کد خبر : 6172
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۳

گیلان ظرفیت بهره‌گیری از دستاوردهای سیاست خارجی «دولت تدبیر و امید» را دارد

گیلان ظرفیت بهره‌گیری از دستاوردهای سیاست خارجی «دولت تدبیر و امید» را دارد

هاتف‌نیوز – استاندار گیلان در نشست با جمعی از فعالان بخش غیردولتی و مدیران رسانه‌های گروهی به دستاوردهای دولت در زمینه‌ی سیاست خارجی پرداخت و گفت: گیلان با توانمندیهایی که در زمینه‌ی تعاملات خارجی دارد می‌تواند از این دستاورد دولت به بهترین شکل بهره بگیرد.

   هاتف‌نیوز – استاندار گیلان در نشست با جمعی از فعالان بخش غیردولتی و مدیران رسانه‌های گروهی به دستاوردهای دولت در زمینه‌ی سیاست خارجی پرداخت و گفت: گیلان با توانمندیهایی که در زمینه‌ی تعاملات خارجی دارد می‌تواند از این دستاورد دولت به بهترین شکل بهره بگیرد.
بر پایه‌ی گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان» در این نشست که دکتر سجادی مدیر کل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه نیز حضور یافته بود، دکتر نجفی با اشاره به حضور پراثر سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور در سفر رئیس جمهور به استان گیلان گفت: سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور با توجه به وجود پتانسیل و ظرفیتهای بالقوه‌ی گیلان علاقه‌مندی بسیاری برای سرمایه‌گذاری در این منطقه را نشان دادند.
نماینده‌ی عالی دولت در استان گیلان با اشاره به موفقیت در مذاکرات هسته‌یی، بهبود مناسبات خارجی کشور و تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری را از بزرگترین دستاوردهای «دولت تدبیر و امید» دانست و گفت: گیلان با توانمندیهایی که در تعاملات خارجی دارد می‌تواند از این دستاورد دولت به بهترین شکل بهره گیرد.
وی با بیان اینکه فعالیت بخش خصوصی و اتاق بازرگانی استان گیلان نسبت به سالهای گذشته افزایشی شمگیری داشته است افزود: در سالهای دهه‌ی 70 هیاتهای مختلفی به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، اوکراین، گرجستان، ترکمنستان از گیلان به نمایندگی از ایران برای برگزاری نمایشگاههای مختلف اعزام شدند و هم‌اکنون این روابط با توجه به شناخت خوب بخشهای خصوصی دو طرف از پتانسیل این منطقه رو به گسترش است.
نماینده‌ی عالی دولت در استان گیلان با اشاره به برنامه‌ی گردشگری که در سال 1404 تعداد گردشگران خارجی باید به 20 میلیون نفر برسد خاطر نشان کرد: باتوجه به فرصتهای فراوان بخش گردشگری در این استان، گیلان می‌تواند سهمی مهم در این زمینه داشته باشد.
وی هر نقطه از استان گیلان را دارای نعمتهای غنی و گسترده توصیف کرد و افزود: در سفرهای «هفته‌ی دولت» به شهرستانهای مختلف استان ظرفیتهای جدید بسیاری را در شهرستانهای استان از نزدیک بازدید کردم.
رئیس شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی تصریح کرد: در سفر وزیر راه و شهرسازی به گیلان در زمینه‌ی مشکلات پروازهای داخلی و برون‌مرزی و نیز راه‌اندازی پرواز رشت به ایروان با توجه به پتانسیل خوب موجود در سفر به این کشور مذاکره شد که این زمینه فراهم خواهد شد.
دکتر محمدعلی نجفی با اشاره به اینکه در زمینه‌ی صادرات محصولات به کشورهای دیگر به ویژه کشورهای حاشیه‌ی دریای کاسپین مشکل خاصی وجود ندارد، گفت: متأسفانه در سالهای اخیر نگاه منفی در حوزه‌ی صادرات به وجود آمده که تغییر این نگرش در بین کشورها به زمان نیاز دارد.
