کد خبر : 4918
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۲:۵۵

فرصتهای ایده‌آل سرمایه‌گذاری در بخش آبزی‌پروری ماهیان خاویاری تشریح شد

فرصتهای ایده‌آل سرمایه‌گذاری در بخش آبزی‌پروری ماهیان خاویاری تشریح شد

هاتف‌نیوز- استان گیلان پتانسیل و ظرفیت خوبی در زمینه‌ی فرصتهای سرمایه‌گذاری برای بخش آبزی‌پروری ماهیان خاویاری دارد.

هاتف‌نیوز– استان گیلان پتانسیل و ظرفیت خوبی در زمینه‌ی فرصتهای سرمایه‌گذاری برای بخش آبزی‌پروری ماهیان خاویاری دارد.
این مطلب را دکتر حبیب وهاب‌زاده رودسری رئیس مرکز تحقیقات شیلات دانشگاه آزاد واحد لاهیجان که میهمان هفته‌ی گذشته‌ی بازار سرمایه‌گذاری خارجی استان گیلان در اداره‌ی کل امور اقتصادی و دارایی استان بود، عنوان کرد و به تشریح وضعیت آبزی‌پروری به ویژه تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری در گیلان، ایران و جهان پرداخت.
وی در سخنان خود خاطر نشان کرد: از آنجایی که جمعیت جهان روز به روز افزایش می‌یابد این جمعیت روزافزون نیازمند غذای بیشتر و منابع افزونتر است، به همین دلیل تولید غذای بیشتر و باکیفیت‌تر نیز نیازمند برنامه‌ریزی دقیقتر و استفاده‌ی بهینه و مطلوب از منابع طبیعی و ذخایر موجود خواهد بود.
این استاد دانشگاه همچنین گفت: امروزه بحث علمی همه‌ی مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی جهان این است که ما چگونه و با چه روشهایی می‌توانیم به غذای کافی برای جمعیت روزافزون جهانی دست یابیم؟ آیا راهکارهایی وجود دارد که ما را به این مقصود و هدف برساند؟ پاسخ این پرسش در امنیت غذایی با تامین پروتئین مورد نیاز که معمولاً در غذاهای جانوری وجود دارد، نهفته است و در بین این جانوران که منبع اصلی پروتئین هستند آبزیان از اهمیت فراوان برخوردار هستند.
وی ادامه داد: صید و صیادی به عنوان یک حرفه‌ و شغل قدیمی در بیشتر کشورها، تامین کننده‌ی نیاز مردم به آبزیان است اما از آنجایی که این شغل در سالیان اخیر با رکود مواجه شده و از دیگر سو جمعیت جهان نیز افزایش می‌یابد بنابراین موضوع آبزی‌پروری در دو دهه‌ی گذشته بسیار مورد توجه جهانیان قرار گرفته تا بتوان میزان کاهش منبع پروتئین موجود را در شرایط کنونی جبران نمود.
دکتر حبیب وهاب‌زاده سپس با اشاره به وضعیت آبزی‌پروری در بسیاری از کشورهای جهان به بخش مهم آبزی‌پروری یعنی پرورش ماهیان خاویاری یا تاسماهیان اشاره کرد و گفت: میزان تولید آبزیان پرورشی حتی در کشور ما نشان می‌دهد که تولید آبزیان در یک دهه‌ی گذشته افزایشی چشمگیر داشته است به طوری که میزان تولیدات آبزی‌پروری در سال 1380 حدود 73 هزار و 645 تن بوده و این میزان در سال 1390 به 285 هزار و 351 تن رسیده است.
وی همچنین تاکید کرد: به دلیل محدودیتهای برداشت از محیطهای طبیعی، آبزی‌پروری و بهره‌مندی از ظرفیتهای بالقوه‌ی کشور، مهمترین رویکرد برای صنعت شیلات در آینده، پرورش ماهیان خاویاری است.
وی سپس به قابلیتهای استان گیلان به دسترسی به آب و نیز زمینهای ساحلی اشاره کرد و گفت: از دیگر سو ماهیان خاویاری در دریای کاسپین جزو اصلیترین ذخیره‌ی گونه‌یی هستند که بر اثر عوامل و کنشهای مختلف انسانی جمعیت آنها کاهش یافته است به همین دلیل موضوع تکثیر و پرورش آنها دارای اهمیت به سزایی است.
این استاد دانشگاه آزاد واحد لاهیجان همچنین به برخی فناوریهای نوین از ماهیان خاویاری از جمله چرم، چسب و محصولات دارویی آنها اشاره کرد و گفت: بایستی بسته‌های مشخص سرمایه‌گذاری در این زمینه‌ها تهیه و تدوین گردد تا سرمایه‌گذاران بتوانند به راحتی و بدون دغدغه در این زمینه فعالیت کنند.
دکتر حبیب وهاب‌زاده تاکید کرد: امکانسنجی بررسی واقعیات موجود در منطقه نشان از امکان توسعه‌ی فعالیتهای پرورش ماهیان خاویاری در قالب به کارگیری فناوریهای نوین از جمله استفاده از آب برگشتی، سازه‌ها، افزایش تراکم کشت، اصلاح نژاد، دستیابی به ذخایر سریع‌الرشد، استفاده از گونه‌های پرورشی متعدد، دستیابی به ارزش افزوده‌ی محصولات تولیدی، حفاظت از محیط زیست و ایجاد اشتغال در استان دارد.
وی همچنین دو فیلم از دو مزرعه‌ی تولید و تکثیر ماهیان خاویاری ارائه کرد و در نهایت به پرسشهای حاضران پاسخ گفت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.