کد خبر : 4187
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ - ۸:۲۷

پروژه‌هاي قابل افتتاح «دهه‌ی فجر» امسال چهار برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است

پروژه‌هاي قابل افتتاح «دهه‌ی فجر» امسال چهار برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است

    هاتف نیوز – استاندار گيلان در همايش «رسانه و انقلاب» با اشاره به افزایش چهار برابري پروژه‌هاي عمراني «دهه‌ی فجر» امسال نسبت به سال گذشته گفت: 993 پروژه براي اين دهه با دو هزار و 800 ميليارد تومان هزينه آماده‌ی افتتاح شد. دکتر محمدعلی نجفی در این همایش که با حضور حدود 400 خبرنگار،

    هاتف نیوز – استاندار گيلان در همايش «رسانه و انقلاب» با اشاره به افزایش چهار برابري پروژه‌هاي عمراني «دهه‌ی فجر» امسال نسبت به سال گذشته گفت: 993 پروژه براي اين دهه با دو هزار و 800 ميليارد تومان هزينه آماده‌ی افتتاح شد.
دکتر محمدعلی نجفی در این همایش که با حضور حدود 400 خبرنگار، مدیران روابط عمومی و روسای کمیته‌های ستاد «دهه‌ی فجر» در محل استانداری برگزار گردید با اشاره به بهره‌برداري از پرو‍ژه‌هاي عمراني در این دهه گفت: براي «دهه‌ی مبارك فجر» امسال با تلاش و كوشش دستگاههاي اجرايي و بخش خصوصي 993 پروژه كه بيشتر آنها در زمينه‌ي گردشگري، صنعتي، كشاورزي، شيلات، عمران شهري، گازرساني، آبرساني، برقرساني، آسفالت راههاي روستايي، فضاهاي آموزشي، ورزشي و بهداشتي و درماني، حمل ونقل و شش هزار و467 مسكن مهر و 388مسكن مددجويان كميته‌ي امداد است با اعتباري افزون ‌بر دو هزار و800 ميليارد تومان آماده شده است.
وي افزود: از اين مبلغ یکهزار و600 ميليارد تومان پروژه‌های مربوط به بخش خصوصي است كه بيشتر در صنايع، شيلات، بخش كشاورزي و انر‍ژي است.
وي با بيان اينكه از پروژه‌هايي كه براي «دهه‌ی فجر» آماده شده بود سه پروژه در آستانه‌ی اين دهه با حضور معاون اول رئيس جمهوري افتتاح شد، گفت: در حين اجراي پروژه‌هاي به بهره‌برداري رسيده حدود 13هزار و200 شغل ايجاد گرديده و پس از آن براي یکهزار و582 نفر اشتغال ايجاد می‌شود. استاندار گيلان همچنين با بيان اينكه حجم هزينه‌هاي پروژه‌هاي «دهه‌ی فجر» نسبت به سال پیش چهار برابر شده است، گفت: اين در حالي است كه در «دهه‌ی فجر» سال گذشته 759 پروژه با 627 ميليارد تومان هزينه افتتاح شد.
وي ادامه داد: همچنين با تلاش كميته‌هاي ستاد «دهه‌ی فجر» و همه‌ی دستگاههاي اجرايي نزديك به پنجهزار فعاليت ديگر در استان انجام مي‌شود كه همه‌ی اين فعاليتها و برنامه‌ها با زمان و مكان اجرا گزارش شده است.22
استاندار گيلان خاطرنشان كرد: برگزاري جشنواره‌ها، نمايشگاهها و مسابقات مختلفي علمي، فرهنگي و ورزشي، يادواره‌هاي شهدا، گلباران مزار شهدا، نمايش رايگان فيلم، برگزاري نشستهاي مختلف با موضوع دستاوردهاي انقلاب در مدارس و دانشگاهها، تجليل از جانبازان وخانواده‌هاي شهداي انقلاب، برگزاري جشنهاي ازدواج دانشجويي از جمله اين برنامه‌ها است.
وي در باره‌ی مهمترین پروژه‌هاي «دهه‌ی فجر» هم گفت: شش هزار و 467 واحد مسکن مهر خود مالک، 388واحد مسكن مددجويي كميته‌ی امداد، تعریض، زیرسازی و آسفالت راه روستایی و روکش آسفالت بیش از 300 کیلومتر، پل ماچیان، تأمین آب و آبرسانی به 61 روستا، بازسازی،‌ تجهیز و احداث 39 مدرسه، بیش از 100 پروژه در شهرداریهای استان، 34 پروژه‌ی جهاد کشاورزی شامل تجهیز و نوسازی اراضی شالیکاری، احداث شبکه‌ی فرعی آبیاری، احداث و تکمیل استخر ذخیره‌ی آب کشاورزی و تولیدی، 26 پروژه‌ی تولیدی و صنعتی، بیمارستانهای 17 شهریور، بیمارستانهای 32 تخته سیاهکل، املش و شفت و 61 خانه‌ی بهداشت و آزمایشگاه داروسازی لاكان، گازرسانی به 58 روستا با 33 میلیارد تومان، بیش از 122 پروژه‌ی مخابراتی با 14 میلیارد تومان از مهمترين اين پروژه‌ها است.