استاندار گیلان به فرصتهای مشترک ایران با کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، آسیای میانه و قفقاز اشاره کرد و خاطر نشان نمود: از گسترش روابط با جمهوری آذربایجان و کشورهای دیگر به واسطه‌ی مرز مشترک و مزیتهای موجود استقبال می‌کنیم اما این مانع از حضور بخش خصوصی، سرمایه‌گذاران و دولت در کشورهای دیگر نیست.
وی به جایگاه منطقه‌ی آزاد انزلی در ارتقا و گسترش فعالیتهای حوزه‌ی تجارتهای این منطقه اشاره کرد و افزود: در آینده‌یی نزدیک با حضور سفرای کشورهای حاشیه دریای خزر در جهت گسترش مناسبات بین این کشورها نشستی در منطقه‌ی آزاد انزلی برگزار خواهیم کرد.
دکتر نجفی بر ضرورت حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در جلسات تخصصی حوزه‌ی سرمایه‌گذاری تأکید کرد و گفت: اگر حضور بخش خصوصی در سرمایه‌گذاریها نباشد آن کار کامل نخواهد شد.
وی یکی از بخشهای قابل گسترش در روابط را حوزه‌ی فرهنگ دانست و افزود: در جلسه‌ی اخیر هیأت امنای دانشگاه گیلان که با حضور وزیر علوم در تهران برگزار شد، تأسیس دانشکده‌ی ادبیات و زبانهای خارجی در دانشگاه گیلان مصوب گردید که این پتانسیل قوی در گسترش انتقال فرهنگ ایرانی بسیار مؤثر است.
وی با ابراز امیدواری از بهره‌گیری ظرفیتهای مختلف بخش خصوصی افزود: در زمینه‌های تجاری، گردشگری، توانمندیهای کشاورزی و به ویژه صادرات گل، گیاه و محصولات گلخانه‌یی باید بهره‌ لازم برده شود.7
در این نشست همچنین مدیر کل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه خواستار بهره‌مندی از فرصت حضور دکتر نجفی در گیلان و اقدامات مؤثر وی شد و گفت: حدود چهار میلیون ایرانی در خارج از کشور زندگی می‌کنند که با حضور «دولت تدبیر و امید» فصلی جدید در بهره‌مندی از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور گشوده شده است.
سجادی با بیان اینکه مسوولان کشور در «دولت تدبیر و امید» افرادی زبده، عاشق و خدمتگزار نظام هستند افزود: در سفرهای خارجی مشاهده می‌کنیم که از حداقل ظرفیتها حداکثر استفاده را می‌برند اما در ایران فرصتهای بسیاری وجود دارد که می‌توان از آنها بهره لازم را برد و این مهم در گیلان به وسیله‌ی استاندار پرتلاش شروع شده است.
وی نقش رسانه‌ها در گسترش و اعتمادسازی کشورهای دیگر نسبت به ایران را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها باید ایران و مزیتهای آن را به دنیا معرفی کرده و بشناسانیم تا اقدامات تجار و سرمایه‌گذاران در صادرات با برند ایرانی گسترش پیدا کند.
مدیر کل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه رسانه‌ها با نقد سازنده می‌توانند جهتدهی موثری به مسائل مختلف بدهند افزود: انتظار داریم رسانه‌ها فرصت را غنیمت دانسته و با همراهی کامل با دولت و بخش خصوصی با شناسانیدن ظرفیتهای استان گیلان به دنیا در این منطقه تحرک و پویایی ایجاد کنند.
وی انتقال فرهنگ اسلامی- ایرانی به کشورهای دیگر را بسیار موثر عنوان کرد و گفت: در بخش گردشگری و برگزاری جشنواره‌های صنایع غذایی نیز فرصتهای بسیار وجود دارد.
در ادامه این نشست 12 نفر از مدیران دستگاههای اجرایی، رسانه‌ها و فعالان بخش خصوصی به بیان دیدگاهها، نقطه نظرات و ارائه‌ی پیشنهادهای خود پرداختند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.