کد خبر : 7595
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۸

سفره هنر آنقدر گسترده است تا هرآنکه بخواهد از این آب بنوشد

سفره هنر آنقدر گسترده است تا هرآنکه بخواهد از این آب بنوشد

رشت دروازه ورود تئاتر کشور بوده و این هنر توانست در مسیر عبور تاثیر شگرفی براین سرزمین سر سبز بگذارد، به همین دلیل رشت همیشه جایگاه ویژه ای را در تئاتر کشور بخود اختصاص داده است . گرچه از یک دو دهه گذشته تئاتر رشت در کما بسر می برد و نفس هایش به شماره

رشت دروازه ورود تئاتر کشور بوده و این هنر توانست در مسیر عبور تاثیر شگرفی براین سرزمین سر سبز بگذارد، به همین دلیل رشت همیشه جایگاه ویژه ای را در تئاتر کشور بخود اختصاص داده است .

گرچه از یک دو دهه گذشته تئاتر رشت در کما بسر می برد و نفس هایش به شماره افتاده و شاید طعم مرگ را تجربه کرده است، اما ریشه دار شدن نهال تئاتر در رشت و همزمان بروز استعدادها و چهره های شاخص استانی و ملی باعث شده تا با توان باقی مانده بازهم رشد کند و شکوفا شود.

تئاترموهبتی الهی است، یعنی هنر موهبتی است که از طرف خداوند در نهاد بشر گذاشته تا انسان از این طریق تعالی یافته و به کمال برسد. بعداز انقلاب مسئولان طراز اول کشور نیز جایگاه در خوری را برای هنر قائل شدند و توصیه نمودند تا از این
موهبت الهی چون خورشیدی درخشان در راستای اهداف والای انسانی و اسلامی استفاده شود.

فرمایشات مقام معظم رهبری و حضرت امام خمینی(ره) که جایگاه خاص و ممتازی برای هنر قائل شده اند بر کسی پوشیده نیست .
عزیزان این سخنان گهر بار سخنان بزرگانی است که لشکریان صفوف موافق و مخالف خودرا مقلد و سربازشان دانسته و صف آرایی می کنند.

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران: هنر امروز از موثرترین و بهترین ابزار در جهت ارائه حقایق و معارف دینی است و آمیزه هنر و تکنولوژی امکانات جدیدی را بدست می دهد که حقایق دینی و وصف ارزش ها به سراسر عالم ابلاغ شود و به دست همگان برسد.

مقام معظم رهبری : هنر موهبت الهی است، مخالفت با هنر مخالفت با خورشید است و یا هیچ بلاغتی به بلاغات زبان هنر
نیست و….

اینجانب به عنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ تئاتر از همه موافقین و منتقدین که امیدورام جلوتر از مراد و مرشدشان حرکت نکنند دعوت می کنم بدلیل ویژگی منحصر بفرد هنر تئاتر و همچنین اهتمام ورزی به فرمایشات ارزشمند حضرت امامزخمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در مقابل آب نایستند و یا در صدد آلوده کردن آن بر نیایند بلکه در مسیر آب قرار بگیرند و اگر لازم شد مسیرش را برای آبیاری دل های مشتاق جهت دهند.

سفره هنر آنقدر گسترده است تا هرآنکه بخواهد از این آب بنوشد و سیراب شود، مثال آب از این جهت گفته شد که هرگز توقف ندارد و حتی از سنگ ها عبورمی کند و راهش را می پیماید . اما با مسیر آن در مسیر رودخانه و سدها جریان می یابد و دراین مسیر موجب آبادانی و سر سبزی می گردد تا در نهایت به دریا بپیوندد.

حرکت بزرگی که در روز رشت به بهانه افتتاح تئاتر دائم انجام شد تلاشی بود که تئاتر رشت از کما به درآید و نفس هایش را که به شماره افتاده زنده کند و باعث شکوفایی اش شود . شورو نشاط و مشارکتی که این کارناوال بزرگ در میان مردم شهر رشت ایجاد کرد بدون شک حرکتی مثبت بود.

من فکر کنم بعداز مراسم سوگواری مذهبی که آنجا هم هنرمندان به میدان آمدند واجرای نمایش ظهر عاشورا و شام غریبان در شهرداری تجربه ای شد تا چنین کارناوالی شکل بگیرد، تقریبا این دومین مراسمی بود که به صورت خود جوش مردم را به مشارکت گسترده و عمومی واداشت.

متاسفانه احساس می شود اندک اندک منفی نگری دارد در نگاه فرهنگی ما جا خوش می کند، چراکه در اغلب کارها بخصوص کارهای فرهنگی فقط به نیمه خالی لیوان نگریسته می شود. مطمئنا این کارناوال بزرگ و شگرف که نگاه و تعجب همگان را برانگیخت میوانند نقاط ضعفی هم داشته باشد.

چقدر خوب بود نکات مثبت این حرکت بزرگ نیز دیده می شد و دلسوزانه در صدد رفع نقایص آن بر می آمدیم، حرکتی که که می تواند دستمایه خوبی برای مسولان باشد تا در جشن هایی که کمتر حضور مردم را شاهد هستیم با تمسک به این ایده ی ناب و با استفاده از بلاغت کم نظیر زبان هنر، همه ی اقشار مردم به خصوص جوانان را از قلیان سراها و …. بیرون کشیده و به مراکز فرهنگی و هنری بیاورد تا آنان را با مفاهیم ارزشمند و والای شهدا و فرمایشات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و نظام اسلامی آشنا کنند.

آیا بهتر نیست در برگزاری جشن هایی چون دهه فجر با همین ایده و نگاه مثبت همه اقشار جامعه حتی هنرمندان را به مشارکت بگیریم؟ تا از این موهبت الهی استفاده بهینه شود؟

بدون شک با توجه به جایگاه تاتر و پتانسیل بالای هنرمندان گیلانی نمی توا ن آن را نادیده گرفت.پس بیایید دست در دست همدیگر و در مسیر متعالی و فاخر هنر در چهار چوب اهداف کشور اسلامی مان گام برداریم و در مقابل چنین سرمایه ارزشمند و پتانسلی قرارنگیریم ودر کنارش بایستیم و هم آوایی کنیم .

چون اینان هم برادران و خواهران و فرزندان این آب و خاک اند که خداوند نیروی تعالی بخش هنر را به آنها بخشیده و باید در مسیر درست هدایت شوند تا خود الگو و راهنمای جامعه رو به جلوی ایران اسلامی باشند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.