دكتر نجفي با گرامیداشت «دهه‌ی مبارک فجر» این دهه را فرصتی مناسب برای بیان دستاوردهای انقلاب دانست و افزود: سربازان انقلاب تنها کسانی نیستند که در هنگام بروز انقلاب حضور داشتند و توفیق سربازی انقلاب نصیبشان شد بلکه جوانان عزیز امروز و نسلهای بعد نیز سربازان این انقلاب هستند و در فرمایشهای مقام معظم رهبری نیز بارها به این اصل اشاره شده است.
وی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را ثمره‌ی خون شهیدان دانست و افزود: انقلاب شکوهمند ایران اسلامی با خون پاک شهدای ما در روزهای انقلاب به ثمر نشست و در جنگ تحميلي ازآن دفاع شد.
وي با اشاره به دستاوردهاي بينظير انقلاب اسلامي به افزایش تعداد مرکز آموزش عالی در دوران پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اشاره كرد و افزود: در دوران انقلاب اسلامي توفیقات خوبی در اين زمينه حاصل شد و از تعداد شش واحد پیش از انقلاب، هم‌اکنون به بیش از 85 واحد رسیده است.
وی افزایش اماکن ورزشی، اقامتی، رفاهی، بیمارستانی را از جمله دیگر دستاوردهای انقلاب عنوان کرد و با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی و مقایسه آن با دوران پیش از انقلاب تصریح کرد: براساس آمار سال 92 تولید شلتوک برنج از750 هزار تن پیش از انقلاب به یک میلیون و 64 هزار تن، تولید زیتون از شش هزار تن به 13 هزار تن، تولید گوشت مرغ از19 هزار تن به 121 هزارتن، تعداد روستای برخوردار از آب لوله کشی از 200 روستا به 1678 روستا، برقرسانی از 470 روستا به 2531 روستا افزایش یافته و این آمارها تنها بخشي از دستاوردهای ارزشمند حاصل گردیده در دوران انقلاب شکوهمند ایران اسلامی در بخشهاي مختلف است.
وی با اشاره به توفیقات حاصل گردیده از عملکرد «دولت تدبیر و امید» در کشور و استان نيز افزود: کنترل تورم در کشور از جمله اقدامات ارزشمند «دولت تدبیر و امید» به شمار می‌رود که در طی اين مدت تورم بیش از 40 درصدي اکنون به حدود 16 درصد در کشور کاهش یافته و این رقم در استان گیلان 5/2 درصد از متوسط کشوری کمتر بوده است.
نماینده‌ی عالی دولت در استان گیلان افزود: بنا به گزارشهای نهادهای بین‌المللی و شورای پول و اعتبار اتفاقی که در کشور در طی یکسال و نیم با روی کار آمدن «دولت تدبیر و امید» در کنترل تورم در کشور اتفاق افتاده در دنیا کم نظیر بوده است.
دکتر نجفی رونق اقتصادی و خروج کامل از رکود را از جمله سیاستهای «دولت تدبیر و امید» دانست و با اشاره به وحدت خوب و مثال زدنی در استان اظهار داشت: وحدت و تعامل خوبی بین احزاب، تشکلهای سیاسی، اقوام و مذاهب وجود دارد و اظهار نظر مسوولان کشوری در سفرشان به گیلان درباره‌ی وحدت بینظیر و مثال زدنی بین اقوام و مذاهب استان گواه این مدعا است.
دکتر نجفی گفت: همدلی، هماهنگی و همراهی خوبی در بین همه‌ی قشرهای مختلف مردم و بخشهای گوناگون و مسوولان در قالب وظایف خود در استان وجود دارد.
استاندار گیلان گفت: تقویت آگاهی عمومی از حقوق شهروندی و صیانت از آن از جمله مباحث مهمی به شمار می‌رود که مسوولان باید به آن توجهی ویژه داشته باشند و در برنامه‌ی کاری خود قرار دهند.
وی بر ضرورت تقویت نقش‌پذیری بیشتر مردم در مدیریت محلی و تقویت شوراها تأکید کرد و افزود: اگر چه در برخی موارد بر عملکرد شوراها ایرادی وجود دارد اما هر حرکتی تا نهادینه شود زمان می‌برد و باید اصل حضور گفتمان عمومی مردم و نهادهای مدنی را تقویت کنیم.
