کد خبر : 6932
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۴

توسعه‌ی كشت مكانيزه راهي براي ماندگاري جوانان در روستاها

توسعه‌ی كشت مكانيزه راهي براي ماندگاري جوانان در روستاها

هاتف نیوز– علی همرنگ – سالیان سال است که مسوولان، کارشناسان و حتی خود کشاورزان و اهالی رسوتاهای مختلف استان گیلان از مهاجرت جوانان روستایی به شهر گله‌مند هستند و آن را آفتی برای کاهش تولید در روستاها و گرایش به مصرف محصولات تولیدی شهرنشینان و صنایع وارداتی می‌دانند.

    هاتف نیوز– علی همرنگ – سالیان سال است که مسوولان، کارشناسان و حتی خود کشاورزان و اهالی رسوتاهای مختلف استان گیلان از مهاجرت جوانان روستایی به شهر گله‌مند هستند و آن را آفتی برای کاهش تولید در روستاها و گرایش به مصرف محصولات تولیدی شهرنشینان و صنایع وارداتی می‌دانند.
کارشناسان بخش کشاورزی تاکنون در این باره بسیار سخن گفته و به تجزیه و تحلیل عوامل دخیل در این ماجرا پرداه‌اند اما هنوز روشی که سبب ماندگاری و اقامت جوانان روستایی در روستاهای ما شود به دست نیامده است.
مهاجرت روستاییان به ویژه جوانان از روستاها به شهر سبب کاهش تولید محصولات کشاورزی روستایی و نامناسب شدن وضعیت اقتصادی کشاورزان روستاها و در کل تغییر وازنه‌ی اقتصادی در روستاهای ما شده است.
در همین زمینه رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گیلان گفته است: این موضوع مایه‌ی نگرانی است که بخشی از شاغلان کشاورزی گیلان در سنین کهولت هستند.
گویا بر طبق نتایج سرشماری عمومی کشاورزی (سال ٩٣ کشور) و ‌آمار و اطلاعات منتشر شده هر چند بیانگر توانمندیهای بالقوه‌ی این بخش است، اما حاوی برخی از اطلاعات قابل تأمل و بازگوکننده‌ی ریشه‌ی مشکلات دیرینه و بنیادی توسعه‌ی بخش کشاورزی ایران نیز هست.
‌بحرانهای زیست محیطی و محدودیت شدید منابع آب از یکسو و محدودیتهای جهانی تجارت محصولات کشاورزی از دیگر سو، توسعه‌ی بخش کشاورزی را نشانه گرفته است.
یک مقوله‌ی کلیدی که در آمار منتشره به چشم می‌خورد، وضعیت سن بهره‌برداران بخش کشاورزی است.
دو میلیون و 180هزار نفر یعنی بیش از نیمی از مجموع چهار میلیون بهره‌بردار بخش کشاورزی، بیش از 50 سال سن دارند.
حضور 30 درصد از بهره‌برداران در مزرعه و شاغل در فعالیتهای سخت کشاورزی در سن کهولت قابل تامل و پرسش جدی است.
گیلان نیز استانی کشاورزی است که اقتصاد کشاورزی نقشی مهمی در درآمدهای این استان دارد، اما آمار حاکی از آن است که بیشتر کسانی که در بخش کشاورزی گیلان کار می‌کنند، در سن پیری هستند.
مهندس علیرضا شعبان‌نژاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در همین زمینه به «ایسنا» گفته که: سن اغلب کشاورزان گیلانی بالاست و به‌علاوه‌ی این معضل مهاجرت جوانان روستایی و کشاورززادگان از روستا به شهرها هر روز در گیلان ادامه دارد.
وی اضافه کرد: بیشتر جوانان روستایی برای کسب درآمد بیشتر به شهرها مهاجرت می‌کنند و این موضوع موجب می‌شود تا با ساکن شدن در حاشیه‌ی شهرها، سرنوشت نه چندان مطلوبی را برای خود و خانوده‌هایشان رقم بزنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به اینکه بهبود درآمد کشاورزان و کاهش سختی کار کشاورزی موجب خواهد شد تا جوانان روستایی در زادگاهشان باقی بمانند، تصریح کرد: این سازمان برنامه‌ریزیهای مختلفی از جمله توسعه‌ی مکانیزاسیون در بخش کشاورزی را در اولویتهای کاری خود قرار داده است.
