کد خبر : 5510
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۴

در استفاده از لباس و کلاه کار پاکبانان رشت بايد اصول ايمني و استانداردها رعايت شود

در استفاده از لباس و کلاه کار پاکبانان رشت بايد اصول ايمني و استانداردها رعايت شود

هاتف‌نیوز – در بيست و يکمين نشست کارگروه حمايت از قشرهاي آسيب‌پذير شوراي اين شهر، فاطمه شيرزاد رئيس کارگروه ياد شده بر رعايت اصول ايمني در استفاده از لباسهاي پاکبانان تاکيد کرد.

هاتف‌نیوز – در بيست و يکمين نشست کارگروه حمايت از قشرهاي آسيب‌پذير شوراي اين شهر، فاطمه شيرزاد رئيس کارگروه ياد شده بر رعايت اصول ايمني در استفاده از لباسهاي پاکبانان تاکيد کرد.
بر پایه‌ی گزارش روابط عمومی شورای اسلامی کلانشهر رشت فاطمه شيرزاد در اين نشست ضمن درخواست از مهندس شريفي، مدير عامل سازمان مديريت پسماند، براي ارائه‌ي گزارش در زمينه‌ي برخي موارد و ناهماهنگيهاي موجود در کار روفت و روب معابر شهري گفت: پيش از هر چيز از همه‌ي کساني که در اين نشست شرکت ‌کرده‌اند کمال تشکر را دارم و اميدوارم ماحصل کار و تلاش ما در اين کارگروه منجر به حل بسياري از مسائل پاکبانان و بهبود کيفيت روفت و روب معابر و خيابانهاي شهر رشت شود.
وي تاکيد کرد: در بازرسيهاي ميداني متوجه شده‌ام که لباس فرم بسياري از اين پاکبانان کهنه و فرسوده بوده و يا از شبرنگ و کلاه ايمني مناسب استفاده نمي‌شود.
وي همچنين گفت: لباسهاي پاکبانان بايد متناسب با دو نيمه‌ي سال باشد و نسبت به گرما و سرماي هوا از لباسهاي متناسب با همان زمان استفاده شود.
فاطمه شيرزاد سپس خاطر نشان کرد: ديده شده که برخي از پيمانکاران به بهانه‌هاي مختلف عذر پاکبانان و کارگران خدوم شهرداري را مي‌خواهند و آنها را از کار اخراج مي‌کنند که اين موضوع هم بايد بررسي شود.
وي با اشاره به اينکه اين موضوعات بايد در کارگروه حمايت از قشرهاي آسيب‌پذير شوراي اسلامي کلانشهر رشت لحاظ گردد تا بتوان از نظر ايمني و سلامت کاري انگيزه‌يي بيشتر در اين کارگران زحمتکش ايجاد کرد، گفت: مورد ديگر اينکه از برخي از پاکبانان براي فعاليتهاي عمراني شهر استفاده مي‌شود که اين موضوع هم سبب مندرس شدن لباسهاي آنها و هم فشار مضاعف به کار آنها مي‌شود که تا حدامکان بايستي براي اين عده از کارگران اضافه‌کاري کامل پرداخت شود.
عضو هيات رئيسه‌ي شورا سپس گفت: بسياري از مخازن زباله‌ي شهري سرجايش قرار نمي‌گيرند که از معاونان خدمات شهري مناطق پنجگانه مي‌خواهم که اين موضوع را پيگيري و بررسي کنند.
وي بر نظارت کامل و دقيق ناظران مديريت پسماندها بر کار پاکبانان، سرکارگران و شرکتهاي پيمانکار روفت و روب تاکيد کرد و گفت: شهرداري رشت هر ماه مبلغ دو ميليارد و 800 ميليون تومان در پنج منطقه‌ي مختلف بابت نظافت و امور مربوط به روفت و روب شهري به پيمانکاران پرداخت مي‌کند که لازم است تلاش شود تا اين مبالغ طوري تقسيم‌بندي گرددد که شرکتهاي پيمانکار و پاکبانان مناطق پنجگانه دچار تاخير در پرداختها و دريافتهاي خود نشوند.
در ادامه‌ي اين نشست مهندس شريفي مدير عامل سازمان مديريت پسماندهاي شهرداري کلانشهر رشت ضمن تشکر از خانم شيرزاد و پيگيرهاي مجدانه‌ي وي گفت: خدا را شکر مي‌کنيم که کارگروه حمايت از قشرهاي آسيب‌پذير شورا با جديت اين مباحث را دنبال مي‌کند.
