کد خبر : 6721
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۷

همه با هم در «باغ محتشم»/ «جشنواره‌ی فرهنگی اقوام ایرانی» در رشت برگزار شد

همه با هم در «باغ محتشم»/ «جشنواره‌ی فرهنگی اقوام ایرانی» در رشت برگزار شد

هاتف نیوز – عصر روز دوشنبه ششم مهر ماه امسال با انجام آييني ويژه با حضور شماري از مقامات و مسوولان استان، ميهمانان جشنواره كه از استانهاي مختلف كشور آمده بودند و شهروندان رشتي «جشنواره‌ي فرهنگي اقوام ايراني» در رشت آغاز به كار كرد.

   هاتف نیوز – عصر روز دوشنبه ششم مهر ماه امسال با انجام آييني ويژه با حضور شماري از مقامات و مسوولان استان، ميهمانان جشنواره كه از استانهاي مختلف كشور آمده بودند و شهروندان رشتي «جشنواره‌ي فرهنگي اقوام ايراني» در رشت آغاز به كار كرد.
در آيين افتتاحيه‌ي اين جشنواره فروتن دبير «جشنواره‌ي كشوري فرهنگي اقوام ايراني»، دكتر يونس رنجكش سرپرست اداره‌ي كل فرهنگي و اجتماعي استانداري گيلان، مهندس سيداميرحسين علوي عضو شوراي اسلامي كلانشهر رشت، ضرابي نماينده‌ي بانك گردشگري و دكتر فيروز فاضلي مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان گيلان هر يك در باره‌ي ويژگيهاي اين جشنواره براي حاضران صحبت كردند.
فروتن با تشكر از همه‌ي دست‌اندركاران برگزاري اين جشنواره از شركت‌كنندگان در برنامه قدرداني كرد و به حاضران خيرمقدم گفت و تاكيد كرد: صنايع دستي كشورهاي لبنان، ژاپن، هند، غنا و كره‌ي جنوبي در بخش غرفه‌هاي بين‌الملل اين جشنواره عرضه شده است.
دكتر يونس رنجكش با بيان اينكه برگزاري اين جشنواره‌ها در شناسانیدن و آشنايي هر چه بيشتر فرهنگهاي ايرانزمين موثر است، گفت: ابعاد ديگر برگزاري جشنواره‌هاي فرهنگي ايجاد نشاط اجتماعي است.
وي تاكيد كرد: به همت اداره‌ي كل فرهنگي و اجتماعي استانداري گيلان از دهم تا هفدهم مهر ماه امسال هفته‌ي به نام «هفته‌ي اجتماعي» در رشت برگزار خواهد شد كه در راستاي تقويت پايه‌هاي خانواده و ترويج سبك زندگي ايراني – اسلامي تلاش مي‌شود.
مهندس سيداميرحسين علوي با خيرمقدمگويي به حاضران يكي از وظايف اعضاي شوراي اسلامي كلانشهر رشت را تلاش براي ايجاد نشاط اجتماعي و بهره‌گيري از ظرفيت و توان جوانان براي تحقق اين مهم دانست و گفت: خداوند بزرگ را شكرگزار هستيم كه امروز اين برنامه‌ي بزرگ و جالب توجه به همت سازمان فرهنگي – ورزشي شهرداری و به وسیله‌ی جوانان همين مرز و بوم در انجمنها و سازمانهاي مردم نهاد شكل گرفته است.18
ضرابي نماينده‌ي بانك گردشگري هم با تاكيد بر اينكه در «هفته‌ي گردشگري» هستيم گفت: كشور ما با تنوع آب و هوايي و توانمنديهاي مختلف و جاذبه‌هاي ديدني، گردشگري، مذهبي، تفريحي، طبيعي و… كشوري سرشار و غني براي توسعه‌ي گردشگري است و بانك گردشگري به حول و قوه‌ي الهي به عنوان بانك تخصصي گردشگري ضمن ارائه‌ي همه‌ي فعاليتهاي بانكداري در ايران تلاش مي‌كند به توسعه‌ي گردشگري در كشور و استان همت گمارد.
دكتر فيروز فاضلي هم با تاكيد بر اينكه انسان مومن انساني بشاش و بانشاط است گفت: تا انسان از اعماق دل و جان شاد و با نشاط نباشد نمي‌تواند شادي را به ديگران هديه دهد و برگزاري اين جشنواره فرصتي را فراهم مي‌كند كه انسانهاي شاد اميد را در دل افراد جامعه تقويت كنند.
وي به تشريح واژگان اين جشنواره اعم از «جشنواره»، «فرهنگي، «اقوام» و «ايراني» پرداخت و گفت: واژه‌ي «جشن» و «جشنواره» نشان مي‌دهد كه دست‌اندركاران مي‌خواهند سبب ايجاد نشاط در جامعه شوند؛ «فرهنگ» هويت و سبك زندگي افراد جامعه و یک قوم را تشکیل می‌دهد و «اقوام» مختلفی که در «ايران» زندگی می‌کنند هم تكه‌هاي پازل سرزمين «ايران» هستند.
مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان گيلان تاكيد كرد: امروز ما خوشحاليم كه قوم كادوسها يا همان «كاسپين» كه يكي از هفت قومي بوده‌اند كه «ايران ويچ» را ايجاد كردند، ميهمان ديگر اقوام كشور هستند.
در پايان آيين افتتاحيه‌ي هم با حضور همه‌ي مقامات و مسوولان «جشنواره‌ي فرهنگي اقوام ايرانی» آغاز به كار كرد.
اين جشنواره از ششم تا هفدهم مهر ماه امسال براي بازديد علاقه‌مندان داير خواهد بود و در هر روز هنرمندان يكي از استانهاي كشور در آن به اجراي برنامه خواهد پرداخت.
در یکی از روزهای برگزاری جشنواره سری به غرفه‌های آن زدیم و پای صحبت برخیها هم نشستیم.16
مریم اکبری زن خانه‌دار که برای بازدید از نمایشگاه این جشنواره به عمارت کلاه فرنگی رشت آمده بود، به خبرنگار «هاتف» گفت: برگزاری اینگونه برنامه‌ها سبب شناسانیدن هر چه بیشتر فرهنگ، صنایع دستی، موسیقی و نحوه‌ی زندگی دیگر اقوام ایرانی ساکن در نقاط مختلف کشور به گیلانیان می‌شود.
وی با بیان اینکه تا حدودی با صنایع دستی برخی از نقاط کشور آشنایی دارد گفت: دست‌اندرکاران برگزاری این نمایشگاه یقیناً در کار خود موفق بوده‌اند چون توانسته‌اند اطلاعات و آگاهیهای خوبی را به گیلانیان و به ویژه شهروندان رشتی در زمینه‌ی دیگر اقوام کشور بدهند.
رسول محمدی یکی دیگر از بازدیدکنندگان جشنواره و نمایشگاه به خبرنگار «هاتف» گفت: من از برنامه‌یی که هر روز برگزار می‌شود دیدن می‌کنم و خیلی هم از آن لذت می‌برم.
وی افزود: آشنایی با فرهنگ، تمدن، موسیقی و صنایع دستی اقوام مختلف ایرانی برای من که زیاد اهل مسافرت نیستم خیلی خوب است و ما می‌توانیم در یک جا بسیاری از صنایع دستی شهرهای مختلف کشور را ببینیم و لذت ببریم.
در غرفه‌ی پوشاک استان گیلان هم بسیاری از بازدیدکنندگان با لباسهای محلی گیلان عکس می‌گرفتند و به عنوان یادگار نگه‌ می‌داشتند.
گفت‌وگو با مسوولان غرفه‌های مختلف اقوام شرکت‌کننده در این جشنواره و همچنین خرید صنایع دستی و محصولات تولیدی آنها از جمله دلمشغولیهای شرکت‌کنندگان در این برنامه بود.
مسوول یکی از غرفه‌های اقوام شرکت‌کننده در این جشنواره از میهمان‌نوازی گیلانیها قدردانی نمود و گفت: استقبال گرم و شایان توجهی از این نمایشگاه و جشنواره شده است.
وی همچنین از دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره قدردانی کرد که با برنامه‌ریزی مناسب کارها و فعالیتهای آنها را دنبال و اجرایی کرده‌اند.
علیرضا قانع مدیر عامل سازمان فرهنگی – ورزشی شهرداری کلانشهر رشت نیز در حاشیه‌ی برگزاری این جشنواره گفت: برگزاری «جشنواره‌ی فرهنگی اقوام ایرانی» فرصتی است تا شهروندان رشت بیش از پیش با دیگر اقوام ساکن ایران فرهنگ، آیین، صنایع دستی و هنرهای سنتی و بومی آنها آّنا شوند.
وی تاکید کرد: این برنامه در راستای شعار سال که «رشت، شهر نشاط و امید» نامگذاری شده، برگزار می‌گردد و تمام تلاش ما این است تا با برگزاری اینگونه برنامه‌ها موجی از نشاط و سرگرمی برای شهروندان رشت ایجاد کنیم.
قانع با تشکر از سرپرست اداره‌ی کل فرهنگی – اجتماعی استانداری گیلان، دکتر محمدعلی ثابت‌قدم شهردار کلانشهر رشت و همراهی اعضای شورای اسلامی این شهر و کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورا و همچنین سازمانهای مردم نهاد میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اداره‌ی کل میراث فرهنگی قدردانی کرد و گفت: امیدوارم ماحصل تلاش و کوشش ما موجبات رضایتمندی شهروندان رشتی را فراهم آورده باشد.555

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.