استاندار گیلان ساماندهی سواحل استان را از جمله برنامه‌های استان دانست و افزود: حرکتهای خوبي در این بخش آغاز گردیده است.
وی با اشاره به امنیت مناسب استان اظهار کرد: در این زمینه استان گیلان سهم بالایی را در کشور به خود اختصاص داده است.
وی بر ضرورت اجرای دولت الکترونیک در استان تأکید کرد و افزود: از جمله موضوعاتی که به شدت به دنبال آن هستیم سالمسازی محیط اداری و استفاده از دولت الکترونیک است كه الحمدلله توفیقات خوبی در این بخش حاصل شده است.
نماینده عالی دولت در گیلان میزان بیکاری استان را در سه ماهه‌ی پاییز سال 92 معادل 16.4 درصد عنوان کرد و گفت: این رقم اکنون به 12.3 درصد کاهش یافته و از رتبه‌ی دوم میزان بیکاری در کشور به رتبه‌ی هشتم و تا نهم رسیده‌ایم اما هنوز راضی کننده نیست، هر چند طی یکسال توفیقات خوبی در این بخش نصیب استان شده است.
وی با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته در بخش صادرات و واردات استان گفت: در زمینه‌ی صادرات چمدانی استان گیلان رتبه‌ی نخست را در کشور به خود اختصاص داده و درآمدهای استان 38 درصد فزايش داشته است.
استاندار گیلان از وجود بیش از سه هزار و 682 واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده استان با میزان سرمایه‌گذاری 33 هزار میلیاردی و اشتغالزایی نزدیک به 90 هزار نفر خبر داد و افزود: نزدیک به 30 درصد واحدها غیرفعال و بخشی نیمه فعال هستند که با تلاش مسوولان درصدد فعال کردن این واحدها هستیم.
وی از افتتاح راه‌آهن قزوین- رشت طی دو سال آينده خبر داد و افزود: در بودجه‌ی پیش‌بینی شده سال 94 حدود 280 میلیارد تومان برای این پروژه در نظر گرفته شده است که با این وجود بخشی از این پروژه برای سال 95 باقی خواهد ماند و امیدوار هستیم این پروژه در سال 1395 به بهره‌برداری برسد.
وی بر ضرورت ادامه‌ی راه‌آهن قزوین- رشت به انزلی و آستارا تأکید کرد و افزود: رئیس جمهور عنایت خاصی در این خصوص داشته و ابراز داشتند که آرزو دارم این پروژه را در آستارا ایران افتتاح کنم و ان‌شاءالله این اتفاق خواهد افتاد.23
استاندار گیلان بر ضرورت اجرای 11 کیلومتر باقیمانده‌ی آزاد راه رشت- قزوین تأکید کرد و افزود: این پروژه در سه بخش تقسیم گردیده که بخش 900 متری آن در حال انجام است و ا‌نشاء الله تا عید نوروز آماده خواهد شد و بخش 3.2 کیلومتر آن را شرکت سداد انجام خواهد شد و به یاری خداوند تا سال آینده افتتاح می‌گردد و چند کیلومتر باقیمانده که در تلاش هستیم مناقصه‌ی آن گذاشته شود و وزارت راه و شهرسازی و مسوولان به دنبال اجرای این بخش هستند.
دکتر نجفی با اشاره به پروژه‌ی چهار بانده کردن محور منجیل به رودبار تصریح کرد: اکنون این پروژه با جدیت در حال اجرا است و ان‌شاء الله تا عید نوروز این پروژه افتتاح خواهد شد.
وی به تبیین وضعیت آب کشاورزی و آشامیدنی استان پرداخت و گفت: در سفر معاون اول رئیس جمهور به این موضوع توجه شده چون امروز سد منجیل و سفیدرود پاسخگوی نیاز آبی بیش از 200هزار هکتار زراعت برنج نیست.
نماينده‌ی عالي دولت در گيلان با بیان اینکه هنر مدیران استانی باید این باشد تا مسائل و مشکلات استان را به مسوولان كشوري برسانند گفت: امروز دولت در جریان وضعیت آب کشاورزی و آشامیدنی مردم استان قرار گرفته است.
دكتر نجفي اجرای پروژه سدهاي لاستیکی، لاسک، دیورش، دیلمان، شفارود را از جمله پروژه‌های استان دانست و با بیان اینکه سد شفارود تنها سدی است که در سال 92 موفق گردید از فاینانس چین بهره گیرد، افزود: متأسفانه تعداد معدودي از رسانه‌ها با بزرگ نمایی برخی مسائل به مشکلات دامن می‌زنند و به یاری خداوند مشکل در اجرای سد شفارود را حل خواهیم کرد و دولت مصمم است که این اتفاق صورت پذيرد و هزاران تن از مردم رضوانشهر، تالش و آستارا منتظر افتتاح این سد هستند.