وی خاطر‌نشان کرد: کاهش هزینه‌ی تولید محصولات و آسانتر شدن تولید محصولات کشاورزی به ویژه برنج موجب می‌شود که جوانان روستایی فعالیت در روستاها را به زندگی شهری ترجیح دهند.
وی افزود: زنان روستایی استان گیلان نیز در چرخه‌ی تولید محصولات کشاورزی نقشی بسیار مهم و حتی حضوری کلیدی دارند، اما بیشتر آنها به دلیل مهاجرت همسرانشان به شهرها مجبورند که به همراه آنها زندگی نه چندان خوشایندی را در حاشیه‌ی شهرها تحمل کنند.
وی از ارتقای سطح آموزشهای مهارت به روستاییان به وسیله‌ی سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد و گفت: ارتقای مهارتها در بخشهای مختلف و همچنین پرهیز از تک محصولی شدن روستاها موجب می‌شود که فرزندان کشاورز در آمدشان بالا برود و در نهایت شغل پدران خود را دنبال کنند.
وی با بیان اینکه تشدید برخورد با تغییرکاربریها در گیلان موجب شده است که فروش زمینهای کشاورزی برای ساخت واحدهای مسکونی بسیار کم شود، تاکید کرد: همواره به کشاورزان گوشزد می‌کنیم که اگر زمینشان را بفروشند در آینده‌یی بسیار نزدیک متوجه خواهند شد که دیگر همان زمین را هم ندارند و سرایدار جایی می‌شوند که خود زمانی مالک آن بوده‌اند.
در همین زمینه مدير جهاد كشاورزي شهرستان فومن گفته که: با توسعه‌ی مكانيزاسيون در توليد برنج، رنج توليد اين محصول كاهش مي‌يابد و گرایش به کار کشاورزی قطعاً رو به افزایش می‌نهد.
محمدرضا ابراهيم‌زاده گفت: مكانيزاسيون کاشت، داشت و برداشت برنج موجب كاهش 50 درصدي هزينه‌هاي توليد برنج نیز مي‌شود و در روستاییان انگیزه‌ی ماندگاری در روستا ایجاد می‌کند.
وي اضافه كرد: افزايش رغبت جوانان روستايي براي ماندگاري در روستا و پرداختن به كار كشاورزي و توليد برنج از ديگر دستاوردهاي توسعه‌ی توليد مكانيزه‌ی برنج است.
مدير جهاد كشاورزي شهرستان فومن با بيان اينكه برای توسعه‌ی كشاورزي در بخش مكانيزاسيون بيش از 25 ميليارد تومان تسهيلات خريد ماشين‌آلات از جمله انواع تراكتور ويژه‌ی شاليزار و ماشین الات زراعي و باغي، نشاكار چهاررديفه، كمباين مخصوص برنج، تيلر و ادوات، بيلر وجين‌كن موتوري، دورگر و پادلر به بيش از 226 نفر از متقاضيان اختصاص يافته است، گفت: هر چند اعتقاد داریم بایستی در این زمینه بیشتر کار شود اما هر چه در این زمینه سرمایه‌گذاری گردد به نفع روستاهای ما خواهد بود.
محمدرضا ابراهيم‌زاده همچنین ادامه داد: براي مناطق كمتر توسعه‌يافته‌ی روستایی نيز مبلغ یکهزار و 660 ميليون ریال تسهيلات يارانه‌دار از محل صندوق توسعه‌ی ملي براي 11 نفر از توليدكنندگان بخش كشاورزي اختصاص يافته است.
مدير جهاد كشاورزي شهرستان فومن تصريح كرد: كشت پاييزه نيز موجب بهبود وضعیت درآمدی كشاورزان و درنهايت موجب رفاه حال اين قشر مي‌شود که نبایستی از آن غافل شد و براي حمايت از توسعه‌ی كشت پاييزه بین کشاورزان ما امسال تسهيلات ویژه به مبلغ دوهزار و 450 ميليون ریال تسهيلات سرمايه در گردش برای عمليات كاشت، داشت و برداشت محصولات پاييزه براي كشاورزن فومني در نظر گرفته‌ایم.
به هر حال آنچه از نظر مسوولان و کارشناسان مهم به نظر می‌رسد اینکه باید با تشویق و ترغیب کشاورزان به ماندگاری در روستاها و ایجاد انگیزه برای جوانان در جهت انجام کار کشاورزی و همراهی با خانواده‌ی خود، میزان تولید را در استان گیلان افزایش دهیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.