کد خبر : 7669
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۷

استانی که شادترین استان کشور است، بیشترین سالمند را نیز دارد

استانی که شادترین استان کشور است، بیشترین سالمند را نیز دارد

هاتف نیوز– هفته‌ی گذشته دو گزارش جالب توجه در باره‌ی استان گیلان منتظر گردید که یکی از آنها حکایت از این دارد که استان گیلان شادترین استان کشور است و دیگری اینکه این استان را می‌توان در ردیف پیرترین استانهای کشور نیز قرار داد.

    هاتف نیوز– هفته‌ی گذشته دو گزارش جالب توجه در باره‌ی استان گیلان منتظر گردید که یکی از آنها حکایت از این دارد که استان گیلان شادترین استان کشور است و دیگری اینکه این استان را می‌توان در ردیف پیرترین استانهای کشور نیز قرار داد.
هاتف – رئیس شورای ملی سالمندان با اشاره به اینکه سند ملی سالمندان در نشست شورای عالی رفاه مطرح شده و به تصویب خواهد رسید، گفت: سازمان مدیریت نیز سندی برای سالمندان در دست تدوین دارد.
فرید براتی سده در باره‌ی تدوین سند ملی سالمندان گفت: تدوین این سند مدتی به طول انجامید و منتظر بودیم تا یک گروهی از متخصصان داخلی و خارجی آن را بررسی و تدوین کنند و هم‌اکنون نیز این سند به وزارت رفاه ارسال شده است.
وی افزود: پس از بررسی در این وزارتخانه، این سند در نخستین نشست شورای عالی رفاه در دستور بررسی و تصویب قرار می‌گیرد.
براتی سده به سندی که در رابطه با سلامت و بهداشت سالمندان در وزارت رفاه تصویب شده نیز اشاره کرد و گفت: ما در سند ملی سالمندان از نظر رفاه و تامین اجتماعی اقدام کرده‌ایم و این سند در کنار سند سلامت وزارت بهداشت قرار می‌گیرد و تدوین و تصویب آن لزوماً نفی کننده‌ی سندهای دیگر نیست.
براتی سده در باره‌ی استانهایی که جمعیت سالمندان آنها بیش از دیگر استانها است، نیز توضیح داد: ۱۱ درصد جمعیت استان‌ گیلان را سالمندان تشکیل می‌دهند و این استان دارای بیشترین جمعیت سالمندان در کشور است و پس از آن نیز استانهای مرکزی، اصفهان، تهران، خراسان رضوی و فارس با بیش از ۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
بر پایه‌ی گفته‌ی وی استانهای سیستان و بلوچستان و همچنین هرمزگان دارای کم‌ترین جمعیت سالمند در کشور هستند.
در گزارشی دیگر نیز اعلام شد که در نشست کارگروه اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران که با حضور سیاوش شهریور مدیرکل اجتماعی استانداری تهران و اعضای این کارگروه برگزار شد، سیاوش شهریور با بیان اینکه نباید به حوزه‌های مختلف اجتماعی در جامعه به شکل جزیره‌یی نگاه کنیم، گفت:‌ همه‌ی حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی جامعه به عنوان ارگانیسمهای زنده هستند که خسارت در هریک از آنها موجب بروز آسیب به دیگر بخشهای جامعه می‌شود.
وی تاکید کرد: بین اقتصاد جامعه و عوامل اجتماعی رابطه‌یی گسترده برقرار است که مدیران اجتماعی در برنامه‌ریزیهای خود باید مورد توجه قرار دهند.
مدیرکل اجتماعی استانداری تهران همچنین به استفاده از موقعیت پساتحریم در حوزه‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت:‌ با ورود به دوران پساتحریم با سونامی سرمایه‌گذاری در کشور مواجه خواهیم شد که فرصتی برای بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی است.
سیاوش شهریور با تاکید بر اینکه بهبود شرایط اقتصادی امید و نشاط را در جامعه افزایش می‌دهد، گفت:‌ وسعت مالی در جامعه و خانواده‌ها به بهبود اوضاع اجتماعی کمک کرده و سرمایه‌های اجتماعی را توسعه می‌دهد.
در ادامه‌ی این نشست معرفی انجمن اوتیسم به عنوان دستور جلسه‌ی نخست مطرح شد.
مدیرعامل این انجمن با ارائه‌ی گزارشی از فعالیتهای انجمن به وضعیت فعلی بیماران اوتیسمی اشاره کرد و وضعیتی از نیازهای انجمن برای توسعه‌ی زمینه‌ی آشنایی با این دسته از بیماران و یاری رسانیدن دستگاهها به آنها ارائه داد.
بررسی رویکردهای مقوله‌ی نشاط اجتماعی به عنوان موضوع دستور جلسه‌ی دوم بود که مدیرکل اجتماعی استانداری تهران با اشاره به نبود زیرساختهای مناسب نشاط اجتماعی در جامعه کنونی گفت:‌ نگاههای تنگ‌نظرانه به نشاط اجتماعی باید رفع شود و مسوولان در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی در زمینه‌ی گفتمان‌سازی و برنامه‌ریزی برای افزایش نشاط باید فعالتر عمل کنند.
در ادامه دکتر نوفرستی روانشناس و عضو هیات علمی جهاددانشگاهی گزارشی از وضعیت فعلی نشاط اجتماعی و راهکارهای افزایش آن در جامعه ارائه داد و گفت: در این گزارش آمده است استان تهران به عنوان چهارمین استان از نظر شادکامی شناخته شده و استانهای گیلان، بوشهر و گلستان به ترتیب در ردیف اول تا سوم رتبه‌ی شادکامی در کشور قرار دارند.
بر پایه‌ی این گزارش استان گیلان از نظر شادابی و نشاط اجتماعی استان نخست کشور بوده و شادترین استان محسوب می‌شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.