وی با بیان اینکه بنده خود از حامیان جدی حفاظت محیط زیست هستم گفت: حل مشكلات پسماند از جمله برنامه‌های مهم استان به شمار می‌رود.
استاندار گیلان فرهنگسازی و آموزش را از جمله اقدامات مهم در مدیریت پسماند دانست و افزود: با توجه به اعتبارات محدود براي ايجاد کارخانجات زباله سوز بايد از سرمایه‌های بخش خصوصی داخلی و خارجی بهره گیریم.
وی توسعه‌ی استان را دغدغه‌ی مشترک همه‌ی مسوولان، رسانه‌ها و بخشهای خبری و فرهنگی دانست و با بیان اینکه همه در تلاش هستیم تا مردم زندگی بهتری داشته باشند گفت: اگر در کنار هم نباشیم به توسعه و آبادانی دست نخواهیم یافت.
نماینده‌ی عالی دولت در گیلان در مجموع از عملکرد رسانه‌یی استان ابراز رضایت کرد و افزود: شما عزیزان همراهی خوبی در طی مدت حضور اینجانب در استان داشته‌اید و این فضای وحدت و یکپارچگی موجب گردید تا در بخش بهبود فضای کسب و کار شاهد کسب رتبه‌ی نخست استان در کشور باشیم.
دکتر نجفی گفت: سرمایه گذارانی که امروز وارد استان می‌شوند احساس آرامش می‌کنند و این آرامش را باید حفظ کنیم اگر چه هنوز به توفیقاتی که در حد انتظارات است دست نیافتیم اما راه آغاز شده و شما عزیزان باید کمک کنید و قطعاً همراهی شما در سازندگی گیلان بسیار تأثیرگذار است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در اين نشست پیش از سخنان استاندار گیلان با اشاره به طلیعه‌ی سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: آنچه انقلاب اسلامی را در جهان فراگیر کرده، پیام انقلاب است و پیام بدون رسانه معنا ندارد.
دکتر فیروز فاضلی به ریشه‌ی دینی انقلاب اسلامی مبتنی بر رسانه اشاره کرد و افزود: رسانه‌ها تار و پودی هستند که جهان نمادین ما را در بر می‌گیرند و در فرهنگسازی به ما کمک می‌کنند.
وی گفت: تمام اهداف رسانه را می‌توان در چهار نقش فرهنگسازی، پر کردن اوقات فراغت، آموزش از راه مستقیم و غیرمستقیم و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی خلاصه کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان از وجود 35 هزار مترمربع فضای فرهنگی در استان خبر داد و اظهار کرد: این فضا بدون در نظر گرفتن کتابخانه‌ها در استان است.
وی خاطر نشان کرد: هم‌اکنون 171 نشریه در استان منتشر می‌شود و گیلان پس از تهران و قم دارای رتبه‌ی نخست تعداد نشریه در کشور است.
وی به انتشار 483 عنوان کتاب از ابتدای امسال تا کنون در استان گیلان اشاره کرد و افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در مجموع 50 عنوان کتاب در استان منتشر شده بود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به فعالیت 77 چاپخانه در استان، خاطرنشان کرد: تعداد 130 انتشاراتی در استان داریم ضمن اینکه 46 موسسه فرهنگی – هنری در گیلان فعالیت می‌کنند.
فاضلی به فعالیت 16 پایگاه اطلاع‌رسانی دارای مجوز در استان اشاره کرد و گفت: مجوز هفت پایگاه خبری تحلیلی دیگر نیز به‌زودی صادر می‌شود.
وی با بیان اینکه شتابی چشمگیر در زمینه‌ی فعالیتهای فرهنگی در «دولت تدبیر و امید» ایجاد شده است، تصریح کرد: شتاب در عرصه‌ی فرهنگی مانع تدبر نشده زیرا تدبر با شتاب کاری متفاوت است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان میانه‌روی و اعتدال را شرط اصلی فعالیت فرهنگی عنوان کرد و یادآور شد: با آنها که می‌خواهند در عرصه‌ی فرهنگی وارد شوند برخورد میانه داریم.
فاضلی با اشاره به برگزاری برنامه‌های مختلف همزمان با «دهه‌ی فجر» در گیلان، اظهار کرد: «دهه‌ی فجر» امسال پنج هزار فعالیت فرهنگی در استان گیلان اجرا و انجام می‌شود.
گفتنی است در اين همایش همچنين پوستر «جشنواره‌ی استانی تیتر انقلاب» با حضور 400 خبرنگار از نقاط مختلف استان و روابط عمومی دستگاههای اجرایی گیلان رونمایی شد.
خبرنگاران با ارسال تیتر خبرهای مربوط به انقلاب اسلامی از یکم تا 30 بهمن ماه امسال می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.