کد خبر : 7612
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۰

فرودگاه رشت، مرز هوایی است/ تملک 160 هکتار زمین اطراف فرودگاه رشت نیازمند اعتبار ملی است

فرودگاه رشت، مرز هوایی است/ تملک 160 هکتار زمین اطراف فرودگاه رشت نیازمند اعتبار ملی است

هاتف نیوز- مدیر کل فرودگاه گیلان با بیان اینکه «فرودگاه سردار جنگل رشت» برخی شاخصها را برای بین‌المللی‌شدن ندارد، گفت: تملک 160 هکتار زمین محوطه‌ی اطراف فرودگاه رشت یکی از آیتمهای بین‌المللی‌شدن است که نیاز به اعتبار ملی دارد.

هاتف نیوز– مدیر کل فرودگاه گیلان با بیان اینکه «فرودگاه سردار جنگل رشت» برخی شاخصها را برای بین‌المللی‌شدن ندارد، گفت: تملک 160 هکتار زمین محوطه‌ی اطراف فرودگاه رشت یکی از آیتمهای بین‌المللی‌شدن است که نیاز به اعتبار ملی دارد.
بر پایه‌ی گزارش روابط عمومي اداره‌ی كل فرودگاه گيلان، فتاح رضوانی درباره‌ی بین‌المللی نبودن «فرودگاه سردار جنگل رشت»، اظهار کرد: بین‌المللی نبودن «فرودگاه سردار جنگل رشت» به این معنا نیست که پروازهای خارجی در آن انجام نمی‌شود.
وی ادامه داد: فرودگاه بین‌المللی تعریف و شاخصهای خود را دارد که «فرودگاه سردار جنگل رشت» فاقد برخی از این شاخصها است.
مدیرکل فرودگاه گیلان با بیان اینکه 54 فرودگاه زیرنظر و مدیریت شرکت فرودگاههاي کشور قرار دارند که تقسیم‌بندی شده‌اند، افزود: چند فرودگاه در کشور بین‌المللی هستند که شاخصهای مورد نظر را دارند.
وی گفت: تعدادی از فرودگاههای کشور مرز هوایی هستند که «فرودگاه سردارجنگل رشت» جزو این دسته از فرودگاهها است و برخی از فرودگاهها نیز داخلی هستند.
رضوانی با اشاره به اینکه «فرودگاه سردار جنگل رشت» برای بین‌المللی شدن نیاز به فضایی بیشتر دارد، تصریح کرد: حداقل زمین برای فرودگاه بین‌المللی باید 500 هكتار باشد و موضوع دیگر نیز رفع «یافته‌ها» است.
وی با بیان اینکه یافته‌ها یعنی اینکه نواقصی وجود دارد که موجب می‌شود فرودگاه‌ها نتوانند گواهینامه‌ی فرودگاهی بگیرند، افزود: طبق استاندارد جهانی سازمان هواپیمایی کشوري، تمام فرودگاهها الزاماً بايد برای اخذ گواهينامه‌ی فرودگاهي كه از الزامات اصولي و اصلي این هدف است، استانداردهاي لازم را با رفع یافته‌ها كسب كنند.
مدیرکل فرودگاه گیلان درباره‌ی برون‌رفت از موانع بین‌المللی‌شدن «فرودگاه سردار جنگل رشت»، خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما این بود که 160 هکتار از اراضی اطراف فرودگاه به زمینهای فعلی فرودگاه سردار جنگل رشت الحاق یابد که مستلزم اختصاص اعتبار ملی برای تملک این زمینها است.
وی متذکر شد: در طرح جامع فرودگاه رشت موضوع الحاق این زمینها با انجام کار کارشناسی لحاظ شده كه از طريق شركت فرودگاههاي كشور به استانداري گيلان ابلاغ شده است.
رضوانی با بیان اینکه پیشنهاد ما این بود که تملك اراضي بر اساس فازبنديهاي بازه‌ی زماني طرح جامع از محل اعتبارات ملي خريداري شده و در اختيار شركت فرودگاههاي كشور برای اجراي طرحهاي مصوب قرار گيرد، افزود: امیدواریم با اجرايي شده اين پيشنهاد، ساكنان اطراف فرودگاه که تاكنون نتوانتستند از زمینهای متصرفي خود به نحو مطلوب بهره‌برداري و يا واگذاري به غير انجام دهند نیز تعیین تکلیف شوند.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه اسناد و مدارك مربوط به توجيهات فني اقتصادي این طرح آماده است و دولت هنوز لایحه‌ی بودجه را به مجلس نداده مدیران استانی و نمایندگان گیلان در مجلس شوراي اسلامي مي‌توانند این پیشنهاد را به دولت ارائه دهند تا در لایحه گنجانیده شود و در مجلس رأی بیاورد که تملک زمینهای اطراف فرودگاه سردار جنگل رشت کددار شود و به آنها هم ردیف اعتباری اختصاص یابد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.