کد خبر : 4934
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۶:۵۶

عدالت باید مصداق عملی در شهر پیدا کند

عدالت باید مصداق عملی در شهر پیدا کند

هاتف‌نیوز – سیدمحمدعلی ثابت‌قدم شهردار کلانشهر رشت در نخستین نشست رسانه‌یی خود غروب روز شنبه 29 فروردین ماه امسال در تالار همایشهای شهرداری این شهر با معرفی مشاور عالی شهرداری و که وی مرد دوم شهرداری رشت نامید، اهداف، برنامه‌ها و چشم‌اندازی خود برای شهر رشت را برشمرد.

    هاتف‌نیوز – سیدمحمدعلی ثابت‌قدم شهردار کلانشهر رشت در نخستین نشست رسانه‌یی خود غروب روز شنبه 29 فروردین ماه امسال در تالار همایشهای شهرداری این شهر با معرفی مشاور عالی شهرداری و که وی مرد دوم شهرداری رشت نامید، اهداف، برنامه‌ها و چشم‌اندازی خود برای شهر رشت را برشمرد.
وی با خیرمقدمگویی به دست‌اندرکاران رسانه‌های گروهی و با پاسداشت سالی که به نام همدلی و همزبانی مزین شده گفت: امیدواریم این نامگذاری را به صورت عملی به مصداق واقعی آن تبدیل کنیم و خروجیهای آن را تبدیل به فرآیندی ارزشمند در زندگی مردم بنماییم.
وی خاطر نشان کرد: شهرداری یکسری وظیفه‌ی ذاتی دارد، هر چند که نباید شهرداری را صرفاً به یک مقوله‌ی عمرانی و یا سنتی بدو تاسیس شهرداری نگریست.
دکتر ثابت‌قدم گفت: وضعیت رشت مناسب نیست، من این قضیه را به عنوان بک شهروند می‌گویم، نه به عنوان شهردار. این وضعیت نامناسب به دلایل متعدد که به یک سال یا دو سال اخیر نیز برنمی‌گردد و تجمیع شده‌ی مشکلات در طول سالهای گذشته است بایستی به گونه‌یی مدیریت شود که متناسب با نیاز روز کشور و استان و شهرمان به مردم خدمات‌رسانی شود تا رضایت نسبی حاصل گردد.
با توجه به تغییر مدیریتهای شهری در شهر رشت اوضاع بیشتر به سمت نامطلوب بودن کارها پیش رفته و فارغ از اینکه در طول 10 تا 12 سال گذشته ما چند شهردار داشته‌ایم در طول سال 93 شش ماه شهردار در حال استیضاح بود و شش ماه هم شهرداری با سرپرست هدایت می‌شد، هر چند که این موضوع متوجه هیچکس نیست و اصل موضوع این نیست بلکه ما بایستی قبول کنیم که مدیریت شهری یک فرآیند درازمدت است و بایستی تحمل و صبوری کرد.
وی گفت: ما باید قبول کنیم که فرهنگ صبر و تححمل را در شهر جاری و ساری نماییم و رسانه‌های گروهی در بالابردن آستانه‌ی تحمل و صبر شهروندئان و فرهنگسازی در این زمینه بسیار موثر هستند.
شصت و چهارمین شهردار کلانشهر رشت گفت: چه مدیریت یکپارچه‌ی شهری داشته باشیم و چه نداشته باشیم بایستی وظایف بخشهای مختلف بازتعریف شده و با داشتن نیروهای با توسعه‌ی درون‌زاد، شهرداری را به سمت پیشرفت و توسعه حرکت دهیم و مثلاً بگوییم تا 10 سال بعد شهر به آن نقطه رسیده است.
وی به پایدار کردن مدیریت شهری و فرهنگ پایداری در مدیریت که اصل مهمی از اداره‌ی امور شهر است اشاره کرد و گفت: آن چیزی که من را دوباره به سمت شهرداری کشانید ان‌شاءالله اگر بتوانم موفق شوم همین ایجاد مدیریت پایدار شهری است و اگر این اتفاق بیفتد باری را که به زحمت حمل می‌کنم از روی دوشم برداشته خواهد شد.43
شهردار کلانشهر رشت سپس با اشاره به موضوع تمرکز‌زدایی از ستاد مرکزی شهرداری گفت: شما نمی‌توانید در ستاد مرکز بنشینید و به تمام مردم خدمت بدهید باید بپذیریم که این اختیارات را در مناطق، نواحی و حتی محلات تفویض کنیم و نگاه ما به عنوان مدیریت شهری تمرکززدایی از مرکز و محله‌محوری است تا هم رفت‌و آمدهای شهری کاسته شود، هم هزینه‌ها کاهش یابد، هم کار با سهولت بیشتر انجام شود و هم رضایتمندی افزونتر حاصل گردد.
وی همچنین در حوزه‌ی هزینه‌ها گفت: بخشی از هزینه‌ها توسط مناطق و معاونتها و سازمانهای تابعه‌ی شهرداری انجام می‌شود و ملاک ما هم در شهرداری مرکز عمل به قانون و مقررات، اصول قانون اساسی و سیاستهای شورا است.
دکتر سیدمحمدعلی ثابت‌قدم سپس به انضباط مالی اشاره کرد و گفت: این انضباط مالی دقیقاً در جهت حفظ کرامت انسانی شهروندان است چون قوانین خشک و مسوولان و مدیران انعطاف‌ناپذیر خیلی وقتها فرصت و امکان را از شهروندان می‌گیرد و آنها پس از شنیدن جواب منفی طاقت خود را از دست می‌دهند.
وی در ادامه به اهم پروژه‌هایی که امسال بایستی اجرا شود اشاره کرد و بسیاری از موارد قابل توضیح را به مشاور عالی شهرداری رشت دکتر مختار جباری واگذار کرد.
در ادامه دکتر جباری در سخنانی گفت: رویکرد دکتر ثابت‌قدم، توجه به رسانه‌ها است و ما این قضیه را سیستمی خواهیم کرد.
وی خاطر نشان نمود: ممکن است افراد تفاوتهایی در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی داشته باشند اما با وجود همه‌ی این تفاوتها آنچه ما را اینجا دور هم جمع کرده دغدغه‌های شهری است و همین نقطه‌ی اتصال ما به همدیگر است که می‌توانیم از این نقطه شروع کنیم و رسانه‌ها می‌تواند با روشنگری خود پشتوانه‌ی مدیریتی شهر باشند.
وی افزود: هم‌اکنون در رشت دوره‌یی نوین از مدیریت اعمال شروع شده که به مساله‌ی انضباط اداری، ساماندهی رفتار اداری کارمندان، توجه به حقوق شهروندی، نهادینه کردن اخلاق حرفه‌یی در شهرداری، انضباط مالی، محله‌محوری در ارائه‌ی خدمات و امکانات توجه دارد.
دکتر جباری خاطر نشان کرد: رویکرد کلی ما به طور کلان در دوره‌ی جدید مدیریت شهری بر چهار محور علمی،عقلانیت، حرفه‌یی گرایی و حرکت واقع‌بینانه است که امیدواریم با همکاری مدیران زحمتکش شهرداری این فرآیند طی شود.
در ادامه‌ی این نشست خبرنگاران پرسشهای خود را مطرح کردند و دکتر ثابت قدم و همچنین دکتر جباری به نفصیل در باره‌ی آنها صحبت کردند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.