وي گفت: تاکيد ما بر اين است که کار روفت و روب در ساعتهاي مشخص انجام شود تا معابر شهري در ساعت مشخص از شبانه‌روز تميز و پاک تحويل داده شود و با نظارت عاليه‌ي سازمان مديريت پسماندها و پيگيري اجراي کارها اگر پيمانکاري قصوري در اجرا انجام داده باشد جرايمي سفت و سخت لحاظ شود تا بازدارنده باشد.
شريفي با اشاره به اينکه کارها نبايد به کارگران و پاکبانان تحميل شود گفت: البته مواردي هم وجود دارد که کارگران خوب کار نمي‌کنند بنا بر اين، اصل بايد بر تشويق افرادي که دقيق عمل کنند و تنبيه افراد خاطي استوار باشد.
وي بخشي از مشکلات حوزه‌ي مديريت پسماندها را به موضوع فرهنگسازي چه در زمينه‌ي کار کارگران و چه در زمينه‌ي نحوه‌ي عمل شهروندان دانست و گفت: شست‌وشوي خودروهاي حمل زباله، جلوگيري از ريزش شيرابه‌هاي زباله‌ها از خودروها، استفاده از لباس فرم، دستکش، کلاه و… به وسيله‌ي کارگران و موارد ديگر به فرهنگ کارگران اين بخش برمي‌گردد و همچنين بايد شهروندان همکاري کنند تا در هر ساعت از شبانه‌روز زباله‌ها را در معابر رها نسازند.24
مدير عامل سازمان مديريت پسماندهاي شهرداري رشت در پايان سخنان خود از معاونان خدمات شهري مناطق پنجگانه خواست تا توضيحات تکميلي را در زمينه‌ي مباحث مطرح شده ارائه دهند.
پس از توضيحات چهار معاون خدمات شهري حميد فضل‌طلب از منطقه‌ي 5، علي زارع از منطقه‌ي 4، ابوالفضل دوستداراز منطقه‌ي 3 و مهرزاد پورخيابي از منطقه‌ي 2، دبير کارگروه مهندس مجتبي شهرستاني به جمعبندي موارد مطرح شده پرداخت و از معاونان خدمات شهري مناطق پنجگانه خواست تا در اسرع وقت هزينه‌هاي جمع‌آوري زباله‌ي منطقه‌ي خود، تعداد پاکبانان، نيروهاي انساني، ماشين‌الات و برنامه‌هاي منطقه‌شان را به دبيرخانه‌ي کارگروه حمايت از قشرهاي آسيب‌پذير شوراي اسلامي کلانشهر رشت ارائه دهند.
در پايان اين نشست هم فاطمه شيرزاد در سخناني گفت: در زمينه‌ي مديريت پسماندها در بودجه‌ي سال 1394 شهرداري رشت اعتبارات خوبي لحاظ گرديده و تا جايي که من اطلاع ‌دارم در اين بودجه اعتبارات بخش مديريت پسماندها افزايش يافته است و با توجه به اين مساله انتظار هم از مديريت شهري در اين بخش بيشتر است.
منشي شوراي اسلامي کلانشهر رشت گفت: قطعاً بايد نظارتها را بيشتر کرد تا فشار و تحميلي به کارگران و پاکبانان وارد نشود و البته با نظارت دقيق افرادي هم که کم‌کاري مي‌کنند مشخص خواهد شد.
در اين نشست مقرر شد صورت وضعيت کارکرد پيمانکاران مناطق پنجگانه تا روز سوم هر ماه به سازمان مديريت پسماندها ارائه شود و حداکثر تا روز پنجم هر ماه هم اين صورتهاي وضعيت به امور مالي شهرداري رشت به صورت شسته و رفته تحويل گردد تا حقوق کارگران به موقع و در اسرع وقت به آنها پرداخت شود.
همچنين تاکيد شد که با نظارت دقيق بررسي شود تا لباس کار کارگران با رعايت همه‌ي استانداردهاي اصول ايمني در دو نيمسال شش ماهه‌‌ي اول و دوم به کارگران و پاکبانان تحويل داده شود و نظارت شود که اين لباسها به وسيله‌ي آنها استفاده شوند و خداي ناکرده به دليل ضعف و ناتواني مالي به فروش نرسند.

25

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.