کد خبر : 7526
تاریخ انتشار : جمعه ۴ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۳

دانشگاه گیلان در دسته‌ی دانشگاههای «یک درصد برتر جهان» قرار گرفت

دانشگاه گیلان در دسته‌ی دانشگاههای «یک درصد برتر جهان» قرار گرفت

هاتف نیوز- دانشگاه گیلان به همراه سی و دو دانشگاه دیگر کشور در جمع دانشگاههای «یک درصد برتر جهان» قرار گرفت.

    هاتف نیوز– دانشگاه گیلان به همراه سی و دو دانشگاه دیگر کشور در جمع دانشگاههای «یک درصد برتر جهان» قرار گرفت.
دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: ۳۳ دانشگاه ایرانی در پایگاه طلایه‌داران علم آی.اس.آی به عنوان دانشگاههای «یک درصد برتر جهان» معرفی شده‌اند که قبلاً ۳۰ دانشگاه از ایران در این فهرست قرار داشت اما هم‌اکنون به ۳۳ دانشگاه افزایش یافته است.
وی اعلام کرد: استنادها اصلیترین شاخص مرجعیت علمی در دنیای علم مدرن محسوب می‌شوند. استنادها بیانگر میزان استفاده از علمی هستند که تولید شده است. پایگاههای استنادی معتبرترین مجلات بین‌المللی را نمایه‌سازی می‌کنند، اما تمامی نتایج پژوهشی منتشر شده در مجلات نمایه شده در این پایگاهها استناد دریافت نمی‌کنند. تعداد اندکی از مقالات پژوهشی هستند که بخش بزرگی از استنادهای دنیای علم را به خود اختصاص می‌دهند. انجام پژوهشهایی که استنادهای بالایی را دریافت کنند سبب مرجعیت تولیدکنندگان علم می‌شود. بنابر این دانشگاههای کشور باید بکوشند تا پژوهشگرانشان را به سمت انجام پژوهشهای موثرتر رهنمون کنند.
دکتر دهقانی اظهار کرد: پایگاه طلایه‌داران علم آی.اس.آی (ISI/ESI) به معرفی دانشگاههای «یک درصد برتر جهان» می‌پردازد. این دانشگاههای به تولید علمی پرداخته‌اند که اثرگذارتر بوده است. طلایه‌داران علم دانشگاههای دنیا را برحسب تعداد کل استنادهایی که در بازه‌ی زمانی ۱۰ سال اخیر دریافت کرده‌اند به صورت نزولی مرتب‌سازی کرده و سپس دانشگاههای یک درصد برتر را انتخاب می‌کند. در آخرین فهرست اعلام شده ۳۳ دانشگاه ایرانی در پایگاه طلایه‌داران علم آی.اس.آی به عنوان دانشگاههای یک درصد برتر دنیا معرفی شده‌اند. قبلاً ۳۰ دانشگاه از ایران در این فهرست قرار داشتند که هم‌اکنون به ۳۳ دانشگاه افزایش یافته است.
سرپرست ISC افزود: ۱۴ دانشگاه از مجموع دانشگاههای جامع، ۱۰ دانشگاه و موسسه از علوم پزشکی، هفت دانشگاه صنعتی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیام نور در این فهرست قرار دارند. دانشگاههای گیلان، الزهرا (س) و پیام نور دانشگاههای هستند که به تازگی در دسته‌ی دانشگاههای «یک درصد برتر جهان» قرار گرفته‌اند.
وی ادامه داد: از بین دانشگاههای علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، شهید بهشتی، شیراز، تهران، تبریز، کرمان، اصفهان، ایران، بقیه‌الله(عج) و انستیتو پاستور در زمره‌ی دانشگاههای «یک درصد برتر جهان» قرار گرفته‌اند. از بین دانشگاههای صنعتی، دانشگاه صنعتی اصفهان، شیراز، امیرکبیر، شریف، بابل، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و علم و صنعت ایران در دسته‌ی دانشگاههای «یک درصد برتر بین‌المللی» قرار گرفتند. همچنین در بین دانشگاههای جامع، دانشگاههای تربیت مدرس، شهید باهنر کرمان، تهران، فردوسی مشهد، تبریز، رازی، سمنان، کاشان، بوعلی سینا، شیراز، الزهرا(س)، ارومیه، یاسوج و گیلان توانسته‌اند جزو دانشگاههای «یک درصد برتر جهان» قرار گیرند.
دکتر دهقانی در پایان افزود: برای دستیابی به مرجعیت علم و فناوری در جهان بر اساس اولین بند سیاستهای کلان علم و فناوری یکی از شاخصهای مهم میزان استنادها به انتشارات علمی یک کشور است این امر بیانگر میزان تکیه‌ی نظام جهانی علم بر علم آن کشور است. دنیای علم امروز استنادها را به عنوان یکی از شاخصهای اصلی مرجعیت پذیرفته است. بر اساس مستندات موجود برای افزایش میزان استنادها و اثرگذاری علمی لازم است دانشگاهها و موسسات پژوهشی کشور در حوزه‌ی دیپلماسی علم و فناوری و اثرگذاری اقتصادی نیز گامهای اساسی بردارند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.