشهایی ساده برای مصرف مصرف برق در دستگاههای اجرایی گیلان

روشهایی ساده برای مصرف مصرف برق در دستگاههای اجرایی گیلان

هاتف نیوز- مهندس جمشید طالبی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان به سازمانها و دستگاههای اجرایی استان اعلام نمود که با اعمال روشهای ساده، می‌توانند با مدیریت مصرف انرژی برق و صرفه‌جویی آن برای تامین برق پایدار و کاهش خاموشیهای ناخواسته موثر عمل نمایند.

    هاتف نیوز– مهندس جمشید طالبی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان به سازمانها و دستگاههای اجرایی استان اعلام نمود که با اعمال روشهای ساده، می‌توانند با مدیریت مصرف انرژی برق و صرفه‌جویی آن برای تامین برق پایدار و کاهش خاموشیهای ناخواسته موثر عمل نمایند.
وی تاکید کرد: استان گیلان به لحاظ شرایط آب و هوایی در فصل تابستان و به دلیل استفاده‌ی گسترده از تجهیزات سرمایشی به ویژه کولرهای گازی، دارای الگوی مصرف نامناسب در زمینه‌ی برق بوده و دو مقطع زمانی بحرانی در 24 ساعت شبانه‌روز، از نظر توان و مصرف انرژی مورد نیاز مشترکین، وجود دارد.
وی خاطر نشان کرد: دوره‌ی اول از ساعت 11 تا 15 و دوره‌ی دوم از ساعت 20 تا 24 است. در زمانهای یاد شده که مصرف انرژی برق شدت یافته و در برخی موارد از میزان توان قابل تامین شبکه، بیشتر می‌گردد و اصطلاحاً پیک مصرف گفته می‌شود، رعایت الگوی مصرف بهینه و صرفه‌جویی در مصرف برق می‌تواند بسیار موثر باشد.
مهندس طالبی در ادامه گفت: می‌توان با انجام اقدامات ساده اما اثرگذار که ما آن را به شرح زیر بیان می‌کنیم به دست‌اندرکاران صنعت برق استان در تامین برق پایدار، کاهش خاموشیهای ناخواسته و ارائه‌ی خدمات بهتر یاری رساند.
1- با توجه به ممنوعیت تولید و استفاده از لامپهای رشته‌یی، نسبت به عدم استفاده از آنها به ویژه در محیطهای اداری اقدام لازم صورت پذیرد.
2- دمای تجهیزات سرمایشی بین 24 تا 26 درجه‌ی سانتیگراد تنظیم گردیده و نسبت به خاموش نمودن آنها، پس از پایان وقت اداری و در صورت عدم حضور در محل کار(ماموریت یا مرخصی ساعتی) اقدام گردد. لازم است فردی در هر ساختمان اداری تعیین و مسوول رسیدگی به این مساله‌ی مهم باشد.
3- خاموش نمودن تجهیزات برقی مانند کامپیوتر، پرینتر، اسکنر و دستگاه کپی در ساعتهای غیراداری و روزهای تعطیل در اولویت باشد. در صورت استفاده نکردن طولانی‌مدت از تجهیزات یاد شده دستگاهها در حالت آماده به کار(standby) قرار نگیرند بلکه به صورت کامل خاموش گردند. دستگاه نمابر جوهرافشان نسبت به لیزری حدود 90 درصد برق کمتری مصرف می‌نماید بنابر این نمابر جوهرافشان در اولویت خرید و استفاده باشد.
4- استفاده‌ی حداکثر از روشنایی روز و خارج نمودن لامپهای اضافی از مدار در دستور کار باشد.
5- آموزش پرسنل برای استفاده‌ی صحیح از انرژی انجام شود و افرادی در این زمینه مسوولیت بر عهده بگیرند.
6- توجه به قبضهای برق و میزان مصرف ساختمانهای اداری به ویژه در ساعتهای پیک(ساعات پیک کنتور مشترکین اداری 11 تا 15 تنظیم شده است) می‌تواند در مدیریت مصرف موثر باشد.
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان همچنین گفت: از مشترکینی که امسال نسبت به سال پیش حداقل به میزان 10 درصد کاهش مصرف انرژی داشته باشند، قدردانی به عمل خواهد آمد و مشترکین با افزایش مصرف بیش از ۱۰ درصد، ملزم به انجام ممیزی انرژی و اجرای آن هستند.
مهندس جمشید طالبی افزود: در سالی که به فرمایش مقام معظم رهبری سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام گرفته است ادارات، سازمانها و ارگانهای دولتی استان گیلان باید با استفاده‌ی صحیح از انرژی برق و مدیریت انرژی در راستای تحقق اهداف تعیین شده گام بردارد.
وی در پایان گفت: تاکید می‌گردد رعایت موارد یاد شده از اعمال خاموشیهای ناخواسته به مشترکین به ویژه مشترکین خانگی و صنعتی جلوگیری خواهد نمود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.